Hlavní stránka Regiony Vysočina KAM TEČOU V TŘEBÍČI PENÍZE?

KAM TEČOU V TŘEBÍČI PENÍZE?

23. 8. 2014

Nejskloňovanějšími pojmy současné politické éry je transparentnost a boj proti korupci. Tento trend patří nejen do komunální politiky, ale i té celostátní. Poslanci předkládají návrhy zákonů, které mají vést k větší míře transparentnosti při nakládání s veřejnými prostředky. Nejznámějším z nich je návrh zákona o registru smluv, který obcím, státním firmám a institucím nařizuje zveřejňovat uzavřené smlouvy a objednávky a faktury nad 50.000 Kč veřejně na internetu. Některé obce (Opava, Zlín, Chrastava, Semily, Dlouhá Brtnice…), úřady (Ministerstvo financí ČR…) či kraje (Liberecký kraj…) mají odhodlání zveřejňovat uzavřené smlouvy již nyní, aniž by jim to ukládal zákon. Jelikož tyto orgány státní správy zveřejňují smlouvy dobrovolně, nemůžeme označit registr smluv za nadměrnou byrokratickou zátěž. Ačkoliv v Třebíči neustále přibývá počet úředníků oproti ubývajícímu počtu obyvatel, nemá současná radnice zájem zveřejňovat uzavřené smlouvy, odeslané objednávky či zaplacené faktury. Občanům tak zůstávají utajeny smlouvy o pronájmu plaveckého areálu Laguna, o provozu městské autobusové dopravy či faktury za nákup kancelářských potřeb od firmy koaličních zastupitelů.
Registr smluv není jediným prostředkem, který by umožnil zviditelnit tok veřejných prostředků města. Mnohé obce, například nedaleké Nové Město na Moravě, mají svůj rozklikávací rozpočet. Každý občan s připojením k internetu tak může kontrolovat hospodaření své obce. Ačkoliv na webu města Třebíče nalezneme položku „Rozklikávací rozpočet“, jedná se pouze o přepsanou excelovskou tabulku schvalovanou zastupitelstvem města jako rozpočet na daný kalendářní rok. Jelikož tato stránka neplní svoji roli, tedy neslouží ke zjištění toho, kam se investují městské peníze, postrádá takovýto typ rozklikávacího rozpočtu zcela smysl.
 
Dalšími možnostmi pro zprůhlednění hospodaření města je založení jeho transparentního účtu, díky kterému bude možné kontrolovat kam a za co město posílá jednotlivé finanční částky.
 
Jak je vidět, existuje mnoho způsobů, jak může město ukázat, že účelně vynakládá veřejné prostředky, uzavírá výhodné smlouvy a plní funkci řádného hospodáře. Proč Třebíč žádnou z těchto možností nevyužívá a hospodaření města zůstává velkým tabu? Snad se podaří po podzimních komunálních volbách situaci změnit a odkrýt, kam tečou v Třebíči peníze.  

Autor: Ing.Bc. Jaromír Barák, ekonom, opoziční zastupitel