Hlavní stránka Volby Archiv Parlamentní volby 2017 Nejnovější informace Musíme umět reagovat na nové hrozby

Musíme umět reagovat na nové hrozby

29. 9. 2017

Současnost přináší nové hrozby i strach z neznámého. Hnutí STAN chce lidem ukázat, jak tomu čelit, a naučit je bránit, pokud se skutečně ocitnou v nebezpečí.

Vít Rakušan, lídr Středočeského kraje, garant obrany a bezpečnosti

Vít Rakušan, lídr Středočeského kraje, garant obrany a bezpečnosti

Iluze, že svět je zcela bez hrozeb, skončila. Je potřeba tuto realitu přijmout a přizpůsobit se tomu i ve strategickém plánování. Chceme napravit nedostatky, které v oblasti obrany vidíme, jakkoli situace není kritická a není třeba občany strašit. 

Pro to, aby se lidé cítili bezpečně, je především třeba pochopit, co je reálné nebezpečí, a jak na něj reagovat. Chceme zavést kurz elementárního výcviku pro chování v případě krizí, pilotně zavádíme programy bezpečných škol. 

Zároveň musíme umět reagovat na nové hrozby, jako jsou dezinformační kampaně, útočné kybernetické operace agresivně se chovajících režimů, či tzv. hybridní útoky. Armáda vytvoří speciální útvar pro boj s kybernetickými hrozbami, měla by spolupracovat s předními specialisty nejen z oboru IT technologií, ale také z prostředí dezinformačních kampaní. Univerzita obrany zároveň rozšíří studium v potřebných oborech – IT, lékařství, strojírenství. Usilujeme o celkovou reformu vojenského školství. 

Chceme posílit armádu a zvýšit náklady na obranu, stejně jako připravit krizové operační plány a zavést . Dobře připravené aktivní zálohy a alespoň elementárně připravené civilní obyvatelstvo skýtá záruku, že v případě krize nenastane panika a chaos. Politická reprezentace napříč spektrem se proto musí nadstranicky shodnout na nutnosti posílit výdaje na obranu.

Podívejte se na živý rozhovor s Vítem Rakušanem na téma obrana a bezpečnost:

Chcete se dozvědět víc o našich vizích v oblasti obrany a bezpečí? Podívejte se na náš program!

Autor: Vít Rakušan, lídr Středočeského kraje, garant obrany a bezpečnosti