Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Tiskové zprávy Hejtmanka Jermanová proti přírodě. Výcviková střediska místo cenného mokřadu

Hejtmanka Jermanová proti přírodě. Výcviková střediska místo cenného mokřadu

29. 5. 2020

Středočeský kraj chce postavit na svém území dvě výcviková střediska, ve kterých se mají školáci i dospělí školit, jak se chovat v krizových situacích. Na projekty má padnout v počátku půl miliardy korun.

Foto: Lysá nás spojuje

Foto: Lysá nás spojuje

Jedno středisko má vzniknout v Zaječově, druhé v Lysé nad Labem. V obou obcích lidé protestují, protože oba projekty mají vyrůst v biologicky i vodohospodářsky cenných lokalitách. Opoziční zastupitelé v Lysé upozorňují, že kvůli výstavbě hrozí tomuto území likvidace. Zastupitelé STAN už dříve upozornili, že kraj neupřesnil, proč se rozhodl právě pro tyto dvě lokality, a z čeho chce oba projekty zaplatit.

„Podporujeme vznik střediska pro výcvik hasičů, záchranářů a výuku dětí, jak se chovat v krizových situacích. Ale považujeme za zcela zbytečné zastavovat cennou krajinu a přivádět dopravu do míst, kde není potřebná infrastruktura. Nechápu, proč kraj nevyužije některé z desítek brownfieldů, které hyzdí středočeský venkov“ řekl šéf středočeských zastupitelů za STAN Věslav Michalik.

Kraj již loni získal za symbolickou jednu korunu pozemky v obci Zaječov na Berounsku a zavázal se, že do pěti let tam začne areál stavět. Ročně by jím mělo projít přes 40 tisíc lidí. I v Lysé chce město převést pozemky za symbolickou korunu na kraj. V Lysé má přitom betonový komplex vzniknout na pozemku, kde je mokřad přezdívaný Žabák.

„Záměr střediska v Lysé je zcela mimo lidské chápání. V době, kdy bojujeme proti suchu nemá smysl likvidovat místo, které vodu přirozeně zadržuje. Je to hovadina.“ upozornil Michalik.

Mokřad v Lysé nad Labem je přitom v dané lokalitě významný zejména pro ptáky, kterých tam najdete na 80 druhů, z nich třetina patří mezi ohrožené druhy. Žijí v něm rovněž čtyři druhy obojživelníků, dva druhy plazů, a osm druhů savců.