Hlavní stránka O nás Staráme se Konec nekalým praktikám energošmejdů v Česku

Konec nekalým praktikám energošmejdů v Česku

Červenec 2021

Poslanecká sněmovna schválila v polovině července dlouho projednávanou novelu energetického zákona, která zahrnuje i regulaci nekalých praktik podomních prodejců energií. Hnutí Starostové a nezávislí představilo již v listopadu roku 2019 úpravu tohoto zákona, která počítala s omezením praktik, jež často překračovaly hranici zákona. 

Konec nekalým praktikám energošmejdů v Česku

Vláda ale později představila vlastní návrh novely zákona, k němuž poslanci hnutí STAN připravili několik pozměňovacích návrhů. 

„Podařilo se nám prosadit k novele energetického zákona mimo jiné jeden z našich pozměňovacích návrhů, který konečně skoncuje s nepoctivými praktikami, přes které nabízeli tzv. energošmejdi zejména seniorům nevýhodné smlouvy a tahali z nich peníze. Koronavirová krize navíc dala tomuto problému zcela nový rozměr: “výhodná změna dodavatele energií a roušky zdarma”, to byla jejich taktika. Ať už se jedná o prodej hrnců, energií, dezinfekce, čínských roušek či testů, stát musí své občany dostatečně chránit. Nyní budou mít obce ve své gesci možnost zakázat podomní prodej na svém území a ochránit tak obyvatele před podvodnými praktikami,” okomentoval předseda hnutí Vít Rakušan.