Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Aktuality Upravený a rozšířený hřbitov dostaly Držovice jako dárek k Dušičkám

Upravený a rozšířený hřbitov dostaly Držovice jako dárek k Dušičkám

4. 11. 2016

Držovice – Podle záznamů z kronik měly Držovice a Vrahovice jeden společný hřbitov, protože spadaly do stejné farnosti. V říjnu roku 1950 se Držovičtí na základě žádostí dočkali hřbitova vlastního. „Obec se samozřejmě postupem času rozrůstala a rozrůstá, stavíme nové domy, někdo si koupí a opraví ty starší, hodně lidí se přistěhovalo odjinud," řekla starostka obce Blanka Kolečkářová. „Je pochopitelné, že se mnozí ptají i na místa posledního odpočinku," doplnila.
Upravený a rozšířený hřbitov dostaly Držovice jako dárek k Dušičkám

Upravený a rozšířený hřbitov dostaly Držovice jako dárek k Dušičkám

V roce 2014 začaly Držovice připravovat projekt obnovy a rozšíření současného hřbitova a celý následující rok padl na jednání na stavebním úřadě v Olomouci, který se podle slov starostky doposud s podobnou žádostí nesetkal. „Nakonec jsme byli úspěšní a v květnu tohoto roku jsme začali se stavebními pracemi," uvedla Blanka Kolečkářová.

Zbrusu nová zeď

Protože se nepovedlo opravit původní zídku z červených cihel, která byla nakonec v žalostném stavu, vznikla na hřbitově zeď nová, betonová, s železnou bránou, výplní a portálem. Vznikly nové urnové hroby, nový prostor na klasické hroby a urnová loučka.

„Upravili jsme travnatý terén a zpevnili místa kolem a mezi hroby žulovými kostkami, aby za deště lidé nemuseli šlapat v blátě. Také se nám cesty budou lépe uklízet," doplnila starostka.

Nové lavičky, koše na odpadky, kašna na vodu, příjezdová cesta, box na odpadky, stojan na kola i informační deska nijak nenarušují pietu místa."Museli jsme také vysadit novou zeleň, stávající nemocné smrky jsme nahradili listnatými dřevinami, doplnili jsme keře a květiny.

Názory na úpravy jsou různé

Uprostřed rozptylové loučky stojí nová socha Nebeská křídla od Zbyňka Musila z Olomouce," řekla Blanka Kolečkářová. Obec na akci vyčlenila čtyři milióny korun, nakonec ještě přibližně dvě stě tisíc ušetřila.

„Samozřejmě, že se najdou lidé, kterým se úpravy nelíbí, na druhé straně jsou zase takoví, kteří by chtěli celou stavbu přihlásit do speciální soutěže," dodala starostka na závěr.

Jak uvedl při úpravách Petr Gola z příkazské firmy LT Ekoles Servis, Drnovickým se nový hřbitov líbil. Někteří však měli pochybnosti o tom, zda jim na podzim z listnatých stromů nebude listí zbytečně padat na hroby.

Autor: Marcela Žůrková
Zdroj: http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/upraveny-a-rozsireny-hrbitov-dostali-jako-darek-k-dusickam-20161027.html

Zdroj: http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/upraveny-a-rozsireny-hrbitov-dostali-jako-darek-k-dusickam-20161027.html