Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Aktuality Cenový strop začne platit 1. 1. 2023, bez energií nezůstane nikdo

Cenový strop začne platit 1. 1. 2023, bez energií nezůstane nikdo

13. 10. 2022

Vzhledem k nekontrolovanému růstu cen energií, jehož jsme byli v uplynulých týdnech a měsících svědky, se naše vláda rozhodla zavést zastropování cen energií. Cenový strop bude platit od 1. 1. 2023 a nahradí v současnosti platný úsporný tarif, jehož pozitivní dopady do výše záloh vidí velká část domácností již nyní.

Cenový strop začne platit 1. 1. 2023, bez energií nezůstane nikdo

Cenový strop začne platit 1. 1. 2023, bez energií nezůstane nikdo

Kolik budou energie stát? Ceny elektrické energie budou zastropovány na úrovni 6,05 Kč (včetně DPH, bez poplatků; cena bez DPH a bez poplatků bude činit 5 Kč). Cena plynu bude zastropována na úrovni 3,03 Kč (včetně DPH, bez poplatků; cena bez DPH a bez poplatků bude činit 2,50 Kč). To znamená, že zákazníci zaplatí dodavatelům maximálně tuto cenu, nad rámec cenového stropu bude hradit náklady dodavatelům stát. Dobrou zprávou je, že i pro rok 2023 je spotřeba elektrické energie osvobozena od poplatku za obnovitelné zdroje energie (OZE) ve výši 495 Kč/MWh. 

Pro koho strop platí? V případě elektřiny pro všechny odběratele na nízkém napětí platí strop na celou spotřebu (100 %), stejná je situace pro spotřebitele na vysokém a velmi vysokém napětí, které jsou veřejnými zadavateli (typicky samosprávy, jejich příspěvkové organizace, školy, poskytovatelé zdravotních a sociálních služeb, u malých a středních podnikatelů je zastropováno 80 procent spotřeby. V případě plynu mají kompletní spotřebu zastropovanou domácnosti a maloodběratelé (do 630 MWh/rok) a vybraní střední a velcí odběratelé (samosprávy, jejich příspěvkové organizace, školy, poskytovatele zdravotních a sociálních služeb). Malí a střední podnikatelé mají zastropováno 80 procent spotřeby. Detaily najdete v samostatné příloze.

Vláda navíc zavádí tzv. kontraktační povinnost. Ta znamená, že nikdo nezůstane bez dodávek energií: v případě, že se firmě nebo například obci nepodaří získat nabídku od žádného obchodníka, dostane se (podobně, jako je tomu dnes u domácností) do režimu dodavatele poslední instance (DPI), který je povinen nabídnout energie za zastropované ceny.

ČASTÉ OTÁZKY:

Co když mám momentálně spotovou cenu? Pokud aktuálně máte tzv. spotovou cenu, máte možnost svou smlouvu okamžitě vypovědět a do 30 dnu přejít na standardní smlouvu bez spotové ceny. Tak se ochráníte před vysokými cenami ještě letos. V roce 2023 pak přejdete na zastropovanou cenu.

Končí mi kontrakt. Jako starosta potřebuji nasmlouvat energie pro obec už nyní. Co mám dělat? Nezapomínejte na povinnosti vyplývající ze zákona o zadávání veřejných zakázek. Především u soutěží v režimu podlimitních a nadlimitních zakázek doporučujeme začít s poptáním včas. Pokud dostanete nabídku, která převyšuje stanovený cenový strop, stát bude tu část ceny, která strop přesahuje, hradit od 1. 1. 2023 za vás. Doporučujeme neuzavírat smlouvy na dobu delší než jeden rok.

Jak obcím pomůže státní obchodník? Státní obchodník bude v budoucnosti zajišťovat dodávky energií pro veřejnou sféru. Aktuálně už problémy obcí s energiemi řeší jednak zastropování cen, jednak již zmíněná kontraktační povinnost. Pokud vaše obec odebírá více než 630 MWh plynu, kontraktační povinnost se na vás již nevztahuje. V takovém případě buď dostanete nabídku od standardního obchodníka, a to se zastropovanou cenou, nebo – pokud nabídku od běžného obchodníka nedostanete – vám pomůže právě státní obchodník.

Další informace získáte na infolince 1212, kterou provozuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, nebo na webu energiezamene.cz.