Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Vraťte peníze do obcí, vraťte peníze jejich občanům. Chceme okamžitou změnu RUD

Vraťte peníze do obcí, vraťte peníze jejich občanům. Chceme okamžitou změnu RUD

2. 6. 2020

Poslanci hnutí STAN navrhnou zařadit na úterní program jednání sněmovny změnu RUD, jejímž cílem by měla být kompenzace krajům, obcím a městům za vládní loupež z jejich rozpočtů. V Poslanecké sněmovně leží již tři návrhy na změnu rozpočtového určení daní z Libereckého, Zlínského a Pardubického kraje.

Vraťte peníze do obcí, vraťte peníze jejich občanům. Chceme okamžitou změnu RUD

Vraťte peníze do obcí, vraťte peníze jejich občanům. Chceme okamžitou změnu RUD

Poslanci STAN proto navrhují okamžité řešení formou zvýšení příjmů skrze RUD. STAN se o to pokusil již minulý týden, vládní koalice však zařazení bodů na program zamítla.

STAN odmítá princip „vezmeme část peněz ze sdílených daní obcím, ale nahradíme jim to na dotacích“. Znamená to totiž jen to, že stát sebere obcím ty peníze, o kterých si města a obce rozhodují samy, a dodá peníze, o kterých rozhodne vláda. A vláda bude určovat, které obce peníze dostanou a které ne.

„Považujeme krácení příjmů obcí a měst vládou ČR o více než 20 miliard za zásadní chybu, která povede k pozastavení většiny připravovaných projektů v regionech i škrtům v běžném provozu. Chceme vrátit obcím peníze skrze jednoduchou změnu RUD, ale vláda to odmítá. Považuji loupež obecních peněz za záměrnou,“ říká poslankyně Věra Kovářová.

Vláda připouští, že prostředky na investice obcím vrátí skrze navýšení dotačních titulů. To však podle zástupců STAN není správná cesta.

„I ministryně financí uznává, že zdroje jsou. Ale odmítá jim peníze plošně vrátit, protože chce obce řídit skrze dotace a určovat starostům, co mají kde stavět. Přitom právě starostové jsou svým občanům blíže a vědí co potřebují mnohem lépe než ministryně z pražské kanceláře,“ upozorňuje Kovářová.

Premiér celou záležitost a snahu hnutí STAN vrátit obcím peníze, o které je připravila, označil za předvolební kampaň. To však předseda Rakušan odmítá.

„Premiér se mylně domnívá, že obce a města několika miliardový výpadek příjmů vůbec nezasáhne. Je vidět, že dlouho žádnou obec nenavštívil. Každý ze starostů a starostek, s nimiž jsem v uplynulých dnech mluvil, je krok vlády znechucený. Nikdo z nich nechce rušit plánované investice, vyhazovat zaměstnance a krčit se na kolenou před velkým šéfem, který dá dotaci jen tomu, kdo leští kliky ve Strakovce. My chceme jen svobodné a rozvíjející se obce, města a regiony. Díky tomu bude nakonec prosperovat celá země,“ doplňuje předseda STAN Vít Rakušan.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN