Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj STAN Zlín je proti navýšení městské daně z nemovitosti

STAN Zlín je proti navýšení městské daně z nemovitosti

30. 4. 2024

V červnu 2023 rozhodli těsnou většinou hlasů zastupitelé Zlína o tom, že se od letošního roku zásadním způsobem zvýší daň z nemovitosti. K novele vyhlášky o stanovení nového koeficientu pro výpočet daně se PROTI vyslovili naši zastupitelé za STAN, kteří upozorňovali především na příliš velký skokový růst, který bude enormní finanční zátěží pro občany našeho krajského města. Ani argumenty vládnoucí koalice, ani utěšující slova ekonomického náměstka Chalánka z ODS, že „to nebude tak hrozné“, se v praxi ukázaly jako zcela liché a klamavé. 

Zastupitelé města Zlína za STAN. Zprava Kateřina Francová, Pavel Simkovič a Ivo Mitáček.

Zastupitelé města Zlína za STAN. Zprava Kateřina Francová, Pavel Simkovič a Ivo Mitáček.

Pohledy na částky k úhradě nové daně z nemovitosti mnohým občanům Zlína doslova vyrazily dech. Zastupitelé našeho hnutí STAN Zlín navrhovali pozvolný a postupný nárůst této daně s cílem nerazantního finančního zatížení. Důvodem byl také fakt spojený s dalším zvyšováním poplatků u našich občanů, jako např. za odpady, za dopravu, přeneseně také za energie, vodu apod.
„Jsme připravení zúčastnit se schůzky, kterou navrhla koalice a budeme se snažit prosadit snížení stávajícího koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti, a tím alespoň částečně napravit skličující stav, který se právem stal noční můrou obyvatel v území Zlína“. Uvedl za klub zastupitelů STAN Zlín Pavel Simkovič.

Zastupitelé města, kteří odhlasovali tuto změnu a tento zatěžující stav, tak vůbec nereflektují situaci mezi našimi spoluobčany. Málokomu z nich se zvedl plat čtyřnásobně, málokomu toto zvýšení daně, společně s dalšími poplatky, nečiní finanční nebo dokonce až existenční problémy.

Cílem hnutí „Starostů a nezávislých“ je především starost o kvalitní život v našem městě. K tomu má přispívat i politická citlivost, u které v zátěži na obyvatele má být i vnímání celkové finanční zátěže ve výdajích rodin i jedinců. „Nesmíme připustit stav, kdy stále méně obyvatel Zlína bude v budoucnu platit stále více peněz, aby město mělo na nepotřebné projekty“. Doplnila zastupitelka STAN Kateřina Francová.

Autor: Marek Smetana