Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj STAN podporuje obnovu nábytkové banky

STAN podporuje obnovu nábytkové banky

24. 4. 2024

Zánik Nábytkové banky Jihočeského kraje, která fungovala v Českých Budějovicích od roku 2016 a pozastavila provoz z důvodu nedostatečného financování v září roku 2023, znamenal nejen pro neziskové organizace, poskytovatele sociálních služeb a lidi v nouzi zásadní problém. V podstatě ze dne na den přišli o přístup k nábytku, který jim veřejnost a firmy mohli přes tuto organizaci darovat. 

STAN podporuje obnovu nábytkové banky

STAN podporuje obnovu nábytkové banky

K obnovení činnosti by měl přispět i pondělní kulatý stůl, který hledal v poslanecké kanceláři Pavly Pivoňka Vaňkové řešení, jak Nábytkovou banku zachránit. „Udělali jsme si průzkum mezi poskytovateli sociálních zařízení, neziskovými organizacemi a dalšími institucemi a výsledek byl jednoznačný. Všichni nábytkovou banku využívali a všem chybí. Proto jsem se rozhodla uspořádat tento kulatý stůl, který by mohl vést k obnově činnosti,“ poznamenala jihočeská poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková, která odbornou debatu iniciovala.

„Pomoc od nábytkové banky umožňovala například, aby každé dítě v rodině mělo svoji postel a děti nemusely spát dohromady. Další významnou roli hrála například při vyhlašování sbírek po mimořádné události, protože disponovala kapacitami na uskladnění darovaného nábytku a domácích spotřebičů a byla schopna zajistit jejich následnou distribuci potřebným,“ dodala poslankyně.

Paradoxem je, že jihočeská nábytková banka byla první svého druhu nejen v České republice. Model, kdy lidé mohou věnovat funkční nábytek a ten pak putuje k potřebným, odkoukaly ostatní kraje, ale o podobném konceptu přemýšlí i další státy Evropské unie. Dana Kalistová se tak stala ředitelkou České federace nábytkových bank a re-use center, která spojuje nábytkové banky v České republice.

„Materiální pomoc při vybavování potřebných domácností je stále velmi žádaná i po skončení naší činnosti a zároveň lidé každý den zbytečně vyhazují obrovské množství věcí, které by mohly sloužit právě třeba pro tyto charitativní účely. Proto je zánik nábytkové banky velká škoda a ztrátou pro celý Jihočeský kraj. Jsem ale ráda, že to náš tým nevzdává a hledá neustále řešení, jak Nábytkovou banku Jihočeského kraje obnovit,“ prohlásila zakladatelka Nábytkové banky Jihočeského kraje Dana Kalistová.

Nábytková banka kromě charitativního rozměru svojí činností přispívá k ekologické udržitelnosti, podporuje cirkulaci věcí, snižuje jejich plýtvání a následnou produkci odpadů.

 

Autor: Michal Novák