Hlavní stránka O nás Staráme se Rodiče samoživitelé si zaslouží podporu státu

Rodiče samoživitelé si zaslouží podporu státu

Březen 2021

Zástupcům hnutí STAN se po opakovaných snahách podařilo zařadit na program jednání bod týkající se mimořádného příspěvku pro rodiny samoživitelů.

Rodiče samoživitelé si zaslouží podporu státu

Návrh na jednorázovou podporu této skupiny občanů podali už v září, nyní prošel do druhého čtení. Samoživitelky a samoživitelé jsou totiž v současné koronavirové krizi podle mnoha dat jednou z nejohroženějších skupin, jejichž existenční problémy se stále více prohlubují. Na podobě návrhu se podíleli i zástupci ze Senátu. 

„Chceme reálně pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují. Vláda v prosinci odsouhlasila jednorázovou podporu pouze pro důchodce formou tzv. rouškovného, ale rodiny samoživitelů na onen příspěvek nedosáhly. Přitom právě tyto skupiny jsou v době všech dosud vydaných omezení nejvíce postižené, mnoho z nich přišlo o práci a zůstali na výchovu dětí sami. Forma distanční výuky jim navíc způsobuje významný zásah do rodinného rozpočtu. Řadě z nich tak nezbývá nic jiného, než být odkázáni na podporu svých příbuzných a přátel. Stát by se měl ale o své občany postarat sám,“ zdůvodnil návrh předseda hnutí Vít Rakušan.