Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Tiskové zprávy Starostové z Českého Švýcarska vyzvali v dopise premiéra k pomoci a otevření stezek

Starostové z Českého Švýcarska vyzvali v dopise premiéra k pomoci a otevření stezek

31. 1. 2024

„Je smutné sledovat, kam jsme to dopracovali. Když žádost podepisují nejen místní podnikatelé a samosprávy, ale i ochránci přírody, kteří před pětadvaceti lety usilovali o vznik národního parku, je něco shnilého v resortu životního prostředí, jak řekl klasik. Je evidentní, že postupy státních orgánů ochrany přírody v řízení národních parků nejsou udržitelné, vedou ke škodám a musí se to změnit,“ sdělil k výzvěmu senátor a předseda příslušného senátního výboru Zbyněk Linhart, který se tématu věnuje a klade důraz na zprostředkovává.

Zbyněk Linhart, senátor

Zbyněk Linhart, senátor

Obyvatelé a podnikatelé z Českého Švýcarska vyzvali v otevřeném dopise premiéru Petra Fialu k pomoci v regionu, který v létě 2022 zasáhl ničivý požár. Vadí jim zejména to, že zůstávají uzavřené turistické cesty napříč územím národního parku. Upozorňují také na to, že nedořešené zásady péče o národní park a nedostatečné kompetence obcí znemožňují efektivní správu území s vysokou přírodní i kulturní hodnotou.

Odhad ekonomických škod podle iniciátorů výzev nazvané Otevřete České Švýcarsko! v letech 2022 a 2023 přesáhl hranici 2 miliardy korun.
dlouhodobých jednání se Správou národního parku České Švýcarsko a zástupci Ministerstva pro životní prostředí je podle dopisů signatářů řada příslibů, ovšem jen minimum skutečných akcí.
Od požáru je uzavřena Edmundova soutěska. Z provozu plavby na lodičkách po soutěsce a návštěvnických poplatků měla příjmy obec Hřensko, která kvůli jejich výpadkům ruší pracovní místa a obnovuje poplatky. Roční návštěvnost soutěsky se pohybovala kolem 300 000 lidí. Zavřela je také Gabrielina stezka na Pravčickou bránu a další cesty.
Uzavírka nejvýznamnějších turistických cílů poškodila návštěvnost regionu tak, že hotely a penziony zůstávají poloprázdné, napsali v dopise provozovatele penzionů a starostových obcí. „Ministerstvo životního prostředí ČR ani Správa národního parku České Švýcarsko po slibů doposud nepředložily a nerealizovaly žádnou závaznou podobu harmonogramu obnovy a zpřístupňování cest. Obnovu historických a přeshraničních cest odmítají,“ uvedli.
Otevřený dopis shrnující neutěšenou situaci v Českém Švýcarsku má v první vlně 56 signatářů. Je mezi nimi 20 starostů měst a obcí z regionu, ale své podpisy připojili i ostatní zástupci místní samosprávy a podnikatelé nejen z oblasti cestovního ruchu.
 

Autor: Lenka Linhartová