Hlavní stránka O nás Staráme se Nesouhlasíme, aby se k žádostem o náhradu škody přistoupilo plošným zamítnutím

Nesouhlasíme, aby se k žádostem o náhradu škody přistoupilo plošným zamítnutím

Únor 2021

Všechny žádosti o odškodnění, podané v důsledků platných krizových opatřeních v předchozích měsících, ministerstvo vnitra plošně zamítlo.

Nesouhlasíme, aby se k žádostem o náhradu škody přistoupilo plošným zamítnutím

Informoval o tom ministr vnitra Jan Hamáček v dopise všem předsedům parlamentních stran. Podle hnutí STAN lze zamítnout žádosti s neprokazatelným nárokem, nicméně nelze všechny žádosti o náhradu škody paušálně odmítnout. Z toho důvodu poslal předseda hnutí STAN Vít Rakušan dopis ministrovi vnitra, ve kterém ho vyzývá, aby postup úřadu přehodnotil, nechal provést řádné řízení u každé žádosti a úřad žádosti individuálně posoudil a rozhodl o nich podle stanovených pravidel.

„Absolutní odmítnutí všech žádostí o náhradu škody, které uplatnil Váš úřad, pokládám spolu s mými kolegy za paušalizující a nepřijatelný přístup. Důvěra v právo je jednou ze základních hodnot a občan by v ní neměl být zklamán. Každou žádost je nutné posoudit individuálně, vyhodnotit ji ve světle vznesených argumentů a důkazů. A to s ohledem na skutečnost, že řada subjektů se pochopitelně spoléhala, že jim jejich oprávněné nároky budou státem nahrazeny, a proto se například nehlásila o podporu v covid programech,“ napsal v dopise Vít Rakušan.