Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Chcete roušku? Vláda selhala, tak pomáhají starostové

Chcete roušku? Vláda selhala, tak pomáhají starostové

16. 3. 2020

V Česku je kritický nedostatek zdravotnických pomůcek, které by obyvatele chránily před šířením nebezpečného smrtícího koronaviru. Vláda včas nezajistila jejich nákup, lidé se tak nemají jak chránit – chybí respirátory i roušky. Starostové ve Středočeském kraji začali organizovat výrobu a rozvoz látkových roušek, zájem je obrovský.

Výroba roušek v Dolních Břežanech, foto: Věslav Michalik

Výroba roušek v Dolních Břežanech, foto: Věslav Michalik

„Oslovili jsme dobrovolníky, máme 26 švadlen, sháníme jim materiál, dostanou šablony a šijí,“ hlásí například starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman (STAN). „Počítáme, že bychom tak mohli ušít až 1000 až 2000 roušek denně. Oslovili jsme i dvě místní firmy, které běžně šijí pracovní oděvy. Pracovali přes noc a nyní už máme k dispozici 500 látkových roušek,“ dodal.

Roušky využijí například policisté, úředníci, prodavačky, hasiči a lékárnici z Mnichova Hradiště, část zásob půjde i do Mladé Boleslavi. Do šití roušek se zapojila například i středočeská poslankyně Věra Kovářová (STAN) z Chýně, a třeba v Dolních Břežanech začaly první látkové roušky od tamních švadlen distribuovat už během pondělka.

„Prvních 250 roušek šlo pro obecní policii, hasiče, zdravotníky, lékárnu, všechny prodejny potravin, všechny rozvozce a výdejny jídla, pracovníky úřadu a sociální pracovníky. Další budeme vyrábět a distribuovat mezi občany obce, dokud nebudou k dispozici profesionální výrobky,“ řekl starosta Dolních Břežan Věslav Michalik (STAN).

Vláda vyhlásila zákaz vycházení, lidé mohou jen do práce a na nezbytné pochůzky. Pokud jdou ven, měli by být chráněni.

Starostové proto nabádají obyvatele, aby roušky nosili, situaci nepodceňovali a dbali na svoje zdraví a zdraví svých blízkých. „Přeji nám všem vzájemnou solidaritu, slušnost, odpovědnost a pokoru. A děkuji každému, kdo tuto prosbu vyslyší a roušku použije všude tam, kde se stýká s dalšími lidmi,“ uvedl břežanský starosta.

Autor: Ing. Věslav Michalik, CSc, předseda Středočeské krajské organizace STAN