Hlavní stránka Volby Archiv Parlamentní volby 2017 Nejnovější informace KDU-ČSL a STAN podepsali koaliční smlouvu

KDU-ČSL a STAN podepsali koaliční smlouvu

12. 4. 2017

Křesťansko demokratická unie – Československá strana lidová (KDU-ČSL) a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) podepsaly koaliční smlouvu pro spolupráci ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017. Koalici podporuje další desítka regionálních stran a hnutí.

Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík

Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík

Celostátním volebním lídrem – kandidátem na premiéra – bude předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Koaliční strany budou při skládání kandidátek dbát na to, aby výsledný republikový poměr zastoupení na kandidátkách odrážel tento poměr: KDU-ČSL 60 % a STAN 40 % navrhovaných kandidátů.

„Rozhodli jsme se, že chceme společně se starosty vytvořit předvolební koalici a v ní se ucházet o přízeň těch nejméně 30 procent voličů, kteří opět nevědí koho volit. Kteří se nechtějí vracet k těm, co je zklamali v minulosti, v roce 2013 si právem přáli jinou, transparentní politiku a nyní z některých cítí zklamání znovu. Kteří si nepřejí monopolizaci moci a vládu jedné strany za podpory komunistů a extremistů. Kteří pořád věří, že změna může být k lepšímu. Společně nabízíme silnou, proevropskou, nepopulistickou, konstruktivní a středovou alternativu,“ řekl Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL.

„Zvedli jsme tuto příležitost a jdeme do boje s tím, že chceme skutečně bojovat o nejvyšší příčky,“ dodal Bělobrádek.

Obě koaliční strany se zavázaly na společnou kampaň přispět z vlastních zdrojů v poměru 60 % (KDU-ČSL) : 40 % (STAN).

„Chceme vytvořit věrohodnou politickou sílu, která nabízí svou představu správy země. Tedy prosperující stát, který roste zespoda a kde se rozhoduje co nejblíže lidem. Zkrátka alternativy ke státu řízeného buď jako firma nebo socialistickému pojetí, kde má každý na vše nárok. A pouze voliči rozhodnou o tom, zda se s naší představou ztotožní a dají nám svůj hlas. Jsme dvě rovnoprávné strany, které se spojují, jak věříme, ve prospěch tohoto státu a lidí žijících v něm,“ říká předseda STAN Petr Gazdík.

Strany během jednání našly programovou shodu, která staví na společných prioritách podpory pracujících rodičů, vzdělání, malého a středního podnikání, rozvoje venkova, a veřejné správě postavené na principu “rozhodovat co nejblíže lidem”. Koalici KDU-ČSL a hnutí STAN se také rozhodly podpořit další subjekty, které programově a osobnostně s náplní koaliční spolupráce souzní: SNK Evropští demokraté, Starostové pro Liberecký kraj, Karlovarská občanská alternativa, NOVÝ IMPULS, Občané patrioti, ZVUK 12, Starostové pro občany, Tábor 2020, Východočeši, Starostové a osobnosti pro Moravu, Zlínské hnutí nezávislých.

Autor: Petra Hrůšová, Karel Kreml  |  Zdroj: KDU-ČSL, STAN