Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Opravená tvrz v Bělé nad Radbuzou znovu ožívá

Opravená tvrz v Bělé nad Radbuzou znovu ožívá

30. 4. 2024

V Bělé nad Radbuzou byla o víkendu otevřena zrekonstruovaná tvrz.

Dříve byla ostudou města Bělá nad Radbuzou, nyní bude pýchou. Tak se dá popsat tvrz, která byla v sobotu slavnostně otevřena po celkové zhruba roční rekonstrukci. A zájem lidí byl obrovský. S opravami se v areálu bude pokračovat dál.

Tvrz v Bělé nad Radbuzou
foto: Daniela Loudová, Deník

Tvrz v Bělé nad Radbuzou foto: Daniela Loudová, Deník


Cenná renesanční budova vznikla kolem roku 1614, je chráněná jako kulturní památka ČR, ale výrazně ji poškodil požár v roce 2014. Nyní se píše rok 2024 a tvrz je kompletně opravena. „Konečně hotovo. Šest let jsme vlastníky, před pěti lety jsme dělali studii, k níž se obyvatelé vyjádřili. Otevíráme druhý objekt ze čtyř z celého areálu. Náklady se pohybují okolo 70 milionů korun, dotace z IROP je 54 milionů korun, zbylou částku financovalo město díky úvěru a vlastním financím. Firma odvedla práci na jedničku,“ řekl starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka (STAN).
Využití tvrze bylo jasné již od počátku. Své působiště tam najdou neziskové organizace a sociální péče a zabezpečení.
Práci starosty, který je zároveň krajským radním pro kulturu a památkovou péči, vyzdvihl i hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. „Ne vždy se s ním dělá jednoduše, protože přichází s projekty, které vždy na začátku považujeme všichni za bláznovství, za nerealizovatelné, klepeme si na čelo. Vážím si na něm právě toho, že přes všechna úskalí za tím dokáže jít jako buldok a dokáže to dostat do těch nádherných dnů, jako je právě dnes tady v Bělé. Budova dostane nový život, novou náplň, kde bude lidem pomáháno, a o to větší to má cenu,“ řekl hejtman.
Bělá má historii dlouhou přes devět set let a to se potvrdilo i během prací na tvrzi. Uvnitř byl proveden archeologický průzkum, v rámci něhož bylo prokázáno, že v místě tvrze stál již v druhé polovině 10. století obytný dům. „To nás potěšilo, jelikož se tím dokládá, že Bělá v roce 1121 mohla být tou Bělou, přes kterou táhl kníže Ladislav spolu s Kosmasem, který o tom psal do své kroniky,“ prozradil již během prací na tvrzi starosta.
Lidé, kteří se na opravenou památku přišli podívat, byli z nové tvrze nadšení, procházeli všechny místnosti a patra. První z budov, kterou je stodola, je využívaná hojně. V zimě tam dokonce bylo kluziště.
Připraven je již projekt na třetí část areálu. „Půjde o zázemí pro technické služby, které vznikne v další části areálu, který byl postaven v roce 1878. I zde půjde o rekonstrukci, vzniknou tam garáže a zázemí,“ uvedl starosta s tím, že by mohly být hotovy již letos, ale s ohledem na finance spíše příští rok. Na poslední část je vydáno stavební povolení, existuje i vyjádření památkářů a stavět by se mohlo rovněž hned, ale půjde o velmi finančně náročnou akci, proto zde město počítá s tím, že najde spoluinvestora.
 

Zdroj: denik.cz