Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Starostové mají stále jako prioritu infrastrukturní investice

Starostové mají stále jako prioritu infrastrukturní investice

31. 5. 2016

Naprostá většina starostů a zástupců samospráv našeho kraje potvrzují, že stále jednoznačnými prioritami obcí a měst jsou a ještě řadu let budou infrastrukturní investice. Ať už jsou to nové či rekonstruované vodovody a kanalizace včetně koncového čištění splaškových vod nebo výstavba či převážně rekonstrukce místních komunikací a veřejných prostranství v obcích. Tyto investice jsou nejnáročnější jak po stránce svého projednání, přípravy a realizace, tak i po stránce finanční. A obce na tyto investice nemají dostatečné finanční prostředky. A to zejména ty malé, kterých je v našem kraji naprostá většina. Proto je nutné a žádoucí, aby zde byly k dispozici i jiné možnosti finanční podpory než z obecních rozpočtů. Myšleny jsou samozřejmě dotace a rovněž možnosti využití nabízených bankovních produktů. Co se týká dotací státu a Evropské unie, tak zde je z pohledu měst a obcí velké zklamání. A kromě možnosti obce vzít si v dnešní době opravdu výhodný úvěr (což není jednoduché prosadit v zastupitelstvu žádné obce, byť obce jsou nejméně zadluženými subjekty veřejného práva v naší zemi) zde pak máme ještě možnosti podpory z rozpočtu kraje, tedy našeho Plzeňského kraje.
Starostové mají stále jako prioritu infrastrukturní investice

Starostové mají stále jako prioritu infrastrukturní investice

Náš opoziční klub TOP 09 a Starostové pro Plzeňský kraj byl prostřednictvím samotného pana hejtmana přizván k diskusi nad prioritami rozpočtu kraje pro rok 2016. A naší asi největší prioritou bylo navýšení finančních prostředků pro malé obce nejdůležitějšího dotačního titulu kraje, tedy Programu stabilizace a obnovy venkovských oblastí. A to tak, aby byly v co největší míře pokryty potřeby těch nejmenších obcí našeho kraje do infrastruktury a majetku obcí, na jeho opravu, rekonstrukci či novou výstavbu. Je jistě dobré, že program byl výrazně navýšen.  A již zveřejněný zájem obcí o program ze strany obcí přesahuje možnosti oněch schválených 100 milionů korun. Další naší prioritou byl dotační titul vodohospodářských investic pro obce a města. I zde došlo k významnému navýšení dotačního titulu, i když naše představa je ještě větší. Je pozitivní, že i z jiných oblastí byla rovněž na náš popud navýšena například i větší finanční podpora kraje stálým kulturním a společenským akcím ve venkovském prostoru našeho kraje, jako jsou například Haydnovy hudební slavnosti, Chodské slavnosti či festival filmů pro děti a mládež Juniorfest. I tyto podpory jsou pro kraj a jeho obyvatele důležité.

Jsme si vědomi, že kraj má své vlastní majetky, o které se musí starat a nemůže suplovat řádově větší dotační možnosti státu či unie. Z pohledu našeho typicky venkovského kraje je ale dotační podpora malých venkovských obcí či obecně života na venkově z krajského rozpočtu důležitá. Měla by být zcela jasně definována a kontinuálně, dle finančních možností kraje každoročně navyšována. A je jistě škoda, že takto větší podpora obcí z krajského rozpočtu nebyla po celé toto volební období krajské samosprávy a razantně byla navýšena až v letošním roce, kdy mají být nové krajské volby.  Přesto dobře i za ni, naší prioritou pro nové volební období rozhodně zůstane.

 

Marek Sýkora

Zastupitel Plzeňského kraje