Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Loupež peněz obcí dokonána. Chceme urychleně schválit navýšení RUD

Loupež peněz obcí dokonána. Chceme urychleně schválit navýšení RUD

27. 5. 2020

Poslanecká sněmovna ve středu schválila vládní návrh na pomoc malým s.r.o. formou kompenzačního bonusu, na které se budou z velké části podílet samosprávy ze svých příjmů. Hnutí STAN to považuje za zásadní chybu, která povede k pozastavení většiny připravovaných projektů v regionech. Poslanci STAN proto navrhují okamžité řešení formou zvýšení rozpočtového určení daní. Tento návrh již leží ve sněmovně a je nejvyšší čas ho projednat.

Loupež peněz obcí dokonána. Chceme urychleně schválit navýšení RUD

Loupež peněz obcí dokonána. Chceme urychleně schválit navýšení RUD

„Sněmovna posvětila zákeřnou a neodpovědnou loupež financí z rozpočtů obcí. Považuji to za tvrdou podpásovku nejen obcím ale také české ekonomice. Namísto, abychom podpořili lokální ekonomiky v regionech, které pozvolna rozdýchají českou ekonomiku postiženou koronavirem, zvolila si vláda opačnou variantu. Po snížení příjmů v rozpočtech budou nyní starostové nuceni rušit plánované projekty a vysvětlit svým spoluobčanům, že se nebude opravovat škola ani stavět cyklostezka kvůli sebestřednosti ministryně financí,“ říká předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Vláda navrhuje kompenzovat snížení příjmů formou navýšení dotačních titulů. Tato cesta se ale z mnoha důvodů představitelům obcí nelíbí. Financování skrze dotační tituly totiž snižují míru nezávislosti samospráv.

„Navýšení prostředků skrze dotační tituly je cestou do pekel. Dotace jsou složité a mnoho malých obcí je zkrátka nezvládá administrativně zrealizovat. Nehledě na to, že dotace jsou často určeny především pro ty starosty a starostky, které chodí leštit kliky na ministerstvu,“ dodává Petr Gazdík.

Hnutí STAN proto prosazuje urychlené řešení výpadku příjmů obcí. Ve sněmovně leží návrh Libereckého kraje na změny v RUD. Krajům i obcím by se podle STAN navýšily prostředky o téměř 18 miliard.

„Boj za svobodu samospráv a jejich financí nevzdáváme. Navrhujeme navýšení rozpočtového určení daní, které leží ve sněmovně z pera Libereckého kraje. Včera ani dnes se jej nepodařilo zařadit, ale my o to budeme usilovat i zítra. Rozhodnutí vlády je skutečně závažným zásahem rozpočtů a je třeba urychleně přijmout řešení. Znovu proto navrhnu změnit rozpočtové určení daní, aby obce i kraje dostaly zpět minimálně tolik, o kolik je vláda nyní připravila,“ představuje návrh řešení z dílny STAN předseda Rakušan.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN