Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Vít Rakušan se vrací k Debatám bez cenzury, chce vyvracet mýty o migraci

Vít Rakušan se vrací k Debatám bez cenzury, chce vyvracet mýty o migraci

17. 5. 2024

Po téměř dvouměsíční pauze, kdy štafetu Debat bez cenzury s občany převzali od Víta Rakušana lídři Starostů do Evropského parlamentu Danuše Nerudová a Jan Farský, se předseda Starostů ke sledovanému formátu znovu vrací. V pondělí 20. května uspořádá Debatu bez cenzury tentokrát zaměřenou na téma migrace.

Vít Rakušan se vrací k Debatám bez cenzury, chce vyvracet mýty o migraci

Vít Rakušan se vrací k Debatám bez cenzury, chce vyvracet mýty o migraci

„Migrace bývá tradičně zneužívána populisty a extrémisty a právě probíhající volební kampaň do EP není výjimkou. Obavy lidí z nelegální migrace a jejích důsledků jsou legitimní, odpovědný politik by ale měl problém věcně řešit, ne ho zneužívat k vyvolávání strachu a někdy až nenávisti. Rozptýlit některé migrační mýty a naopak představit to, jak se naše vláda k otázce migrace staví a jaká nabízí řešení, chci tedy mimo jiné prostřednictvím další Debaty bez cenzury přímo s lidmi. Ale vítáni jsou i kolegové z řad politických oponentů, zvlášť ti, kteří migrací a migranty straší už tradičně,“ vysvětlil motivaci k pořádání další debaty Vít Rakušan.

Díky projednávání a schvalování migračního paktu se migrační téma dostalo opět do popředí veřejného zájmu. „Naše předsednictví v loňském roce dosáhlo dohody evropských států na řešení zahrnujícím flexibilní solidaritu bez povinnosti jednotlivých států přijímat na svém území migranty relokované z jiné členské země. Právě na povinných relokacích totiž dohoda mezi členy EU dlouhodobě vázla a od migrační krize v roce 2015 kvůli tomu nedošlo v podstatě k žádnému posunu. Povinné relokace jsme, v souladu s dlouhodobou pozicí Česka, odmítli jako řešení nefunkční. Jsme v tom jako země konzistentní a finální dohoda naplňuje ty parametry, o které usilovala i vláda A. Babiše, přestože nás nyní za migrační pakt opozice kritizuje,“ řekl Rakušan.

Poté, co Evropská unie definitivně schválila dohodu o solidárním a společném postupu v otázkách migrace a azylu, probíhají další jednání, která by koordinaci a spolupráci v boji proti nelegální migraci měla rozšířit o třetí země. To bylo předmětem migračních konferencí v Kodani a na Kypru, kterých se V. Rakušan osobně účastnil. „O tom, co je a naopak není součástí migračního paktu, ale i o tom, co se řešilo právě na těchto dalších jednáních, si rád promluvím přímo s lidmi,“ uzavřel Rakušan.

Debata se uskuteční tentokrát v Praze, v pondělí 20. května v 17:00 na Masarykově koleji ČVUT, a bude jako tradičně streamovaná na sociálních sítích V. Rakušana i hnutí Starostové a nezávislí.

Autor: Sára Beránková