Hlavní stránka O nás Staráme se

Staráme se

květen 2024

Kratom a HHC už si děti nekoupí

„Konečně Sněmovnou prošel zákon o návykových látkách, který bude schopný reagovat na nové nástrahy – jako je kratom nebo HHC. V momentě, kdy se objeví nová látka a my nevíme, co může způsobit, budeme mít až dva roky na vyhodnocení její škodlivosti. Do té doby nebude možné takovou látku uvádět na trh,” napsal poslanec Josef Flek.

duben 2024

Nový RVP posílí výuku zaměřenou na dovednosti

Chceme tím docílit jejich lepší připravenosti na rychlou dobu 21. století a odolnosti vůči nástrahám.

březen 2024

Staráme se o větší ochranu vodních toků

Události z minulých let vyvolaly potřebu změnit některé části vodního zákona. Navrhovaná úprava, která prošla druhým čtením, přináší zpřesnění kompetencí pro subjekty, které se podílejí na koordinaci prací při likvidaci havárie či jiné závažné události na vodním toku.

březen 2024

Staráme se o lepší podmínky pro pečující

Sněmovna v druhém čtení projednala novelu zákona o sociálních službách. Obsahem novely je také navýšení příspěvku. Ten se nezvyšoval od roku 2019. „K navýšení dojde od července u II., III. a IV. stupně s tím, že na nejvyšší příspěvek dosáhnou osoby ve IV. stupni, které jsou na péči zcela závislé.

leden 2024

Staráme se o bezpečí nás všech

Sněmovna schválila novelu zákona o zbraních a střelivu. Úprava zpřísňuje některá pravidla a přináší digitalizaci. Obchodníci se zbraněmi budou muset nově hlásit podezřelé obchody, policie bude mít snazší možnost zabavit zbraně lidem, u kterých si není jistá, zda nejsou bezpečnostním rizikem nebo se zkrátí lhůty pro lékařské prohlídky.

leden 2024

Staráme se o ty, kdo pečují o své blízké

Díky poslanecké novele zákona o sociálních službách dojde ke zlepšení podmínek pro pečující v domácím prostředí. „Současné znění zákona už není schopno dostatečně reagovat na doporučené trendy v sociální péči. Proto jsme zvláštní pozornost věnovali hlavnímu problému, kterým je nedostatečná podpora pro pečující osoby.

leden 2024

Staráme se o oběti domácího násilí

Zástupci Starostů vydali prohlášení k aktivitám v problematice domácího a sexualizovaného násilí. Tato problematika je v současném systému politicky podceňována a přehlížena, proto se Starostové, skrze prohlášení, zavázali k pomoci těm, kterým bylo ublíženo a chránit je do té doby, než budou opět moci stát na vlastních nohách.

prosinec 2023

Snižujeme deficit státního rozpočtu

Státní rozpočet by mohl příští rok vykazovat schodek ve výši 450 miliard, pokud bychom nepřijali žádná opatření ke snížení výdajů. Josef Bernard upozorňoval, že spuštění dluhové brzdy by mělo značné dopady na občany.

prosinec 2023

Pomoc pro firmy s cenou elektřiny

Pomůžeme energeticky náročným provozům, které mohou čelit existenčnímu ohrožení v důsledku vysokých cen energií. Snížení příspěvku za obnovitelné zdroje umožní 25 tisícům firem snížit své provozní náklady a udržet tak pracovní místa.

listopad 2023

Občanka bude konečně v mobilu

Nově bude díky schválenému návrhu zákona o právu na digitální služby možné získat digitální stejnopis průkazu – eDoklad, který bude fungovat jako plnohodná alternativa klasických průkazů. Občanku tak budete mít dostupnou např. skrze mobilní aplikaci.

listopad 2023

Jednodušší uzavření sňatku i registrovaného partnerství

Poslanci schválili novelu zákona o matrikách, která přináší několik významných změn včetně zavedení eMatriky. Další z klíčových novinek je, že na svatbě už nebude nutná přítomnost matrikáře, nebo že bude umožněno oddávání starostům nematričních obcí, bez ohledu na to, zda snoubenci v dané obci trvale žijí.

říjen 2023

Peněz na školství bude dostatek

Školství je skutečně klíčová priorita pro budoucnost naší země, přesvědčili jsme o tom i naše koaliční kolegy. „Přestože návrh rozpočtu původně počítal s daleko nižší částkou, podařilo se během čtyř měsíců vyjednat pro resort školství navýšení této částky, a to o 3,9 mld. korun ve srovnání s rozpočtem letošního roku. Přesto se i ve školství musí v rámci konsolidačního balíčku hledat úspory,“ řekl ministr školství Mikuláš Bek.

říjen 2023

„Uděláme maximum pro to, abychom dostali české děti zpět z pásma Gazy“

Tak reagovala Barbora Urbanová, poslankyně a jedna ze zakladatelek iniciativy Pod svícnem, na osud Adély, jejíž ex-manžel ji nejen psychicky a fyzicky týral, ale před necelým rokem unesl její 3 děti do Dubaje. V současnosti se děti nachází v pásmu Gazy, které je pod nadvládou hnutí Hamás a v otevřeném válečném konfliktu.

září 2023

Pro přijímačky na střední už nebudou třeba dobré známky na vysvědčení

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) připravuje novelu zákona, která by měla změnit pravidla pro přijímací řízení na střední školy. Podle návrhu by SŠ neměly povinně přihlížet k prospěchu žáků ze základních škol, ale mohly by si stanovit vlastní kritéria pro přijetí.

září 2023

O výplatu penzí bude možné nově zažádat online

Sněmovna schválila nový zákon, který umožní lidem v důchodovém věku zažádat o výplatu penzí také online, bez nutnosti navštívit úřad. Již rozhodně neplatí, že senioři se nezvládnou v on-line prostředí zorientovat. Naopak, podle statistik se počet takových lidí mezi důchodci stále zvyšuje.

srpen 2023

Uzdravujeme veřejné finance

Uskutečnili jsme první krok směrem k redukci rozpočtových schodků o 150 miliard Kč! Poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila konsolidační balíček, který přináší ozdravení veřejných financí.

srpen 2023

Chceme stejná práva pro všechny

Hnutí STAN podporuje rovnost a stejná práva pro všechny a aktivně se zasazuje o prosazení manželství pro stejnopohlavní páry. Symbolem toho byla i účast některých členů hnutí na Prague Pride.

červen 2023

Komunitní energetika: udělali jsme zásadní krok k udržitelné a dostupné energii

Vláda schválila novelu energetického zákona, známou také jako LEX OZE II, z pera Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Zásadní změnou, kterou tato novela přinese, je zavedení konceptu komunitní energetiky do české energetické legislativy.

červen 2023

Zpřísňujeme zákaz vlastnění médií politiky

Sněmovna upravila novelu tzv. „lex Babiš”, která zpřísňuje vlastnictví médií, přijímání dotací a investičních pobídek. Schválení předcházely obstrukce opozice, které trvaly přes 40 hodin. Nově nebude stačit například převést média na osobu blízkou nebo do svěřenského fondu.

květen 2023

Informační linka Ministerstva průmyslu a obchodu 1212 pomáhá městům a obcím s energetikou i s ochranou spotřebitele

Základem pro pohodlné fungování je dostatek informací, ty mohou lidé i firmy nalézt nejen na novém webu, ale také je získat telefonátem na informační linku 1212. Cílem vyškolených operátorů je informovat a podpořit místní samosprávy v oblasti energetiky, úspor energie a ochrany spotřebitelů.

květen 2023

Dobrovolníci zachraňovali mláďata srnců před senosečí. Připojila se k nim i poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková

„Pokud přijdete na louku, kde vám hustá tráva sahá do pasu a vytáhnete odtud pár dnů staré srnče, které by za hodinu čekala při senoseči jistá a velmi bolestná smrt, chcete rozhodně udělat vše pro záchranu dalších, nejlépe všech. I proto jsem PRO dotační podporu na pořízení dronů, které rychle a účinně ohrožená srnčata vyhledají,” komentovala na svých sociálních sítích Pivoňka Vaňková.

březen 2023

MŠMT rozdělilo 100 milionů korun na podporu obědů zdarma

Již od roku 2016 podporuje MŠMT žáky a žačky, jejichž rodiny se ocitly v nepříznivé finanční situaci a nemohou dětem zajistit školní stravování. Vzhledem k inflaci, rostoucím cenám energií a potravin byla dotace „Podpora školního stravování žáků základních škol na rok 2023" navýšena o 40 milionů korun. 

březen 2023

Chceme zachránit Českou poštu!

Transformace České pošty v moderní podnik, jehož jedna část bude zajišťovat základní služby objednané státem a druhá část bude poskytovat komerční služby, je cestou, jak udržet její konkurenceschopnost. Jasně taky říkáme, že se nebudou rušit pošty v těch obcích, kde je pouze jedna pobočka.

únor 2023

Nikotinové sáčky už jen pro dospělé!

Zákaz prodeje dětem a mladistvým schválil po Sněmovně i Senát. „Nikotinové sáčky jsou totiž dobrý sluha, ale zlý pán. Původně vznikly jako pomoc kuřákům, aby se mohli snadněji zbavit závislosti na tabákových výrobcích,“ říká jeden z předkladatelů návrhu, náš poslanec Josef Flek.

únor 2023

Chceme, aby všechny formy lásky měly stejná práva

Už na začátku 90. let zpívala Lucie Bílá o tom, že láska je láska – když choděj kluci s holkama, kluci s klukama, holky s holkama. Ani po třiceti letech ale nemají všechny formy lásky stejná práva. Chceme to napravit. Nejen na Valentýna budeme prosazovat, aby vás stát neposuzoval podle toho, koho milujete.

únor 2023

Pokud mají média plnit roli hlídacího psa demokracie, neměli by je politici vlastnit

Fungující demokracie potřebuje nezávislá média. Média, která nevlastní politici. Ministerstvo vnitra v čele s Vítem Rakušanem připravilo změnu zákona, která povede k posílení efektivity a nezávislosti Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran. Naše Hana Naiclerová k němu společně s dalšími zákonodárci předložila návrh, který rozšiřuje pravomoci tohoto úřadu o kontrolu dodržování pravidel o střetu zájmů. 

únor 2023

EU uvolnila skoro miliardu euro na české projekty

Naše úsilí se vyplatilo. Evropská komise uvolnila skoro miliardu euro na projekty na rozvoj České republiky. Čeští občané to ocení v rychlejších vlakových spojeních či v lepších digitálních službách. Děkujeme. Je to první splněný úkol a další máme před sebou.

leden 2023

Zrušíme přes 10 000 nepotřebných zákonů

Celibát učitelek, mimořádná dávka z nadměrných přírůstků na majetku nebo opatření proti neoprávněnému přechodu státních hranic.

leden 2023

Pomáháme projektem Rozsvěcíme Ukrajinu

Cílem projektu, který odstartoval ministr Josef Síkela, je pomoci Ukrajině, která stále čelí útokům ruských raket a dronů.

prosinec 2022

Zjednodušujeme výstavbu malých fotovoltaických elektráren

Postavit o něco větší fotovoltaickou elektrárnu bude snazší. Prosadili jsme návrh novely energetického zákona, díky které nebude potřeba povolení stavebního úřadu ani licence u těch s výkonem do 50 kilowattů.

prosinec 2022

Prosadili jsme zvýšení podpory školního stravování

Poslanecká sněmovna přijala pozměňovací návrh svojí 1.místopředsedkyně Věry Kovářové (STAN) k zákonu o státním rozpočtu na příští rok. Ten navrhoval navýšení dotací o 39 milionů korun na provoz potravinových bank a o 40 milionů korun na stravování žáků.

prosinec 2022

Schválili jsme lex Ukrajina IV. Dojde tak k prodloužení dočasné ochrany ukrajinských uprchlíků

Poslanecká sněmovna schválila tzv. lex Ukrajina IV. Ten obsahuje pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíkům z Ukrajiny před ruskou vojenskou invazí.

listopad 2022

Vyjednali jsme finance pro vznik nových škol

Vláda navýšila alokaci programu na výstavbu nových kapacit škol přes půl miliardy korun. To znamená rozšíření kapacit tam, kde bojují s  nedostatkem míst ve školách. V následujících letech tak díky tomu vznikne kolem 10 tisíc nových míst.

listopad 2022

Na zimu je Česko připravené. Rekordně jsme naplnili zásobníky plynu

České zásobníky plynu jsou rekordně naplněny z 99 procent, obsahují 3,34 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Jejich naplněnost by podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely nebyla možná, kdyby lidé a průmyslové firmy nepomohli. V říjnu a prvním listopadovém týdnu se česká spotřeba plynu meziročně snížila o 28 procent.

listopad 2022

Prosadili jsme zachování stavebních úřadů

Stavební úřady jsou zachráněny - vláda schválila novelu stavebního zákona a posílá ji do Sněmovny. Po měsících vyjednávání a diskusí, především se zástupci samospráv, díky skvělé práci našich zástupců Lukáše Vlčka, Elišky Olšákové a Věry Kovářové se podařilo zachovat v této novele kompletní síť stavebních úřadů. Původní návrh novely přitom počítal s tím, že by až polovina stavebních úřadů mohla být zrušena.

říjen 2022

Rušíme zbytečnou byrokracii, Sněmovna schválila konec velkého techničáku

Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila zrušení papírové podoby velkého technického průkazu.

říjen 2022

Schválili jsme sankční zákon

Poslanecká sněmovna schválila zákon o národních sankcích vůči zahraničním společnostem a cizincům, kteří by se dopustili závažných protiprávních jednání.

září 2022

Zrušili jsme navýšení plateb za státní pojištěnce

Státní platby do zdravotnictví za státní pojištěnce po lednovém zvýšení ve zbytku roku klesnou. Od roku 2024 bude zavedena automatická valorizace zdravotních plateb státu. Změny zavede vládní novela, kterou opětovně schválila Sněmovna hlasy koaličních poslanců.

září 2022

STAN Pomáhá neziskovým organizacím

Podpořit neziskové organizace a charitativní projekty v krajích - právě o to se snaží nová iniciativa poslaneckého klubu Starostů a nezávislých s názvem STAN pomáhá. 

září 2022

Schválili jsme Milostivé léto 2 - další šance na oddlužení

Využijte Milostivé léto 2 schválené poslanci, a zbavte se tak vysokých úroků a exekučních poplatků, které navýšily váš původní dluh vůči obci, zdravotní pojišťovně, dopravnímu podniku nebo dalším veřejným institucím.

Červen 2022

Rodiny s dlouhodobě hospitalizovanými kojenci budou moci žádat o finanční pomoc. MPSV na návrh hnutí STAN zpřesní okruh osob, kterých se pomoc týká

Rodiče dlouhodobě nemocných dětí do jednoho roku budou mít možnost získat finanční podporu. O příspěvku jednala s Ministerstvem práce a sociálních věcí poslankyně hnutí STAN Barbora Urbanová.

Červen 2022

STAN pomáhá

Podpořit neziskové organizace a charitativní projekty v krajích - právě o to se snaží nová iniciativa poslaneckého klubu Starostů a nezávislých s názvem STAN pomáhá.

Červen 2022

Připravili jsme legislativní návrh na příspěvky na auto pro lidi na vozíčku

Na rozdíl od většiny společnosti nemohou lidé na vozíku řídit klasické auto, potřebují ho upravit - ať už jde o speciální pedály nebo upravený vjezd, aby mohl člověk na elektrickém vozíku řídit přímo z něj. Stát jim v tomto ohledu pomáhá, konkrétně skrze tzv. příspěvek na zvláštní pomůcku.

Květen 2022

Podporujeme prevenci a boj proti sexuálnímu zneužívání a sexuálnímu vykořisťování dětí

Evropská komise navrhla nové právní předpisy EU pro prevenci a boj proti sexuálnímu zneužívání dětí online. Navrhovaná pravidla například ukládají provozovatelům sociálních sítí a dalších webů odhalovat, hlásit a odstraňovat fotografie a videa s dětským sexuálním obsahem.

Květen 2022

Poslankyně vyzývají k prevenci karcinomu prsu

V rámci kampaně Poznej (si) prsa! upozorňují poslankyně (nejen) hnutí STAN na nutnost pravidelného absolvování preventivního vyšetření karcinomu prsu. Při zachycení nádoru v časném stadiu je léčba relativně jednoduchá.

Květen 2022

Novou vládní zmocněnkyní pro lidská práva se stala Klára Šimáčková Laurenčíková, kterou navrhla koalice PirStan

Novou zmocněnkyni pro lidská práva se stala Klára Šimáčková Laurenčíková, kterou navrhlo a podpořilo hnutí STAN společně s Pirátskou stranou. V současnosti je předsedkyní Vládního výboru pro práva dítěte a členkou Rady vlády pro lidská práva.

Duben 2022

Schválili jsme daňové výhody pro ty, kteří pomáhají Ukrajině

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení vládní novelu zákona o daních z příjmů, která umožní uplatnit daňové výhody za pomoc Ukrajině v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na jejím území. Díky předloze bude možné například odečíst z daní bezúplatná plnění poskytnutá za účelem podpory obrany Ukrajiny.

Březen 2022

Umožnili jsme školám zvýšit kapacity tříd. Do českých škol zatím nastoupilo 26 a půl tisíce dětských uprchlíků

Školy v České republice budou moci zvýšit kapacity tříd kvůli dětským uprchlíkům z Ukrajiny. Umožní jim to zákon o zvláštních pravidlech ve školství kvůli ruské invazi na Ukrajinu. 

Březen 2022

Zajistili jsme proplacení přesčasů policistům, hasičům a vězeňské službě

Vláda rozhodla o proplacení přesčasů policistů, hasičů a vězeňské služby během nouzového stavu vyhlášeného kvůli vlně uprchlíků z Ukrajiny.

Březen 2022

Odstartovali jsme tendr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

Ministerstvo průmyslu a obchodu udělilo souhlas k zahájení tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany.

Únor 2022

Prosadili jsme komplexní revizi statutu Ústředního krizového štábu

Na návrh ministr vnitra a předsedy hnutí STAN Víta Rakušana vláda schválila komplexní změny statutu a jednacího řádu Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) v řízení a řešení krizových situací včetně covidové pandemie.

Únor 2022

Další kompenzace pro tornádem zasažené obce: pomůžeme podnikatelům, kteří nedosáhli na dotace

Ministerstvo průmyslu a obchodu pomůže přehlíženým podnikatelům postiženým červencovým tornádem, kteří na podporu státu dosud nedosáhli. Spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj a hodonínskou pobočkou Hospodářské komory se snaží vytipovat podnikatele, kterých se tento problém týká.

Únor 2022

Plníme slib z programového prohlášení. Ke konci letošního roku skončí EET

Koaliční vláda ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a hnutí STAN ve středu odhlasovala konec EET. Neúspěšný projekt elektronických pokladen nepřinesl státní pokladně očekávané zisky a hlavní náklady na reformu nesli řadoví zaměstnanci a důchodci. Provoz a aktualizace pokladen stál podnikatele ročně asi 1,5 miliardy korun. 

Únor 2022

Podporujeme digitalizaci ve školách

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy poskytne základním školám a gymnáziím finance 4,3 miliardy korun na digitální učební pomůcky. Resort tak chce podpořit rozvoj informatického myšlení žáků.  Získanou podporu mohou školy využít podle svého zaměření, například na 3D tiskárny a brýle pro rozšířenou realitu do rozjetých programů nebo na tablety a programovatelné výukové prvky. 

Leden 2022

Dosáhli jsme spravedlnosti. Obyvatelé Vrbětic dostanou odškodné

Obyvatelé Vrbětic a okolí mohou žádat o jednorázové odškodné za výbuchy v muničním skladu. Žádosti mohou zasílat od začátku ledna do konce června letošního roku. 

Leden 2022

Zařídili jsme pro ředitele škol 10 dní mimořádného volna navíc

Vyhlásit distanční výuku nebo mimořádné volno - takové pravomoci nově získali ředitelé škol v případě, že chybějící učitelé v důsledku epidemie covidu-19 nemohou zajistit vyučování ve škole.

Leden 2022

Prosadili jsme na vládě přihlášení k tradici Charty 77

Kabinet se podle návrhu zpracovaného ministrem vnitra Rakušanem v usnesení přihlásil k tradicím dlouholetého zápasu Charty 77 o lidská a občanská práva a o demokracii.

Leden 2022

Zajistili jsme pomoc lidem, které zasáhla energetické krize

Příspěvky na bydlení vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Stát tak bude moci adresně pomoci domácnostem, které se dostávají do finančních problémů v souvislosti s trvající energetickou krizí.

Prosinec 2021

Pomáháme lidem snížit dluhy a dostat se z tíživé finanční situace

Zástupci hnutí STAN v čele s našimi kraji a radnicemi po celé ČR se zapojili do jedinečné akce s názvem Milostivé léto. Ta umožňuje dlužníkům zbavit se exekuce, pokud zaplatí tzv. jistinu, tedy původní dluh a poplatek 908 Kč exekutorovi za uzavření exekuce. 

Listopad 2021

Praha spustila projekt, který má řešit drahé ceny energií

Lidé se mohou hlásit se žádostí o pomoc při zřízení fotovoltaických panelů na střeše svých nemovitostí. Cílem je levnější a ekologická elektřina pro Pražany.

Listopad 2021

Zapojili jsme se do potravinové sbírky

Do podzimního kola potravinové sbírky se opět zapojili i zástupci hnutí STAN. Sbírku potravin pořádají potravinové banky, které darované zboží předají charitativním a dobročinným organizacím. 

Říjen 2021

Budeme usilovat o nalezení viníka v kauze Bečva

Kvůli možnému záměrnému selhání státních orgánů při vyšetřování podal místopředseda hnutí Petr Gazdík trestní oznámení. Podle závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise, jejíž zpravodajem byl právě Petr Gazdík, došlo k několika pochybení při vyšetřování.

Říjen 2021

Pravidla musí platit pro všechny stejně, i pro premiéra

V kauze Pandora Papers se ukázalo se, že premiér Andrej Babiš přes daňové ráje převedl téměř 400 milionů a nakoupil za ně nemovitosti ve Francii včetně luxusního zámečku.

Říjen 2021

Představili jsme plán podpory pro začínající podnikatele

Omezení byrokracie, pomoc s financováním, méně překážek a konec účelového ‘zaklekávání’ i digitální prostředí, které ulehčí administrativu. 

Září 2021

Představili jsme tzv. peer program pro pomoc dětem s dohnáním zameškané výuky

Zástupci koalice Piráti a Starostové u příležitosti zahájení školního roku vyzvali ředitele škol, aby v začínajícím školním roce zohlednili potřeby žáků, kteří se v dlouhodobé uzávěře škol nemohli řádně učit a nyní budou muset učivo dohánět.

Září 2021

Zaslali jsme dopis Evropské komisi kvůli dotacím pro Agrofert

Piráti a Starostové zaslali Evropské komisi dopis, v kterém navrhují, aby nepřistupovala k plošnému zastavení kohezních dotací. Ale zaměřila se pouze na viníky - tedy blokovala pouze dotace čerpané koncernem Agrofert do doby, než se česká ministerstva začnou řídit platnými pravidly.

Září 2021

Chceme rychlé a efektivní soudnictví

Rychlejší soudní řízení a méně soudních excesů. To přinesou nástroje navržené koalicí Pirátů a Starostů. 

Srpen 2021

Zasadili jsme se o nastavení podmínek pro bezpečný návrat dětí do škol

Masivní celoplošné uzávěry ve školství si ČR již nemůže dovolit. STAN považuje vzdělávání za klíčovou oblast a přicházejí průběžně s návrhy, jak situaci v období pandemické krize řešit.

Srpen 2021

Chceme dostat děti z ústavů

Poslanecká sněmovna projednávala na mimořádné schůzi k novelizaci zákona o sociálně-právní ochraně dětí návrh na zavedení věkového limitu pro umísťování nejmenších dětí do ústavní péče. 

Srpen 2021

Bojujeme proti lobbingu

Koalice Piráti a Starostové tlačila na červencové mimořádné schůzi Sněmovny, aby se konečně projednal zákon o lobbingu. 

Červenec 2021

Konec nekalým praktikám energošmejdů v Česku

Poslanecká sněmovna schválila v polovině července dlouho projednávanou novelu energetického zákona, která zahrnuje i regulaci nekalých praktik podomních prodejců energií. Hnutí Starostové a nezávislí představilo již v listopadu roku 2019 úpravu tohoto zákona, která počítala s omezením praktik, jež často překračovaly hranici zákona. 

Červenec 2021

Zasadili jsme se o zachování dětských skupin

Poslanci na červencové mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny projednávali zákony ve třetím čtení týkající se sociálně-právní problematiky. Zástupci hnutí STAN vítají přijetí novely zákona o dětských skupinách, která díky jejich pozměňovacím návrhům zlepší fungování skupin a pomůže rodinám s malými dětmi. 

Červenec 2021

Pomohli jsme lidem zasaženým tornádem

Společně s Piráty jsme darovali přes jeden milion korun obcím zdevastovaným přírodní katastrofou, a to prostřednictvím nadace Via. Na pomoc zasaženým přispěli členové a příznivci obou stran.

Červenec 2021

Obce v okolí Vrbětic dostanou od státu odškodnění

Starostům zasažených obcí a poslancům za Zlínský kraj se podařilo prosadit zákon o odškodnění postižených občanů po útoku na muniční sklad ve Vrběticích, a to i díky právní pomoci Stanislava Polčáka.

Červen 2021

Odeslali jsme otevřený dopis běloruské vládě

Společně s Piráty jsme odsoudili v dopise, adresovaném běloruské vládě, kauzu vynuceného přistání civilního letu za využití běloruských vojenských stíhaček.

Květen 2021

Vyzvali jsme ministerstvo, aby přehodnotilo dotační podmínky pro žádosti dotačního programu REACT-EU

Zástupci hnutí STAN zkritizovali podmínky příjmu žádostí dotačního programu REACT-EU, považují je za diskriminační.

Květen 2021

Stojíme za obcemi, které byly dotčeny výbuchem muničního skladu ve Vrběticích

Obce Vlachovice, Haluzice, Lipová a město Slavičín přednesly státu návrhy na odškodnění jak obcí, tak občanů v souvislostí s výbuchy muničních skladů ve vrbětickém areálu v r. 2014 a s následným obdobím, které se významně dotklo životů mnoha tisíc občanů v přilehlém okolí.

Duben 2021

Žádáme spravedlivé odškodnění osob postižených tragédií ve Vrběticích a brzké zveřejnění závěrů vyšetřování

Podle zástupců STAN jde po zjištění závažných okolností kolem vrbětické tragédie o útok na suverenitu České republiky.

Duben 2021

Chceme pomoci rodinám v dluhové pasti

Na pořadu schůze Sněmovny byla poněkolikáté projednávána novela zákona na změnu exekučního řádu, která by dala lidem v dluhové pasti naději na změnu.

Duben 2021

Odmítli jsme zavést povinné kvóty na potraviny. Ty by pomohly velkým producentům

Na plénu Poslanecké Sněmovny byla v dubnu projednána novela zákona o potravinách, kterou vrátil Senát k opravě.

Březen 2021

Chaos kolem letošních maturit je konečně u konce, uvažujme ale o jejich trvalé změně

Podle poslance Petra Gazdíka je ukončení chaosu kolem letošních maturit dobrou zprávou pro učitele i studenty posledních ročníků. 

Březen 2021

Nesrovnalosti způsobené novelou zákona o dětských skupinách musíme napravit

Druhým čtením prošla na jednání Sněmovny novela zákona o dětských skupinách, resp. jeslích. Podle Věry Kovářové má hned několik úskalí. Jedním z problémů je administrativní a finanční zátěž, způsobená změnou názvu na “jesle”. 

Březen 2021

Pražský hrad vyslyšel naše výzvy a ruší plošné kontroly, otevírá Jelení příkop a hradní zahrady

Pražský Hrad na konci března oznámil na svých webových stránkách otevření jeleního příkopu a hradních zahrad a zrušení kontrol při vstupu do areálu. 

Březen 2021

Rodiče samoživitelé si zaslouží podporu státu

Zástupcům hnutí STAN se po opakovaných snahách podařilo zařadit na program jednání bod týkající se mimořádného příspěvku pro rodiny samoživitelů.

Únor 2021

Obce i kraje si zaslouží kompenzaci za výrazný pokles příjmů

Naše senátorka Hana Žáková, ve spolupráci s dalšími zástupci hnutí STAN, obhajovala na začátku února v Poslanecké sněmovně pozměňovací návrhy k vládnímu zákonu o kompenzačním bonusu v souvislosti s výskytem koronaviru v ČR.

Únor 2021

Nesouhlasíme, aby se k žádostem o náhradu škody přistoupilo plošným zamítnutím

Všechny žádosti o odškodnění, podané v důsledků platných krizových opatřeních v předchozích měsících, ministerstvo vnitra plošně zamítlo.

Únor 2021

Chceme, aby se řešil problém exekucí a insolvencí

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský svolal spolu s dalšími 55 poslanci napříč politickým spektrem mimořádnou schůzi k řešení problému exekucí a insolvencí. 

Únor 2021

Opakovaně jsme tlačili na zavedení plošného testování ve firmách

Více jak tři měsíce jsme upozorňovali vládu na důležitost zavedení povinnosti testování ve firmách a výrobních závodech, čímž by se dosáhlo včasnému detekování nákazy a jejímu dalšímu rozšíření. 

Leden 2021

Chceme, aby se děti vrátily co nejdříve do škol

Naše děti po měsících bez každodenního kontaktu s vrstevníky již potřebují školu.

Leden 2021

Vyzýváme ministra Blatného k vyřešení situace s přeplněnými nemocnicemi

O pomoc ministerstva zdravotnictví s převozem pacientů do Německa vyzvali signatáři ve výzvě Otevřete hranice sanitkám.

Leden 2021

Pokud ČIŽP nezveřejní důležitá fakta, její ředitel by měl rezignovat

Od katastrofické otravy Bečvy uplynuly čtyři měsíce a orgány, které vyšetřování celé kauzy mají na starost, mlčí a mlží. 

Leden 2021

Hejtmani STAN spustili vlastní očkovací strategii i informační kampaň, stát znovu pochybil

Zástupci hnutí STAN zahájili na začátku ledna v krajích největší logistickou výzvu za poslední desítky let. 

Prosinec 2020

Žádáme, aby vláda konečně převzala odpovědnost za své kroky a pomohla občanům

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan vyzval v dopise vládu, aby převzala za svá rozhodnutí zodpovědnost a spolu s dalšími přijatými opatřeními představila dostatečné kompenzace pro všechny zasažené subjekty. 

Prosinec 2020

Pomozme zjednodušit stavební řízení

Hnutí STAN spolu se zástupci Pirátů, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 představili parametry pozměňovacího návrhu k novele stavebního zákona, který má za cíl zjednodušit a zrychlit stavební řízení.

Prosinec 2020

Potravinové banky potřebují větší pomoc

Potravinové banky poskytují pomoc charitám, samoživitelkám a samoživitelům, poskytovatelům sociálních služeb nebo seniorům. V současné době koronaviru ale postrádají finance na základní potraviny i další skupiny obyvatel. 

Listopad 2020

Bráníme nezávislost českých veřejnoprávních médií

Rada České televize odvolala dozorčí komisi bez udání důvodu, načež rezignoval předseda Rady ČT již po půl roce ve funkci. 

Listopad 2020

Nenecháme komunisty narychlo protlačit Lex Dukovany a ohrozit tím strategickou bezpečnost ČR

Plánované rozšíření jaderné elektrárny Dukovany, pokud se bude realizovat, bude největší veřejnou investicí v dějinách ČR.

Listopad 2020

Chceme rezignaci ministra Brabce za kauzu Bečva. Hledání viníka katastrofy je jeho selhání

Zjištění Deníku Referendum naznačila, že při vyšetřování kauzy otravy řeky Bečvy došlo k selhání institucí demokratického státu. 

Říjen 2020

Zařídili jsme obědy pro děti i seniory v době zavřených jídelen

Náměstek primátora Prahy Petr Hlubuček rozjel projekt, jehož náplní je dodávání obědů dětem a seniorům, kterými byli uzavřené školní jídelny, za pár desítek korun skrze síť restaurací.

Říjen 2020

Nedovolíme, aby vláda hodila řešení statisíců lidí v exekucích do šuplíku

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský bude usilovat o to, aby projednávání klíčové novely pro pomoc lidí v dluhové pasti pokračovalo

Říjen 2020

Chceme vrátit peníze obcím a krajům, jinak nebude na veřejné investice

Již během jarní vlny koronaviru se klubu Starostové a nezávislí podařilo vybojovat kompenzaci pro obce.

Září 2020

Chceme, aby stát přestal tajnůstkařit a sdílel informace se samosprávami

Stát nechce informace o počtu nakažených s obcemi sdílet, ale spíše je před nimi tajit. Věra Kovářová proto předložila novelu zákona.

Září 2020

Navrhli jsme celoevropskou strategii o obnově lesů

Evropský parlament výraznou většinou hlasů schválil zprávu o obnově lesů iniciovanou a připravenou Stanislavem Polčákem, která upozorňuje na dopady odlesňování jak v EU, tak ve světě, a navrhuje opatření, která jej mají výrazně omezit.

Září 2020

Ukončíme sváry mezi zaměstnanci a zaměstnavateli kvůli darování krve

V České republice chybí až 70 tisíc dárců krve. O důvodech je možná spekulovat, odborná veřejnost se ale shoduje na tom, že významnou příčinou jsou regulativní překážky, které potenciálním dárcům komplikují život.

Září 2020

Pomozme samoživitelkám, které jsou kvůli současné krizi na pokraji sil

Hnutí STAN navrhne podporu 6 tisíc korun samoživitelům i rodičům pobírajícím rodičovský příspěvek. Právě na rodiče, kteří se bez svých partnerů starají o nezaopatřené děti, dopadla koronavirová krize nejvýrazněji. Mnoho z nich přišlo o práci a propadlo se do ještě tíživější finanční situace nebo i zadlužení. Podobně se zhoršila i situace mladých rodin.

Srpen 2020

Zařídili jsme, aby i lidé v karanténě mohli volit v podzimních volbách

Po schůzce zástupců opozičních stran s ministrem vnitra se rýsuje řešení, aby v podzimních volbách mohli volit i lidé, kteří jsou kvůli možnosti onemocnění Covid-19 v karanténě.

Srpen 2020

Podpořili jsme snahy o demokracii v Bělorusku

„Naše země má historické zkušenosti s odporem vůči totalitnímu režimu a vzhlížením směrem na západ s nadějí o podporu. Právě proto jsme rádi, že jsme aktivně podpořili snahy občanů Běloruska o svobodu a demokracii,“ uvedl Vít Rakušan.

Červenec 2020

Bojujeme proti větším možnostem pro zloděje

Senát bude na své další schůzi řešit širokou novelou trestního zákoníku a trestního řádu. Tato úprava zahrnuje také zvýšení hranice výše škody a sazby má novela rovnou zdvojnásobit. S tím nesouhlasí náš senátor Zdeněk Hraba a poukazuje na možné snížení důvěry občanů ve spravedlnost.

Červenec 2020

Odmítli jsme půlbilionové zadlužení

Odmítli jsme podpořit schodek rozpočtu, který nemá v historii České republiky obdoby a chybí v něm výraznější investice do udržitelného rozvoje, ambice snížit enormní byrokratickou zátěž a chuť zajistit udržitelnost veřejných rozpočtů pro další generace.

Červen 2020

Donutili jsme premiéra vrátit peníze obcím

Vláda během května schválením několika návrhů na podporu živnostníků a ekonomiky připravila obce a kraje o finanční prostředky ze sdílených daní. U obcí byl tento výpadek odhadován na téměř 20 miliard Kč.

Červen 2020

Svolali jsme schůzi sněmovny k řešení dlouhodobého sucha

Více než rok leží v Poslanecké sněmovně návrhy zákonů, které přináší řadu opatření napomáhajících v boji s intenzivním suchem.

Červen 2020

Budujeme moderní reálnou střední školu eliminující rozdíly mezi žáky

Ve Zlínském kraji se chystá první koncept moderní školy, která stejně jako gymnazistům i svým žákům dá na výběr životní dráhy více času. 

Červen 2020

Požadujeme navrácení peněz do krajských rozpočtů

Vláda navrátí peníze obcím, ale zcela vynechala kraje, jejichž rozpočty připravila o téměř 12 miliard Kč. 

Květen 2020

Vláda hodila pendlery přes palubu. Podáváme jim pomocnou ruku

Skupina senátorů v čele s Miroslavem Balatkou (STAN) předložila Ústavnímu soudu ČR návrh na zrušení krizového opatření Vlády ČR o podmínkách přeshraničního styku pro takzvané pendlery.  

Květen 2020

Navrhujeme pomoci i mezinárodně uznávaným českým kulturním akcím

Koronakrize ohrožuje nejen divadla, orchestry a další širokou kulturní obec.  

Květen 2020

Máme řešení, jak navrátit peníze do rozpočtů krajů, obcí a měst

Poslanecká sněmovna definitivně schválila vládní návrh na pomoc malým s.r.o. formou kompenzačního bonusu, na které se ale budou z velké části podílet samosprávy ze svých příjmů. 

Květen 2020

Prosadili jsme týden hrazené dovolené navíc pro dobrovolníky na táborech a trenéry mládeže

Od roku 2021 se zavede možnost 5 dní dovolené navíc pro vedoucí táborů, trenérů mládežnických sportovních týmů a dalších osob, které se ve volném čase věnují dobrovolné péči o děti a mládež.  

Duben 2020

Dali jsme naději lidem v nouzi

Pomoc lidem v dluhové pasti po dobu krize, kterou připravil Jan Farský spolu s kolegy napříč spektrem, byla poslanci schválena.

Duben 2020

Zavázali jsme vládu, aby neposkytovala podporu zemím v daňových rájích

Poslanecká sněmovna schválila návrh doprovodného usnesení poslankyně Věry Kovářové, aby vláda neposkytovala podpůrná ekonomická opatření obchodním korporacím sídlícím v daňových rájích.

Duben 2020

Podporujeme šetrné zemědělce a bojujeme proti suchu i v Praze

Příkladem jdou v Praze v opatřeních proti suchu. Více náš náměstek primátora Petr Hlubuček:

Březen 2020

Budeme hlídat využívání citlivých dat občanů v projektu Chytré karantény

Vláda spustila projekt tzv. chytré karantény. STAN s tímto záměrem souhlasí, nicméně apeluje na potřebu kontroly nad nakládáním s osobními údaji.

Březen 2020

Nebudeme tolerovat zneužití epidemie k uzurpování moci premiérem

Vláda uvažuje o změně Ústavy, která by Parlamentu v době krize odebrala pravomoci a přesunula je na předsedu vlády. Ten by tak mohl rozhodovat neomezeně.

Březen 2020

STAN se nestane členem EPP, dokud v ní bude Orbánova strana FIDESZ

Vládní opatření v boji proti novému typu koronaviru, která v Maďarsku prosadila strana FIDESZ, popírají hodnoty Evropské lidové strany. 

Březen 2020

Navrhujeme pomoc malým podnikům a rodinným firmám po celou dobu omezení jejich činnosti

„Pokud chce vláda skutečně podporovat drobné podnikatele, musí být ta pomoc jednoduchá a srozumitelná a bez prapodivných podmínek, které obsahuje současný návrh.

Březen 2020

Nenecháme na holičkách lidi, kteří mají práci za hranice ČR

Starosta Všerub Václav Bernard napsal otevřený dopis premiérovi, aby zmírnil podmínky pro tzv. pendlery nebo vyjednal záruky jejich návratu do zaměstnání. 

Únor 2020

Pomáháme obcím sehnat peníze na zvýšení kapacity mateřských a základních škol

Poslankyně Věra Kovářová za doprovodu řady středočeských starostů předala premiéru Andreji Babišovi otevřený dopis, ve kterém ho vyzýváme k posílení dotačních titulů na ministerstvech financí a školství, díky kterým by bylo možné rozšířit školní kapacity.

Únor 2020

Skoncujeme s černým trhem se zvířaty napříč Evropou

Europoslanec STAN Stanislav Polčák prosadil v Evropském parlamentu svůj návrh, aby ve členských státech došlo ke sjednocení pravidel pro registraci a identifikaci psů a koček a k zavedení propojených elektronických registrů domácích zvířat.

Únor 2020

Poskytli jsme pomoc lidem z regionu postiženého koronavirem

Třebíčská radnice obdržela žádost z partnerského města Yichang, o materiální pomoc. Yichang totiž leží v čínské provincii Hubei, která je ohniskem nákazy koronavirem 2019-nCov.

Únor 2020

Zrušíme zbytečnou šikanu dětí

Podle současného znění zákona je dětem do 15 let znemožněno zúčastnit se školy v přírodě nebo zotavovací akce, která je delší než 5 dnů a které se účastní více jak 29 osob, pokud nejsou plně očkovány.

Leden 2020

Autovraky konečně zmizí z ulic měst a obcí

Před více než rokem jsme se věnovali tomu, jak odstranit autovraky z ulic měst a obcí. 

Leden 2020

Navrhujeme více peněz do regionů

Současný stav přerozdělování peněz krajům (rozpočtové určení daní) obsahuje řadu nedostatků.

Leden 2020

Chceme zvýšit tresty za týrání zvířat

Tresty za týrání zvířat jsou stále relativně nízké a pachatelé této trestné činnosti jsou si vědomi toho, že v případě odsouzení mohou skončit „pouze“ s podmínkou nebo peněžitý trest v desítkách tisíc korun.

Leden 2020

Konec hazardních automatů v Praze

Technické hazardní hry neboli automaty, jsou špatnou vizitkou Prahy. 

Leden 2020

Umožníme lidem bránit se ve svém domě zlodějům

Počet organizovaných loupeží se zvyšuje, což lze ilustrovat na 120 loupežích za poslední měsíce, který má na svědomí gang na Jesenicku.

Prosinec 2019

Snižujeme počet jednorázových plastů na kulturních akcích

Náměstek Petr Hlubuček prosadil návrh, díky kterému přestane podporovat akce, na nichž jsou používány jednorázové obaly nebo výrobky.

Prosinec 2019

Praha schválila daňový balíček pro dostupné bydlení z dílny Hany Marvanové

Praha využije svou zákonodárnou iniciativu a navrhne legislativní opatření, které umožní snížit ceny nemovitostí.

Listopad 2019

Ochránili jsme přírodní ráz krajiny v okolí Berounky

Poslankyně Jana Krutáková prosadila ve Sněmovně opatření, které dává přednost ochraně řeky Berounky před její splavností.

Listopad 2019

Ukončíme nekalé praktiky podomních prodejců energií

Nekalé způsoby podomních prodejců, kteří v obcích okrádají seniory uzavíráním nevýhodných smluv, nepatří do 21. Století. 

Listopad 2019

Starostové z hnutí STAN uspěli v soutěži Komunální projekt 2019

Josef Horinka, starosta Hrádku n. Nisou, zvítězil se svou budovou nové městské knihovny v oblasti „Kulturní a vzdělávací činnost“, a stal se také absolutním vítězem soutěže Komunální projekt roku 2019.

Listopad 2019

Chceme více peněz do školství, infrastruktury a boje se suchem

Hnutí STAN představilo 14 pozměňováků k návrhu Státního rozpočtu pro rok 2020. 

Listopad 2019

Snížili jsme zbytečnou byrokracii ředitelů základních a mateřských škol

V případech, kdy jsou součástí základních škol také školy mateřské se ředitelé škol potýkali s problémy při vyřizování odpovědnosti za škodu vzniklou jejich žákům a dětem. 

Říjen 2019

Zabráníme zbytečnému kácení stromů podél trati

Věta, kterou do zákona o drahách vložili poslanci, by mohla vést ke zbytečnému kácení stromů podél železnic, ale také tramvajových a trolejbusových linek.

Říjen 2019

Snižujeme poplatek za zápis do katastru nemovistostí na polovinu

Vláda se v rámci daňového balíčku chystá navýšit poplatek za zápis do katastru nemovitostí o celých 100 %, tedy ze současných 1000 Kč na 2000 Kč. 

Říjen 2019

Chráníme nezávislost veřejnoprávních médií

Po několika návrzích poslanců hnutí STAN se konečně podařilo projednat výroční zprávy České televize za roky 2016 a 2017. 

Září 2019

Prosadili jsme narovnání podmínek činnosti lesních hospodářů

Poslanecká sněmovna přijala změny v lesním zákoně, reagující na kůrovcovou kalamitu, které budeme moci rychleji a efektivněji čelit.

Září 2019

Podařilo se nám vypovědět smlouvu mezi Prahou a čínským Pekingem

Pražská radní z hnutí STAN Hana Kordová Marvanová na zastupitelstvu prosadila návrh na vypovězení dohody Prahy s Pekingem.

Září 2019

Usilujeme o zachování finančních úřadů policejních stanic v regionech

Vláda dlouhodobě usiluje o zrušení těchto úřadů v regionech a kompetence se přesouvají do větších měst, které jsou pro občany mnohem hůře dostupné. 

Srpen 2019

Bojujeme proti veřejným lžím nejvyšších představitelů

Naše členka Jana Filipová vyhrála prvoinstanční soudní řízení nad premiérem Andrejem Babiše. Žádá po něm omluvu za výrok o placených demonstrantech z protestů proti vládní politice uskutečněných na jaře letošního roku.

Srpen 2019

Přicházíme s komplexní modernizací českého vzdělávání pro 21. století

Náš vzdělávací systém je starý a nereaguje na změny dnešní doby. Musíme porozumět potřebám dětí a nastavit systém, který jim pomůže s orientací ve světě i za 20 let. 

Srpen 2019

Navrhujeme výraznější pomoc rodinám s dětmi trpícími autismem

Naše senátorka Alena Dernerová navrhla novelu zákona na rozšíření seznamu terapeutů pro děti s autismem. 

Srpen 2019

Pomáháme s odškodněním obětí H-systému

Naše radní v Praze Hana Marvanová dlouhodobě zastupuje oběti v kauze H-systém a dožaduje pro ně od státu odškodnění. 

Červenec 2019

Chceme vymýtit kamionovou dopravu z obecních komunikací

Chceme vymýtit kamionovou dopravu z obecních komunikací. Starosta obce Všeruby na Domažlicku spolu s náměstkem hejtmana zakládá iniciativu desítky česko-německých obcí, která má za cíl upozornit na problémy spojené s novým mýtním systémem

Červenec 2019

Spouštíme projekt „1000 a 1 cesta pro krajinu“

Starostové a nezávislí spustili projekt, který má za cíl jednoduchou obnovou starých polních cest rozdělit velké polní lány a udržet vodu v krajině. 

Červen 2019

Bojujeme za ochranu naší krajiny

Bojujeme za ochranu naší krajiny. Poslanci hnutí STAN proto navrhují balíček proti suchu, soubor několika legislativních opatření, které zefektivní boj proti suchu. 

Červen 2019

Chceme zavést předkupní právo pro obce a kraje

Pražští zastupitelé hnutí STAN navrhují novelu, která zavádí předkupní právo pro obce  kraje při prodeji nepotřebného majetku státu. Navrhujeme, aby pozemky, které stát prodává ve veřejné dražbě, musel nejdříve nabídnout obci nebo kraji pro plnění veřejného účelu. 

Červen 2019

Prosazujeme zrušení povinnost pustit těhotné vražedkyně na svobodu

Po zkušenostech s propuštěnou těhotnou vražedkyní z Jilemnice navrhl Jan Farský jednoduchou novelu trestního zákona, která ruší soudcům povinnost propustit těhotné vězenkyně na svobodu, a dává jim možnost rozhodnout o propuštění dle okolností a závažnosti trestného činu.

Červen 2019

Bojujeme proti negativním změnám klimatu

Prahy vyhlásila na návrh radního STAN Petra Hlubučka klimatický závazek. Praha se v něm zavazuje, že sníží emise CO2 o 45 % do roku 2030 a dosáhne karbonové neutrality v roce 2050. Praha se inspirovala dalšími západními metropolemi a rozhodla se plnit závazky vyplývající z Pařížské dohody.

Červen 2019

Posilujeme nezávislost státních zástupců

Senátoři z klubu STAN představili návrh zákona, jehož ambicí je posílení nezávislosti státních zástupců na eventuálních tlacích a politických vlivech. Navrhovaná právní úprava má stanovit jasnější pravidla pro jmenování, odvolání a trvání funkčního období vedoucích státních zástupců.

Červen 2019

Rušíme dětské exekuce za jízdu načerno v Praze

Pražská radní Hana Kordová Marvanová z hnutí STAN zjistila, že za jízdné v městské hromadné dopravě je 165 exekucí vedených jako dluhy z dětství. Proto předložila do návrh, aby Praha o zastavení dětských exekucí požádala Dopravní podnik. Jedná se o všechny případy, kdy dluh na jízdném způsobilo dítě do 15 let věku.

Červen 2019

Odsoudili jsme označení ruských okupantů z roku 1968 za válečné veterány

V Poslanecké sněmovně zástupci hnutí STAN odmítli návrh ruského zákona, který uznává vojáky okupace ČSSR z roku 1968 za válečné veterány. Považujeme to za neúctu k české historii a gesto, které zpochybňuje negativní dopady, které měla invaze na vývoj v ČSSR.

Květen 2019

Představili jsme 5 inovací pro lepší stát

Vít Rakušan na sněmu hnutí STAN představil 5 zásadních oblastí, ve kterých musí dojít ke strukturálním a rozsáhlým změna, aby mohla Česká republika konkurovat světu a občané žili v moderní zemi. Změny jsou také potřebné pro udržitelnost kvality života pro budoucí generace. STAN se tímto zavázal, že bude prosazovat modernizaci vzdělávacího systému, reformu sociálního systému, zjednodušení a digitalizaci státní správy, udržitelnost české ekonomiky a efektivnější ochranu naší krajiny.

Květen 2019

Vyzýváme Agrofert k peněz vybraných z kapes daňových poplatníků.

Hnutí STAN vyzvalo premiéra Andreje Babiše, aby jeho holding Agrofert navrátil peníze z evropských dotací, které byly vypláceny, ačkoliv na ně firma neměla nárok kvůli střetu zájmů premiéra ČR a majitele Agrofertu. Evropská unie pohrozila, že státu tyto dotace neproplatí, ovšem ze českých veřejných zdrojů již vyplaceny byly. To znamená, že soukromý byznys premiéra byl sponzorován z daní českých občanů – a to je nepřijatelné.

Květen 2019

Přestaňme podporovat obchod s lidskými orgány

Senátoři z klubu STAN prosazují novelu zákona, která má za cíl překonat některé praktické těžkosti vyšetřování v zahraničí a učinit transparentními některé problémy světového obchodu s orgány. Ukládá vládě zřídit etickou komisi, aktualizovat důvěryhodnost států pro transplantaci a upozorní na ty, které mají systematické problémy s porušováním základních lidských práv i za účelem získávání orgánů. Souhlas této komise bude potřebný pro získání orgánů z dané země.

Květen 2019

Usilujeme o motivaci českých učitelů a obnovu pozitivního přístupu k výuce

Motivovaný učitel = kvalitnější výuka. České školství se potýká s řadou problémů a jedním z nich je nedostatek zájemců o učitelskou profesi a častý syndrom vyhoření u učitelů stávajících. Hnutí STAN chce proto motivovat současné učitele ale i zájemce o učitelskou profesi a navrhuje zavedení institutu tvůrčího volna pro učitele, při kterém budou moci rozvíjet své schopnosti a zdokonalovat se v moderních metodách vzdělávání. Motivace českých učitelů má šanci obnovit pozitivní přístup učitelů k výuce i k samotným žákům.

Duben 2019

Zjednodušujeme pojištění u žáků základních a mateřských škol

Poslanci hnutí STAN navrhli úpravu zákona týkající se pojištění škol a školek. Novela sjednocuje odpovědnost za škodu vzniklou žákům základních a mateřských škol. Úprava pomůže zejména v případech, kdy obě školy působí v jednom subjektu.

Duben 2019

Ukončili jsme poskytování jednorázových plastů na kulturních akcích

Pražský radní pro životní prostředí Petr Hlubuček prosadil návrh, aby kulturní akce a festivaly, které žádají o finanční podporu z pražského magestrátu, se musely zavázat, že občerstvení nebude podáváno formou nerecyklovatelného nebo neomyvatelného nádobí. Je to jednoduchý krok, jak snížit spotřebu jednorázových plastových výrobků. Doufáme, že Praha půjde příkladem dalším městům v ČR i ve světě.

Duben 2019

Chceme zařadit Den vstupu ČR do Evropské unie mezi státní svátky

V ČR slavíme celou řadu státních svátků, ovšem 1. května, tedy výročí přistoupení České republiky k Evropské unii, neslavíme. Starostové a nezávislí při 15. výročí od vstupu do EU navrhují změnu, kterou by si občané ČR tento den nadále připomínali.

Duben 2019

Navrhujeme bývalého letce RAF M. A. Liškutína na státní vyznamenání

M. A. Liškutín byl válečný hrdina, který zemřel 19. února loňského roku v Británii ve věku 98 let. Během 2. světové války bojoval statečně ve službě RAF a zapsal si několik sestřelů nepřátelských letadel. Po válce byl pronáslednován komunisty a emigroval do Velké Británie.

Duben 2019

Prosazujeme právo mladých lidí rozhodovat o budoucnosti obce

Starostové a nezávislí navrhují, aby byla snížena hranice volebního práva v komunálních volbách na 16 let. Šestnáctiletí občané jsou v dnešní době samostatní, studují střední školy, dokáží vnímat dění na jejich obci a měli by mít možnost ovlivnit svým hlasem podobu místa, ve kterém vyrůstají a chtějí v něm žít i nadále. Zároveň je návrh možností, jak zvýšit zájem mladých lidí o dění na obci a participaci na veřejném životě.

Březen 2019

Bojujeme za vrácení peněz z emisních povolenek zpátky do regionů

Senátor Miroslav Balatka zinicioval petici, jejímž smyslem je postavit se proti vyvádění peněz z chudých regionů. Poprvé v historii se spojilo 26 poslanců a senátorů z Karlovarského a Ústeckého kraje napříč všemi politickými stranami, aby společně s kraji, městy i obcemi bojovali za region. Doposud bylo nasbíráno přes polovinu potřebných podpisů nutných k projednání v Senátu.

Březen 2019

Motivujeme občany k většímu zájmu lidí o četbu

Návrh Věry Kovářové má za cíl podpořit čtenáře k vyššímu zájmu o e-knihy a audioknihy snížením sazby DPH z 21 % na 10 %, tedy na stejnou úroveň jako mají tištěné knihy. V České republice máme mnohem vyšší DPH na knihy, než je evropský průměr. Naše novela

Březen 2019

Zařídíme dostupné bydlení v Praze nejen pro milionáře, ale i pro obyčejné lidi

Radní STAN Hana Kordová Marvanová připravuje koncepci bydlení do roku 2040, která má za cíl zjednodušit výstavbu nových bytů, snížit ceny nájemného a především umožnit rodinám s průměrným i podprůměrným příjmem získat bydlení v Praze. Jaké jsou hlavní body?

Březen 2019

Senát na náš návrh odsoudil genocidu páchanou čínským režimem

Senát na návrh Marka Hilšera přijal usnesení, jímž odsoudil represe čínského režimu vůči menšinám a náboženským skupinám, jako jsou křesťané, věřící praktikující Falun Gong nebo muslimové. Součástí usnesení je také výzva směrem k vládě ČR, aby vyzvala vládu ČLR k okamžitému zastavení pronásledování svých občanů na základě víry nebo etnické příslušnosti.

Březen 2019

Krutáková: Ochránili jsme Berounku před jejím splavněním.

Poslankyně Jana Krutáková prosadila návrh, kterým se vyjímá řeka Berounka z vodních cest určených pro splavnění. Upřednostňujeme zachování krajiny podél řeky a přírodního dědictví nad možností splavnit řeku pro větší lodě, jejíž přínos není adekvátní, vzhledem k tomu, jakou škodu by mohl napáchat v krajině.

Únor 2019

Postavíme Muzeum nesvobody – další generace nesmí nezapomenout na temnou totalitní minulost

Radní Hana Marvanová aktivně iniciuje zřízení “Muzea nesvobody”. Na totalitní minulost nesmíme zapomenout a my za 30 let nedokázali zřídit v ČR takové muzeum, jako mají ve Varšavě, v Gdaňsku, v Berlíně nebo v Jeruzalémě. Připravujeme proto založení tohoto muzea jako zapsaný ústav, na němž by spolupracovali přední historici, odborníci a významné instituce, včetně organizací jako Post Bellum nebo Centrum pro dokumentaci totalitních režimů.

Leden 2019

Vyjednali jsme rychlejší informovanost řidičů při dopravních komplikacích

Senátorka Hana Žáková dokázala při jednáních se zástupci MD, ŘSD, IZS, AMO a veřejnoprávních médií vydefinovat největší rizika na D1 tak, aby nedocházelo k podobným kalamitním situacím jako v prosinci 2018 a nalézt vhodn řešení. Podařilo se propojit zúčastněné složky pro vzájemnou spolupráci, ale take ČT bude zpřístupněn kamerový system ŘSD pro rychlejší informovanost řidičů a Policie ČR bude nově zasílat informace o kolonách řidičům prostřednitvím SMS, díky lokalizaci mobilními operatory.

Prosinec 2018

Požadujeme navýšit platy učitelům a více pěněz do opravy silnic a památek

Hnutí STAN představilo návrhy na změnu státního rozpočtu pro rok 2019 – především požadují navýšit platy učitelů na 130 % průměrné mzdy z roku 2017, dále také více než 4 miliardy navíc do oprav a výstavby místních komunikací a silnic 2. a 3. třídy, navýšit kapacitu mateřských škol, výrazně podpořit hasiče, o více než 0,5 miliardy podpořit obnovu památek a další návrhy…

Listopad 2018

Dáváme lidem v exekucích šanci vrátit se do běžného života

Poslanec Jan Farský prosadil pozměňovací návrh k insolvenčnímu zákonu, podle kterého má osoba s dluhy vyššími než 2,2 milionu korun, a dostala se do potíží s jejich splácením, měla naději na oddlužení v případě, že bude své dluhy řádně splácet. Do této chvíle totiž neměli takoví lidé žádnou možnost vstoupit do oddlužovacího procesu.

Listopad 2018

Chceme umožnit jedno pivo zodpovědným cyklistům

Senátoři z klubu Starostů a nezávislých připravili novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích po vzoru zahraničních sousedů. Navrhují, aby cyklisté nebyli za určitých podmínek pokutováni za jízdu pod neškodným vlivem alkoholu. Konkrétně by jim mělo být tolerováno 0,5 promile alkoholu v krvi, což odpovídá zhruba jednomu pivu. Jedná se přitom o zákon pro slušné lidi – cykloturisty, nikoliv alkoholiky. Pokud cyklista pod vlivem zaviní nehodu, bude trestán stejně přísně jako dnes.

Říjen 2018

Nabízíme 5 tisíc pracovních míst v regionech.

Poslanci hnutí STAN navrhují přesunout 23 centrálních úřadů do regionů. Praha je již dnes místem dominantního postavení na trhu práce a pouze za prací tam dojíždějí desítky tisíc lidí denně z regionů. Rozhodli jsme se jít opačnou cestou. Namísto centralizace ekonomické a politické, chceme posílit ekonomiku i postavení regionů v rámci České republiky. Tento přesun bude mít pozitivní důsledky pro společenský rozvoj regionů – zvýšení pracovních míst, posílení ekonomik i více vysokoškolsky vzdělaných lidí.

Říjen 2018

Prosazujeme, aby se na řidičák nemuselo čekat měsíc

Doteď museli prvožadatelé na řidičský průkaz čekat 20 dní, ačkoli již splnili řidičské zkoušky. Poslanci STAN navrhují změnu, aby řidičský průkaz obdrželi již do pěti dní od splnění podmínek. Pomůže to tomu, aby mladí lidé nevypadli z každodenní režimu řízení a mohli co nejdříve sednout za volant.

Srpen 2018

Vyzýváme ministerstva financí a práce, aby zřídili komisi k důchodové reformě

Odborníci dlouhodobě varují, že současný stav důchodového systému je neudržitelný, a pokud nedojde k potřebným změnám, hrozí, že v budoucnu nebudou veřejné rozpočty stačit na vyplácení důchodů. Již několik let nám vláda slibuje, že se problematikou důchodů bude zajímat, ale stále se nic neděje. Hnutí STAN proto vyzývá ke spolupráci napříč politickým spektrem a odbornou veřejností, protože změna důchodového systému je tak závažnou a dlouhodobou problematikou, že si nemůžeme dovolit její zrušení po dalších volbách.

Srpen 2018

Nedovolíme státu zakazovat využívání vody ze soukromých studní

Ministerstva zemědělství připravuje novelu, která umožní zakázat využívání studny soukromníky v případě potřeb a tyto zákazy kontrolovat. Poslankyně Jana Krutáková považuje myšlenku omezovat využívání vody ze soukromých studní za diskriminační a v případě, že vláda tuto možnost schválí, je připravena podniknout v Poslanecké sněmovně kroky, které zabrání přijetí této novely.

Červenec 2018

Spouštíme projekt „Absurdity“ - boj proti nedostatkům státní správy.

V projektu shromažďujeme podněty občanů, kteří popisují absurdní problémy, s nimiž se setkali v rámci jednání s úřady či státní správou. Tyto občanské podněty budeme vyhodnocovat a podnikneme potřebné kroky vedoucí k jejich nápravě. Stát má být jednoduchý a přehledný pro občany, nikoliv jim házet klacky pod nohy.

Červen 2018

Chceme, aby stát podporoval darování krve

Poslanci hnutí STAN navrhují změnu, aby finanční kompenzace za darovatele krve nesl stát, nikoliv zaměstnavatel. Přenesení povinnosti na veřejné rozpočty

Květen 2018

Usilujeme o zrušení nezákonných exekucí

Poslanec Jan Farský chce pomoci lidem, kteří nezákonně přišli o desítky miliard. Konkrétními kroky lze takto navrátit víru lidí v právní stát a existenci spravedlnosti. Rozhodl se proto vyžádat podle paragrafu 106 informace od všech okresních soudů – většina však odmítla informace poskytnout. V tuto chvíli máme stovky až tisíce exekucí. Bude to běh na dlouhou trať, ale máme chuť skutečně pomoci lidem, kteří nezákonnými exekucemi utrpěli, nejen legislativní činností ale i „ve volném čase“. Ukážeme tím cestu ministerstvu spravedlnosti, které má kapacity i financi, aby tenhle stav změnil ve větším rozsahu.

Duben 2018

Prosadíme rychlejší stavební povolení

Návrh poslanců hnutí STAN ruší část byrokratických postupů, kvůli kterým dnes lidé čekají na stavební povolení i 55 týdnů. Žádost musí být posouzena nikoliv jen úředníkem na stavebním úřadě, ale i úředníkem z obce s rozšířenou působností. Pokud návrh projde, dojde ke zrychlení zisku stavebního povolení, což může vést vyšší dostupnosti nemovitostí a snížení cen za bydlení.

Březen 2018

Ochráníme obce a školy před krachem za porušení GDPR

Malé obce jsou často vedeny pouze jednou osobou, na kterou se valí mnoho byrokratické zátěže a teď přichází další v podobě GDPR. Obcím a jejich institucím by v případě drobného zaváhání v práci s osobními údaji hrozily astronomické pokuty, které by pro ně mohly být zničující. Poslanci hnutí STAN se rozhodli pro tzv. rakouský model a navrhují odprostit tyto instituce od pokut či zavést jejich maximální hranici.

Březen 2018

Spouštíme projekt NE KAMPANI BEZ LIMITU

Neomezené financování kampaní musí skončit. Starostové a nezávislí proto přicházejí s iniciativou Ne kampani bez limitu, jejíž cílem je vyhodnotit dopad novel regulujících financování a organizaci volebních kampaní a politických stran a najít vhodná řešení.

Únor 2018

Prosadili jsme zákon, který ochrání malé obce před masivním odlivem komunálních politiků

Stávající podoba zákona o střetu zájmů byla důvodem pro rezignaci úspěšných, schopných a slušných lidí na funkce v komunální politice. Starostové a nezávislí se rozhodli tomuto exodu zabránit a prosadili v Poslanecké sněmovně změnu, která motivuje lidi k veřejné činnosti.

Únor 2018

Zvýšili jsme dávky pro všechny handicapované

Při zvyšování příspěvků postiženým na mobilitu a speciální pomůcky v roce 2017 se pozapomnělo na ty, kteří žijí v pobytových zařízeních sociálních služeb, domovech pro handicapované osoby nebo v domovech pro seniory. Senátoři z klubu STAN na nedostatek upozornilia podíleli se na přípravě vlastní předlohy, která nedostačující stav napravuje. Podmínky byly nakonec narovnány pro všechny.

Únor 2018

Vyzýváme k využívání referend na lokální úrovni

Starostové za hnutí STAN jsou zvyklí využívat ve svých obcích občanská referenda, která se jim v mnoha případech velmi osvědčila. Zástupci STAN proto vyzývají starosty z dalších stran a hnutí, aby ve větší míře začali využívat obecní a místní referenda a přivedli tak lidi v České republice k tomu, že angažovat se v přímé demokracii je něco přirozeného a normálního.

Únor 2018

Bojujeme proti nepoctivým směnárnám

Poslanci STAN předložili novelu zákona o směnárnách, která má za cíl lidem umožnit zpětně odstoupit od smlouvy v případě nevýhodného kurzu. Klient by pak mohl do dvou hodin od transakce odstoupit od smlouvy a žádat své peníze v plné výši po směnárně zpátky. Zároveň by ve směnárně měl viset pouze jediný lístek, kde klientům bude transparentně ukázáno, jaké jsou kurzy, za kterých si mohou vyměnit peníze.

Leden 2018

Prosazujeme prověrku pro kancléře Prezidenta ČR

Kancléř Prezidenta ČR je vysoká funkce a osoba, která ji vykonává se často dostává do styku s důležitými bezpečnostními informacemi. Proto jsme navrhli novelu, která by stanovila povinnost, že funkce nejbližšího prezidentova úředníka bude podmíněna získáním bezpečnostní prověrky. Tím zabráníme tomu, že se do úřadu v budoucnu nebudou moci dostat nedůvěryhodné osoby s problémovou minulostí.

Leden 2018

Chceme zabránit šikaně drobných podnikatelů prostřednictvím EET

Poslanci z hnutí STAN proto navrhují novelu, která vyjme neplátce DPH, tedy nejmenší živnostníky s obratem do 1 miliónu korun ročně (v průměru cca 83 tisíc za měsíc) z povinnosti vést EET. Ve velké většině případů to nejsou ti, kteří stát okrádají o miliardy, ale častou pouze pomáhají rozvoji společenského života na obcích – přivydělávající si řemeslníci, provozovatelé hospůdky na hřišti, cukráři pro známé a další.

Leden 2018

Pomáháme rozvoji a konkurenceschopnosti veřejné dopravy v ČR

Poslanci hnutí STAN navrhují snížit sazbu DPH ve veřejné dopravě z 15 % na 10 %.  Je to potřebná reakce na krizi ve veřejné dopravě a celostátní systémové řešení. Pomůže to udržet platy řidičů a zároveň udržet kvalitu veřejné dopravy tím, že v ní zůstanou finance na další investice.

Leden 2018

Bojujeme proti změnám, které z ministrů udělají nedotknutelné

Vyzvali jsme otevřeně premiéra Andreje Babiše ke zvážení navrhovaných změn týkajících se jednacího řádu vlády. Návrhy omezují princip kolektivního rozhodování, ale premiér má ministry koordinovat, nikoliv je řídit. Vláda by nově ve svých materiálech nemusela uvádět jmenovité hlasování svých členů. Tím by se zavedla nestandardní imunita pro členy vlády a absolutně se vytratila politická i trestněprávní odpovědnost za špatná rozhodnutí členů vlády. Tomu chceme zabránit. Politika musí být transparentní a čitelná voličům.

Prosinec 2017

Bráníme komunální politiky malých obcí před jejich svlékáním donaha

Poslanci hnutí STAN předložili návrh novely zákona o střetu zájmů, který odstraňuje jeho největší nedostatky. K údajům o majetku komunálních politiků a dalších funkcionářů se bude i nadále možné dostat, ovšem pouze na základě žádosti. Kvůli odhalování svého soukromí už mnoho komunálních politiků otevřeně přiznalo, že nebude příští rok kandidovat. Právě demotivaci mnoha schopných lidí kandidovat ve své obci chce hnutí STAN svým návrhem zabránit.