Hlavní stránka Volby Archiv Senátní volby 2014 Boj o Senát na Děčínsku: úspěšný starosta Linhart šokoval Česko

Boj o Senát na Děčínsku: úspěšný starosta Linhart šokoval Česko

13. 10. 2014

Úspěch, který vůbec nikdo nečekal. Tak hodnotí politologové výsledek senátních voleb v okrese Děčín, kde s naprostým přehledem zvítězil nestraník Zbyněk Linhart. Předpokládal se přitom souboj mezi ČSSD a ANO 2011. Společně s Linhartem postoupil do druhého kola s „odřenýma ušima“ dosavadní senátor Jaroslav Sykáček (ČSSD).
Boj o Senát na Děčínsku: úspěšný starosta Linhart šokoval Česko

Boj o Senát na Děčínsku: úspěšný starosta Linhart šokoval Česko

Už několik týdnů před volbami to ve větších městech na Děčínsku vypadalo jako na pouti, kde je vše zadarmo. Na jednom konci náměstí vás zástupci ANO 2011 obdarovali snídaní, na druhém sociální demokraté květinou: „Co vám budu povídat, takové dárečky člověka potěší. Škoda ale, že se objevují jen před volbami. Kytičku si doma dám do vázy, ale můj názor určitě neovlivní,“ hodnotila volební snažení paní Jana, kterou jsme na děčínském náměstí zastihli v obležení volebních hostesek. Nadvládu stranických kandidátů navíc umocňoval masivní výlep a billboardy, tváře Jaroslava Sykáčka (ČSSD) a Marcely Dvořáčkové (ANO 2011) byly doslova na každém rohu.

Jako „chudý příbuzný“ vedle toho vypadal Zbyněk Linhart. Do ulic za voliči vycházel pravidelně, ale téměř s prázdnou náručí. „Povídal jsem si s lidmi o jejich názorech. Když je to zajímalo, tak jsem jim navíc popsal, co jsem jako starosta vybudoval u nás v Krásné Lípě,“ vysvětluje Linhart. „Problém byl v tom, že i když mám velkou podporu u nás na malém městě a ve Šluknovském výběžku, tak například v Děčíně mě lidé neznali. To jsem se snažil změnit,“ dodává Linhart. Nakonec mu v tom pomohli i novináři z místních médiích, kteří s ním publikovali řadu rozhovorů.

Pomohla média i aktivisté

A právě moment, kdy se o Linhartovu práci v komunální politice začala zajímat média a místní aktivisté, označuje odborník na politický marketing z mediální agentury Vít Holzknecht za klíčový: „Lidé se najednou dozvěděli o člověku, který ze zapadlého města na severu Čech udělal centrum národního parku a turistického ruchu v celém Výběžku. Voličům v senátních volbách nabídl, že teď chce pracovat pro celý okres. To je dnes poměrně vzácně vídaná záležitost.“

Holzknecht ale zároveň varuje: „Výhra v prvním kole voleb je jen část úspěchu, voliči musí k urnám přijít ještě jednou. Protikandidát navíc může přistoupit na negativní kampaň, sociální demokracii jde o hodně. Čeká ji 19 soubojů o obhajobu křesla, a aby neztratila většinu v Senátu, může prohrát jen jeden z nich.“ Očekává se tedy boj na ostří nože. „Sociální demokracie zřejmě bude hrát na strunu neoblíbenosti Miroslava Kalouska,“ předpokládá Holzknecht.

Pokračování zde.

Autor: Parlamentní listy, tan


Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka

Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka