Hlavní stránka Regiony Vysočina Tiskové zprávy Jihlava má nové vedení města

Jihlava má nové vedení města

5. 11. 2018

Krajské město Vysočiny, Jihlava má od pátku nové vedení. Primátorkou je Karolína Koubová (bez PP, navržena STAN), která ve volbách kandidovala za sdružení nezávislých kandidátů a hnutí STAN pod názvem Fórum Jihlava. Po revoluci, kdy město vedla starostka Daniela Brodská, je Karolína Koubová druhou ženou v čele města. A je první jihlavskou primátorkou – označení pro nejvyšší post se užívá od roku 2000, kdy se Jihlava stala statutárním městem.

Jihlava má nové vedení města

Jihlava má nové vedení města

Vedení města nově stojí na platformě, která je odlišná od mnoha předchozích let. Štíhlejší je rada města, ve které místo předchozích jedenácti členů zasedá pouze devět osob. Méně je také zástupců primátorky, místo obvyklých čtyř si primátorka vystačí se třemi náměstky. Novinkou je ovšem pozice uvolněného radního, dokonce i jednoho uvolněného zastupitele a jednoho pověřeného zastupitele.

Náměstky primátorky jsou Petr Laštovička z ODS, který má v gesci rozvoj města, dopravu a správu realit, náměstkem pro životní prostředí a územní plánování je Vít Zeman za Žijeme Jihlavou!, stejně jako v předchozích letech je pod dohledem náměstka Jaromíra Kaliny z KDU-ČSL majetek města a informační technologie.

Uvolněným radním pro oblast školství, kultury a tělovýchovy a pro oblast sociálních věcí je Daniel Škarka (Forum Jihlava).

Členy rady dále jsou Libor Kuchyňa (Forum Jihlava), David Beke (ODS), Jaroslav Vymazal (ODS) a Silvie Čermáková (Žijeme Jihlavou!).

Novinkou je post uvolněného zastupitele, kterým je Martin Laštovička (KDU-ČSL), jehož posláním je péče o městskou památkovou rezervaci. Zcela nově se objevuje také pojem pověřený zastupitel. Tím je Petr Ryška (ODS), který dostal na starost oblast sportu a sportovní infrastruktury.

V nové jihlavské městské radě mají po třech zástupcích Fórum Jihlava a ODS, dva členové rady jsou z uskupení Žijeme Jihlavou!, jeden člen rady je za KDU – ČSL.

V zastupitelstvu, které má 37 členů, má toto koaliční seskupení relativně křehkou většinu 20 hlasů. V opozici zůstalo hnutí ANO, komunisté, sociální demokraté a SPD.

"Od nového vedení Jihlavy si slibujeme hlavně zlepšení komunikace mezi vedením krajského města a Kraje Vysočina. Je nutné začít intenzivně pracovat na projektech, při nichž je úzká spolupráce mezi Krajským úřadem a Magistrátem nezbytná", sdělil krajský předseda hnutí STAN na Vysočině a starosta Pacova Lukáš Vlček.

Autor: Pavel Hájek