Hlavní stránka O nás Staráme se Zaslali jsme dopis Evropské komisi kvůli dotacím pro Agrofert

Zaslali jsme dopis Evropské komisi kvůli dotacím pro Agrofert

Září 2021

Piráti a Starostové zaslali Evropské komisi dopis, v kterém navrhují, aby nepřistupovala k plošnému zastavení kohezních dotací. Ale zaměřila se pouze na viníky - tedy blokovala pouze dotace čerpané koncernem Agrofert do doby, než se česká ministerstva začnou řídit platnými pravidly.

Zaslali jsme dopis Evropské komisi kvůli dotacím pro Agrofert

Evropská komise ve svém dopise pohrozila zablokováním všech dotací například v operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost anebo v programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Podmínka vyřešení střetu zájmů se týká rovněž 180 miliard z fondu obnovy. 

„Členové vlády dnes primárně bojují za zájmy koncernu Agrofert na úkor běžných občanů a podnikatelů. Úředníci státní správy mají pak obavu činit kroky, které by nesledovaly zájmy soukromého byznysu pana premiéra. Někteří z nich dokonce museli odejít, když se pokusili jednat nezávisle. Osobně jsem se zajímal například o situaci na zemědělském fondu, který vydával vzájemně se vylučující rozhodnutí, když rozhodoval o podnikání pana Babiše. Pokud by Piráti a Starostové byli součásti příští vlády, tak se zasadí o to, aby tento pocit strachu na úřadech byl již minulostí a úředníci mohli fungovat zcela nezávisle a profesionálně. Pan premiér musí dodržovat zákony stejně jako běžní občané,“ vysvětlil předseda Starostů Vít Rakušan.