Hlavní stránka O nás Staráme se Chceme pomoci rodinám v dluhové pasti

Chceme pomoci rodinám v dluhové pasti

Duben 2021

Na pořadu schůze Sněmovny byla poněkolikáté projednávána novela zákona na změnu exekučního řádu, která by dala lidem v dluhové pasti naději na změnu.

Chceme pomoci rodinám v dluhové pasti

Schválením návrhu by došlo k potřebnému omezení dluhového otroctví. Jan Farský na jednání Sněmovny navrhoval také vládní novelu insolvenčního zákona, jejíž projednání však poslanci zamítli. Jan Farský úpravu navrhoval již v rámci novely v roce 2019, a poté opět na jaře 2020 v souvislosti s opatřeními proti ekonomickým dopadům koronaviru.

„Problém života v dluhové pasti se netýká jen zlomku společnosti, ale více než čtyř set tisíc lidí a jejich rodin, tedy až milionu lidí. I přes veškerou snahu se někteří z nich ze svých dluhů nikdy nedostanou. Často se přitom jedná v základu o nízké dlužné částky, ale vlivem různých poplatků, sankcí a úroků se vyšplhají až do výše, kterou už nejsou tito lidé schopni nikdy splatit. Dluhy pak splácejí po stokorunách vybraným věřitelům, velkým exekutorům, na které jsou napojeny původní advokátní kanceláře. A na tyto miliardáře se pak v důsledku skládá celá země,” vysvětlil předseda poslaneckého klubu Jan Farský.

„Klíčové je však také projednání novely insolvenčního zákona, což je vládní návrh, předložený v legislativní nouzi. Přes to od té doby leží ve Sněmovně bez zájmu dotáhnout změnu do konce. Do července máme od Evropské unie termín, abychom ho vepsali do právního řádu, ale vláda ho nezařadila ani do prvního čtení. Hnutí ANO znovu brzdí naše snahy o projednání takto důležitého bodu, kterým můžeme dát lidem naději na lepší budoucnost,” dodal předseda klubu STAN.