Hlavní stránka O nás Staráme se Zavázali jsme vládu, aby neposkytovala podporu zemím v daňových rájích

Zavázali jsme vládu, aby neposkytovala podporu zemím v daňových rájích

Duben 2020

Poslanecká sněmovna schválila návrh doprovodného usnesení poslankyně Věry Kovářové, aby vláda neposkytovala podpůrná ekonomická opatření obchodním korporacím sídlícím v daňových rájích.

Zavázali jsme vládu, aby neposkytovala podporu zemím v daňových rájích

Nedává žádný smysl, aby byli státem podpořeni ti, kteří žádné finance do našeho rozpočtu neodvádějí. Podpora má být určena nejen těm, kteří ji skutečně potřebují, ale i těm firmám, které tu léta platili daně.

Seznam zemí považovaných za daňové ráje dle EU.

Přiměli jsme vládu jednat dle Ústavy a umožnit českým občanům vycestovat ze země

Podle článku 14 naší Listiny základních práv a svobod je každému zaručeno právo vycestovat z naší země. Odebrat českým občanům právo vycestovat za hranice je ukázkovým příkladem, kdy se vláda pohybovala za hranou ústavnosti a není možné to brát na lehkou váhu. Proto senátor STAN David Smoljak se Stanislavem Polčákem připravili ústavní stížnost na zákaz možnosti vycestovat. Vláda však krátce poté hranice směrem ven otevřela.

„Připravený podnět Ústavnímu soudu, aby přezkoumal ústavnost uzavření hranic, už podávat nemusíme. Vládní nařízení dávají smysl, jen si je úřady nesmějí vykládat různě a nesmí to být chaos. Jsem rád, že naše iniciativa nemalou měrou přispěla k sebereflexi vládních činitelů, aby si uvědomili, že takové omezení práv nebylo v souladu s českou ústavností,“ říká iniciátor žaloby David Smoljak.