Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Hejtmanka Pokorná Jermanová: Za trestní oznámení se neomluvím a záchranářku neodškodním

Hejtmanka Pokorná Jermanová: Za trestní oznámení se neomluvím a záchranářku neodškodním

1. 6. 2020

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se odmítla omluvit záchranářce Veronice Brožové za způsob, jakým se rozhodla řešit její stížnost na nedostatek ochranných pomůcek v začátku pandemické krize.

Hejtmanka Pokorná Jermanová: Za trestní oznámení se neomluvím a záchranářku neodškodním

Hejtmanka Pokorná Jermanová: Za trestní oznámení se neomluvím a záchranářku neodškodním

Záchranářka Brožová v otevřeném dopise hejtmanku upozornila, že středisku ve Zdibech chybí ochranné pomůcky, přestože vyjíždějí k infekčním pacientům. Hejtmanka tvrdí, že pomůcek bylo dost, a podala trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy.

„Tak si to srovnejte v hlavě.
V 9:00 ráno středočeská hejtmanka řekne, že je jí paní Brožové líto a že by za ní podepsala petici.
O cca 2 hodiny později prohlásila, že přece má právo podat trestní oznámení.
A když jsem o další dvě hodiny později navrhl, aby se středočeské zastupitelstvo distancovalo od trestního oznámení, aby se paní hejtmanka paní Brožové omluvila, a aby ji vyplatili odškodné ve výši 100.000 Kč, hejtmanka spolu se všemi přítomnými zastupiteli zvolenými za ANO, ČSSD a KSČM tento návrh zamázla.

Já mám jasno. A co Vy?“ píše Věslav Michalik.

 

„Klub zastupitelů STAN vyjadřuje své hluboké politování nad takovým jednáním a navrhuje, aby se hejtmanka záchranářce Brožové omluvila. Zároveň požadujeme, aby jí poskytla finančního odškodnění ve výši 100.000 korun z rozpočtu kanceláře hejtmanky,“ uvedl Věslav Michalik.

Hejtmanka Pokorná Jermanová to ale odmítla a její koalice složená z ANO, sociálních demokratů a komunistů ji podržela. Jermanová nadále tvrdí, že záchranáři nemluvili pravdu, když hovořili o nedostatku ochranných pomůcek, přestože vláda přiznala, že distribuci v počátku pandemie skutečně podcenila. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se za to veřejnosti dokonce omluvil. Středočeský kraj nakonec začal ochranné pomůcky nakupovat, STAN má nicméně pochybnosti o způsobu, jakým vybíral dodavatele.

„Chtěli jsme, aby všechny nákupy ochranných prostředků a služeb z důvodů vyhlášení nouzového stavu, zejména způsob výběru dodavatelů a pravost certifikátů kvality dodaného zboží, prověřil kontrolní i finanční výbor zastupitelstva. Ani to však hejtmanka nechce. Zřejmě se bojí toho, co by oba výbory odhalily,“ namítl Michalik.