Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Iniciujeme svolání mimořádné schůze sněmovny pro boj se suchem

Iniciujeme svolání mimořádné schůze sněmovny pro boj se suchem

2. 6. 2020

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský v úterý na tiskové konferenci oznámil, že sbírá podpisy pro svolání mimořádné schůze pro boj se suchem. Na mimořádné schůzi by se měly projednat pouze návrhy týkající se úprav pro ochranu krajiny, které se zatím nedostaly ani do prvního čtení. Týká se to vládních i opozičních návrhů.

Iniciujeme svolání mimořádné schůze sněmovny pro boj se suchem

Iniciujeme svolání mimořádné schůze sněmovny pro boj se suchem

„Vláda o boji se suchem více mluví, než se mu skutečně věnuje. Už více než rok leží ve sněmovně několik návrhů, které mohou zemi pomoci v boji se suchem, ale vláda jejich projednání stále odkládá. Slova vládních politiků plynou, voda z krajiny nenávratně mizí a naděje v podobě potřebných změn mezitím leží zaparkovaná ve sněmovně,“ upozorňuje na nezájem vlády předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.
 
Proto STAN iniciuje svolání mimořádné schůze, kde se budou řešit pouze ty návrhy, které jsou zásadní pro boj se suchem a udržitelnost vody v krajině.
 
„V tomto týdnu chci předsedy ostatních stran přesvědčit, že mimořádná schůze k boji se suchem dává smysl. Není možné dál vyčkávat. Na této schůzi chceme projednat hned několik návrhů nejen z dílny STAN, ale i dalších poslaneckých klubů či vládní novely. Už není na co čekat. Věřím, že i ostatní politici napříč spektrem budou chtít svá slova přetavit v činy,“ dodává Farský.
 
Již rok leží ve sněmovně několik návrhů od poslanců hnutí STAN. Jedním z takových návrhů je zanesení práva na pitnou vodu do Listiny základních práv a svobod či možnost recyklace tzv. šedých vod.
 
„Přijetí těchto návrhů výrazně pomůže naší krajině. Mnohem více než komise, které jen potvrzují to, co už víme, a stejně pak požadují schválení změn. Tím se dostáváme do bludného kruhu. Čím rychleji budou mít lidé v naší zemi základní právo na pitnou vodu, tím dokážeme čelit podobným případům jako je povolení těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu, které může o pitnou vodu připravit desítky tisíc občanů,“ popisuje důvody k rychlému projednání navrhovaných změn poslankyně Jana Krutáková.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN