Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Andrej Poleščuk přijel na jih Čech ve vyšyvance

Andrej Poleščuk přijel na jih Čech ve vyšyvance

16. 5. 2024

Osmička na kandidátce STAN do Evropského parlamentu Andrej Poleščuk přijel ve čtvrtek na debatu do Českých Budějovic v tzv. vyšyvance. To je novodobý název pro ukrajinskou nebo běloruskou vyšívanou košili.

Andrej Poleščuk přijel na jih Čech ve vyšyvance

Andrej Poleščuk přijel na jih Čech ve vyšyvance

„Vzal jsem si ji symbolicky. Dnes je den těchto vyšyvanek a oblékl si ji také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ta moje je běloruská,“ zahájil debatu Poleščuk, který je původem Bělorus, ale od roku 2003 žije i s rodinou v Česku a od roku 2014 má české státní občanství.

Debata se uskutečnila v poslaneckých kancelářích Pavly Pivoňka Vaňkové a Viktora Vojtka. Přišly na dvě desítky lidí. Zajímaly je hlavně otázky týkajícího se aktuálního konfliktu na Ukrajině.

 „Rusové uvádějí, že nárok na Krym měli vždycky, ale to není pravda. Až do roku 2014 nikdy nenamítali, že by Krym měl být ruský. To samé platí i pro Donbas,“ vysvětlil Poleščuk, vystudovaný právník. Právě řešení konfliktu na Ukrajině je jeho hlavní prioritou, se kterou kandiduje. Nastínil plány, které by jako europoslanec v této věci dělal, a to včetně pravidelného a osobního dohledu nad reformami na Ukrajině.

Účastníci debaty se ptali také na aktivní boj s dezinformacemi. „Proti lžím a dezinformacím funguje jedině vzdělanost. Začíná už na školách a nejlepším příkladem je v tomto Finsko nebo pobaltské země,“ doplnil Poleščuk.

Lidé ocenili zprávy z fronty na Ukrajině, které Poleščuk pravidelně zveřejňuje na platformě X, dřívějším twitteru. Sám dokonce u fronty osobně byl. „Vaše příspěvky mě povzbuzují, je v nich naděje,“ dodala jeda z účastnic.

 

Autor: Michal Novák