Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Tiskové zprávy Bývalá obilná sila mizí z krajiny Teplicka, aby se venkov dál rozvíjel

Bývalá obilná sila mizí z krajiny Teplicka, aby se venkov dál rozvíjel

31. 1. 2024

Na satelitní mapě je ještě stále vidět šestnáct velkých sýpek v severočeské vísce Mirošovice na Hrobčicku. Jenže v reálu to už neplatí. Ocelová sila v bývalém agroareálu technici odstraňují. Místní samospráva na uvolněnou plochu, kterou koupila, umístí obecní sběrný dvůr, aby mohla revitalizovat nádvoří u nedaleké hrobčické tvrze. Novinka souvisí i s jinými rozvojovými záměry.

Jana Syslová, starostka obce Hrobčice

Jana Syslová, starostka obce Hrobčice

Sýpky z éry socialismu byly delší dobu nevyužívané a patřily už jen k technickým zajímavostem této části Chráněné krajinné oblasti Českého středohoří. „Jsou to jediná kovová sila na obilí široko daleko,“ řekl odborník na likvidaci kovových staveb Jiří Chadima, který ve čtvrtek 11. ledna řídil demoliční stroj. Ten dosud zboural šest konstrukcí.
V pátek 11. ledna padly k zemi další dvě sila a do úterý 16. ledna by mohly být rozřezány na kusy, pro které si přijede nákladní auto z kovošrotu. Sila dvou velikostí váží přes 13 tun. Všechna skončí jako cenná druhotná surovina v hutích.

Nové místo pro sběrný dvůr
Obec chce do areálu brzy přemístit sběrný dvůr, který je zatím na ploše u opravované tvrze v Hrobčicích. Plocha by se měla letos kompletně rekonstruovat, a proto obec s předstihem hledala náhradní prostor pro odpadové hospodářství s velkými kontejnery. „Hledali jsme místo, kam bychom mohli sběrný dvůr umístit a agroareál se pro naše potřeby jevil jako ideální,“ uvedla starostka. Rozlehlý areál bude bez sil ještě prostornější a obec ho celý zatím nebude moci využít. Volnou část proto možná nabídne k pronájmu pro doprovodné služby. Lokalita bude zároveň rezervní plochou pro případný rozvoj bydlení.

Na areál totiž navazují pozemky s funkcí stavebních parcel, které jsou už v územním plánu. Podle starostky se tak do budoucna nabízí možnost vhodného propojení parcel s volnou částí bývalého agroareálu. „Tu část, kterou bychom nevyužili pro sběrný dvůr, bychom mohli nabídnout třeba za deset let. Dřív to určitě nebude,“ uvedla starostka s odvoláním na omezené finanční možnosti obce, která si pomáhá dotacemi.
Největší investicí na Hrobčicku byla rozsáhlá rekonstrukce památkově chráněného mirošovického zámku, který byl ruinou a hrozil mu zánik. Zachráněný objekt z 16. století se slavnostně otevřel loni v červenci. Náročná obnova stála 64 milionů korun, z toho padesát milionů poskytlo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Zámek, kde se už konala řada akcí, včetně příležitostných prohlídek, je přes zimu zavřený. Samospráva testuje účinnost tepelných čerpadel během mrazů, aby upřesnila odhad budoucích náklady na provoz objektu. Projektování před rekonstrukcí totiž nemohlo počítat s energetickou krizí a dalšími ekonomickými vlivy.
Po nových propočtech obec plánuje vyhlášení výběrových řízení na pronájem reprezentativních místností v zámku, které mají sloužit jako sídla firem, spolků či služeb. Uvnitř je i sál se zázemím pro restauraci či kavárnu, která v této venkovské části okresu Teplice chybí.
Podle starostky Mirošovice po rekonstrukci zámku zkrásněly a demolice kovových sil přinese i lepší výhled na ves a její okolí s výraznou horou Bořeň v pozadí. Obzor, který už nebudou zakrývat obří válce, má víc připomínat 19. století či původní barokní krajinu s políčky, alejemi a sakrální architekturou.
 

Autor: Lenka Linhartová