Hlavní stránka O nás Staráme se Odeslali jsme otevřený dopis běloruské vládě

Odeslali jsme otevřený dopis běloruské vládě

Červen 2021

Společně s Piráty jsme odsoudili v dopise, adresovaném běloruské vládě, kauzu vynuceného přistání civilního letu za využití běloruských vojenských stíhaček.

Odeslali jsme otevřený dopis běloruské vládě

K připojení podpisu vyzvali i poslance ostatních politických stran. Cílem odklonu letounu bylo zadržení novináře a opozičního kritika běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka Ramana Prataseviče. Tímto krokem se představitelé běloruské vlády dopustili porušení mezinárodního práva a zásad letového provozu a došlo tím k narušení integrity Evropské unie a schengenského prostoru. 

„Žádáme, aby byl celý incident prošetřen nezávislou komisí. Rovněž v dopise důrazně odsuzujeme postup prezidenta Lukašenka, který měl pokyn sám vydat. Tím došlo k jednoznačnému narušení mezinárodního práva, vzdušného prostoru a integrity Evropské unie a schengenského prostoru. Zároveň budeme požadovat odškodnění všech pasažérů letu společnosti Ryanair a omluvu za způsobené škody,” popsal požadavky předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Podle něj by měly české aerolinky, které létají přes běloruský vzdušný prostor, zvážit bezpečnost a možnost připojení se ke společnostem, jež začaly v reakci na incident přesměrovávat své lety.