Hlavní stránka Volby Archiv Krajské volby 2016 Starostové: Příprava na krajské volby začala

Starostové: Příprava na krajské volby začala

17. 4. 2015

Domovské právo, změna způsobu financování krajů, bezpečnost obyvatel anebo odbourávání zbytečné byrokracie. Delegáti sedmého republikového sněmu Starostů a nezávislých se shodli, že tato a další témata se stanou pilíři budoucího programu jejich hnutí. To se nyní začne intenzivně připravovat na krajské volby, například podepsáním memoranda o spolupráci s hnutím Ostravak a dalšími regionálními uskupeními.
Starostové: Příprava na krajské volby začala

Starostové: Příprava na krajské volby začala

„Stávající vláda je pouze udržovací, nemá ambice měnit věci k lepšímu. Všem slibuje více peněz, ale na své sliby nemají zdroje. Typickým příkladem je plán zavedení elektronické evidence tržeb, která zatíží drobné živnostníky a podle střízlivých odhadů nepřinese větší efekt,“ říká 1. místopředseda a úřadující předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Proto do krajských voleb chtějí být Starostové krystalizačním jádrem regionálních nezávislých uskupení. Prvním počinem je podpis memoranda o spolupráci s hnutím Ostravak v Moravskoslezském kraji.

Jako zásadní reformu hodlají Starostové nově definovat vztah občana k místu, kde žijí, tzv. Domovské právo. „Jeho zavedení by mimo jiné výrazně omezilo zneužívání sociálních dávek. Starostové totiž nejlépe vědí, kdo z místních občanů podporu skutečně potřebuje,“ říká europoslanec a místopředseda STAN Stanislav Polčák.

Změnit by se podle sněmu v budoucnu mělo i financování krajů. „Rozpočet by měl být závislý na tom, kolik obyvatel v kraji žije, kolik kilometrů silnic kraj spravuje nebo kolik studentů navštěvuje střední školy. S tím stávající vládní novela vůbec nepočítá,“ řekl liberecký hejtman Martin Půta.

Sněm deklaroval, že se hnutí bude věnovat vnitřní a vnější bezpečnosti státu, rušení zbytečných předpisů a zákonů, zahraniční politice nebo rozumné koncepci financování kulturních památek. „Starostové mezi sebou najdou na všechna tato témata specialisty a odborné mluvčí, kteří začnou připravovat celostátní program,“ sdělil senátor STAN Jiří Šesták.

„Nesmíme zapomenout ani na problematiku e-Governmentu, která občanům může významně usnadnit styk s veřejnou správou. Vzhledem k tomu, že podle nedávného hodnocení Evropské komise obsadila v této oblasti Česká republika v rámci osmadvacítky až ostudné 25. místo, vidím opravdu hodně prostoru pro zlepšení,“ podotkla poslankyně a místopředsedkyně hnutí STAN Věra Kovářová.

Sněm rovněž vzal na vědomí prohlášení předsedy STAN Martina Půty, který poděkoval členům a příznivcům hnutí za podporu v jeho boji za očištění svého jména. Jakoukoli vinu v korupční aféře opakovaně odmítl a příslušné orgány, aby se tato kauza co nejdříve dostala před nezávislý soud. Nadále nebude vykonávat funkci předsedy, ve které ho až do vyřešení případu zastupuje Petr Gazdík jako 1. místopředseda.

Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN

 

Autor: Tiskové STAN