Hlavní stránka O nás Staráme se Prosadili jsme komplexní revizi statutu Ústředního krizového štábu

Prosadili jsme komplexní revizi statutu Ústředního krizového štábu

Únor 2022

Na návrh ministr vnitra a předsedy hnutí STAN Víta Rakušana vláda schválila komplexní změny statutu a jednacího řádu Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) v řízení a řešení krizových situací včetně covidové pandemie.

Prosadili jsme komplexní revizi statutu Ústředního krizového štábu

Revizi připravilo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Úřadem vlády ČR, Ministerstvem obrany a dalšími vybranými zástupci, na základě zkušeností s fungováním štábu v uplynulých dvou letech za vlády Andreje Babiše. Jde o dokončení jednoho ze slibů, který před vstupem do úřadu předseda Vít Rakušan avizoval. Jednou ze zásadních změn, které se povedlo zapracovat, je na pozici vedení ÚKŠ. Post šéfa bude automaticky zastávat ministr vnitra, případně podle charakteru krizové situace ministr obrany. Současná vláda se tímto krokem vrací k původním pravidlům, které během svého funkčního období přetvořil Babišův kabinet. 

Podle Rakušana ztratil v minulých letech Ústřední krizový štáb důležitost, která mu náleží. „Bývalá vláda vytvářela jiné struktury, aby řídila pandemii. A ukázalo se, že z toho vyplýval obrovský zmatek. S tím je konec a v krizovém řízení je jasně nastavená struktura,” vysvětluje šéf resortu vnitra.