Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Cenné mokřady v Lysé nad Labem dostaly šanci, kraj odložil jejich zastavění

Cenné mokřady v Lysé nad Labem dostaly šanci, kraj odložil jejich zastavění

1. 6. 2020

Středočeští krajští radní zatím odložili rozhodnutí o zastavění biologicky cenného mokřadu v Lysé nad Labem. Na pozemku chce kraj postavit výcvikové středisko, ve kterém se mají školáci i dospělí školit, jak se chovat v krizových situacích. Na projekty má padnout v počátku půl miliardy korun. Další takové cvičiště má vyrůst v Zaječově.

Foto: Lysá nás spojuje

Foto: Lysá nás spojuje

V obou obcích lidé protestují, opoziční zastupitelé v Lysé upozorňují, že kvůli výstavbě hrozí tomuto území likvidace. Zastupitelé STAN už dříve upozornili, že kraj neupřesnil, proč se rozhodl právě pro tyto dvě lokality, a z čeho chce oba projekty zaplatit.

„Podporujeme vznik takových středisek. Ale považujeme za zcela zbytečné zastavovat cennou krajinu a přivádět dopravu do míst, kde není potřebná infrastruktura,“ uvedl šéf středočeských zastupitelů za STAN Věslav Michalik.

Zastupitelé v pondělí odložili rozhodnutí o tom, zda výcviková střediska v cenných lokalitách vyrostou. Připustili, že území je biologicky i vodohospodářsky cenné a bude nutné zde provést studii EIA.  Kraj již loni získal za symbolickou jednu korunu pozemky v obci Zaječov na Berounsku a zavázal se, že do pěti let tam začne areál stavět. Ročně by jím mělo projít přes 40 tisíc lidí. I v Lysé chce město převést pozemky za symbolickou korunu na kraj. V Lysé má přitom betonový komplex vzniknout na pozemku, kde je mokřad přezdívaný Žabák.

„Nechápu, proč kraj nevyužije některé z desítek brownfieldů, které hyzdí středočeský venkov. V době, kdy jsem byl radní, jsme pro tato výcviková střediska doporučovali právě taková území. Nerozumím tomu, proč musíme ničit cenná území, zvlášť v době intenzivního sucha,“ uvedl předseda STAN a středočeský zastupitel  Vít Rakušan.

Mokřad v Lysé nad Labem je přitom v dané lokalitě významný zejména pro ptáky, kterých tam najdete na 80 druhů, z nich třetina patří mezi ohrožené druhy. Žijí v něm rovněž čtyři druhy obojživelníků, dva druhy plazů, a osm druhů savců.

Autor: Filip Reinöhl