Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Středočeští Starostové se postarali o ochranné obleky pro záchranáře. Předají jim je dnes

Středočeští Starostové se postarali o ochranné obleky pro záchranáře. Předají jim je dnes

18. 3. 2020

Dolnobřežanské výzkumné centrum ELI Beamlines poskytlo na žádost předsedy středočeských Starostů Věslava Michalika stovku ochranných obleků členům záchranné služby, aby se mohli starat o lidi nakažené koronavirem. Ochranné obleky si záchranáři převezmou dnes.  “Nesmírně si této pomoci vážíme a rozhodně ji vítáme,” prohlásil ředitel ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Jiří Knor.

Středočeští Starostové se postarali o ochranné obleky pro záchranáře. Předají jim je dnes

Středočeští Starostové se postarali o ochranné obleky pro záchranáře. Předají jim je dnes

Starostové začali hledat řešení poté, co se z otevřeného dopisu záchranářů dozvěděli o tom, že jsou v zoufalé situaci. „V období pandemie, kdy i běžní civilisti, kteří jedou MHD, musí mít roušku přes ústa a nos, my nemáme nic,“ napsali středočeští záchranáři hejtmance Jaroslavě Jermanové.

Částečné řešení se podařilo najít právě díky Michalikovi. Ten je starostou Dolních Břežan, kde špičková laserová laboratoř ELI Beamlines sídlí. Michalik se s ní dohodl, že vědci poskytnou své ochranné obleky právě záchranářům. “Jde o ochranné obleky pro pohyb v čistém prostředí, které mají zabránit jeho kontaminaci. Za normálních okolností je nosí vědci při experimentech, které vyžadují absolutní čistotu. Došlo nám, že zároveň mohou chránit i člověka před kontaminací zvenčí, a proto jsme je po dohodě laboratoří nabídli záchrance,” vysvětluje Michalik. Záchranáři pomoc uvítali.

 “Jde samozřejmě o provizorní řešení, ale záchranáři jsou v zoufalé situaci, a tak jim můžeme pomoci alespoň takto. Respirátory bohužel nedisponujeme, všichni se snažíme alespoň organizovat výrobu nouzových ústenek v našich obcích,” říká starostka Mnichovic Petra Pecková a dodává: “Věříme, že v dohledné době dorazí i na středočeskou záchranku pomoc od státu nebo kraje.”

Autor: Ing. Věslav Michalik, CSc, předseda Středočeské krajské organizace STAN