Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Jermanová zakázala zveřejnit data o koronaviru. Říkejte lidem pravdu, oponují Starostové

Jermanová zakázala zveřejnit data o koronaviru. Říkejte lidem pravdu, oponují Starostové

18. 3. 2020

Krizový štáb Středočeského kraje zakázal poskytovat informace starostům o počtu potvrzených nákaz v obci, a to přes to, že je členové štábu znají. Potvrzují to starostové hned několika středočeských obcí. Představitelé hnutí STAN požadují, aby kraj lidem poskytl veškeré informace.

Jermanová zakázala zveřejnit data o koronaviru. Říkejte lidem pravdu, oponují Starostové

Jermanová zakázala zveřejnit data o koronaviru. Říkejte lidem pravdu, oponují Starostové

„Byli jsme domluveni, že hygiena bude posílat informace o jednotlivých obcích k nám na úřad a my budeme jednotlivé starosty informovat sami. Nyní to nejde, hygiena bude poskytovat pouze počty na úrovni krajů. Hygienička nás vyzvala, abychom se jako starostové obcí obraceli masivně na kraj,“ popsala chaotickou komunikaci místostarostka Města Neratovice Lenka Mrzílková (STAN).

Potvrzuje to i starosta Psár Milan Vácha (STAN). „Díky nedostatku relevantních informaci kolují fámy o nakažených v území. Bylo by dobré mít například interaktivní mapu, kde by bylo vidět, kde je skutečně obec s výskytem COVID-19, občané musí být informováni. Obrátil jsem se na kraj, ale bylo mi řečeno, že se nedoporučuje  tyto informace zveřejňovat, kvůli obávám reakce veřejnosti,“ uvedl Vácha. .

Krizový štáb Středočeského kraje vede hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). V kraji je zatím přibližně půl stovky nakažených lidí.

„Štve mně nedůvěra středočeského krizového štábu vůči starostům obcí a měst. Starostové jsou v první linii.  Když jejich občané něco potřebují v krizové situaci jakou právě prožíváme, obracejí se na radnici. Napříč krajem to jsou starostové, kdo organizují dobrovolníky, šití roušek, péči o seniory, výrobu desinfekce. Právě proto by starostové měli vědět, zda se v jejich obci nákaza vyskytuje, aby mohli organizovat účinná opatření na svém území,“ komentoval rozhodnutí kraje neinformovat občany šéf středočeských zastupitelů za STAN a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik.

Autor: Ing. Věslav Michalik, CSc, předseda Středočeské krajské organizace STAN