Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Aktuality Vedení kraje na posledním jednání zastupitelstva navýšilo zadlužení Olomouckého kraje

Vedení kraje na posledním jednání zastupitelstva navýšilo zadlužení Olomouckého kraje

21. 9. 2020

Vedení kraje na posledním jednání zastupitelstva navýšilo zadlužení Olomouckého kraje o další půl miliardy. „Nebylo to potřeba,“ říkají zastupitelé.

Vedení kraje na posledním jednání zastupitelstva navýšilo zadlužení Olomouckého kraje

Vedení kraje na posledním jednání zastupitelstva navýšilo zadlužení Olomouckého kraje

Vedení Olomouckého kraje předložilo a prosadilo na posledním zasedání krajského zastupitelstva návrh na čerpání půlmiliardové půjčky. Budoucímu vedení kraje tak předává „dáreček“ v podobě povinnosti tuto půjčku splácet. Půjčku by však vůbec nebylo nutné si brát, pokud by vedení kraje letos na jaře podpořilo návrhy našich zastupitelů na zvýšení příjmů rozpočtu Olomouckého kraje. Konkrétně se jedná o návrh na zmírnění dopadů vyplácení kompenzačního bonusu a návrh změny rozpočtového určení daní.

V souvislosti s epidemií COVID-19 musel Olomoucký kraj vydat na mimořádná opatření prostředky ve výši 350 milionů korun. Tyto mimořádné náklady a další výpadky na straně příjmů krajského rozpočtu se rozhodlo současné vedení kraje v čele s hejtmanem Ladislavem Oklešťkem (ANO) řešit mimořádnou půjčkou ve výši půl miliardy korun. Zastupitelé STAN přitom letos předložili dva návrhy, kterými by se příjmy kraje zvýšili o 707 milionů korun. Vedení kraje je však nepodpořilo.

„Přišli jsme s dvěma návrhy, jak posílit příjmy Olomouckého kraje. První byl připojení se k zákonodárné iniciativě o zmírnění dopadu poklesu daňových příjmů krajů v roce 2020 a druhý změna rozpočtového určení daní. Iniciativa o zmírnění dopadu kompenzační bonusu by Olomouckému kraji do rozpočtu přinesl 317 milionů korun a změna rozpočtového určení daní mohla přinést 390 milionů korun. Celkem tak kraj mohl získat další příjmy ve výši 707 milionů a tuto půl miliardovou půjčku, která zatíží budoucí vedení kraje, nebylo vůbec nutné si brát,“ říká předseda krajských zastupitelů Radim Sršeň.  

„Epidemii COVID-19 a negativní dopady na rozpočet kraje samozřejmě nikdo nečekal. Přesto nás však zaráží, proč pan hejtman Okleštěk zároveň jako poslanec hlasuje proti těmto návrhům, které mohly Olomouckému kraji výrazně ekonomicky pomoci. Nové krajské reprezentaci, která vzejde z říjnových voleb předává nechtěný dárek ve výši půl miliardového dluhu. Starostové malých obcí si dovedli vyjednat lepší podmínky než vedení Olomouckého kraje,“ dodává Radim Sršeň.

Kontakty:

Radim Sršeň
Předseda klubu zastupitelů
603 578 141
radim.srsen@gmail.com

Petr Daněk
Krajský zastupitel
777 122 518
petrdanek@mujmail.cz

Tomáš Nakládal
volební manažer
724 324 165
nakladat@gmail.com

 

 

 

Autor: Yveta Sommerová