Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Splnila opozice v zastupitelstvu PK svoji úlohu?

Splnila opozice v zastupitelstvu PK svoji úlohu?

22. 6. 2016

Opozice v demokraticky zvoleném orgánu (v tomto případě zastupitelstvu PK) nemá mnoho možností, jak zasahovat do jeho rozhodování. Úkolem opozice je permanentní kontrola zákonnosti přijímaných usnesení, kontrola ekonomické hospodárnosti navrhovaných opatření a navrhování jiných možných řešení.
Splnila opozice v zastupitelstvu PK svoji úlohu?

Splnila opozice v zastupitelstvu PK svoji úlohu?

V Zastupitelstvu Plzeňského kraje plní opoziční roli zastupitelé ODS a zastupitelé Starostů a nezávislých (zvoleni za společnou kandidátku TOP a STAN). Jak opoziční zastupitelé tuto roli plnili a plní? Troufnu si říci, že aktivně a zodpovědně. Není potřeba se hádat a „ jít si po krku “. Všem nám totiž jde o to, aby kraj vykonával své funkce co nejlépe. Že však máme priority nastaveny každý jinak, je samozřejmé. Zastupitelé za STAN po celou dobu hájili a budou hájit pozici venkova, obcí, drobných podnikatelů a živnostníků. Hledáme rovnováhu mezi podporou velkých investičních akcí a investic do oprav stávajícího majetku PK na území celého kraje. Každé zrušení pobočky pošty, úřadu, obchodu, ordinace atd. nás mrzí a hledáme cesty, jak na venkově udržet život. Ne vždy se nám to podařilo.

Jako příklad nevhodného rozhodnutí vedení kraje považuji zrušení školního statku v Horšově u Horšovského Týna. Místo zefektivnění provozu se vedení kraje rozhodlo pro krátkozraké řešení likvidace podniku a pronájem cca 400 ha půdy jinému zemědělskému subjektu za prý 4.000.000,- Kč ročně. Přes naše protesty a poukazování na nereálnost očekávaných výnosů se zastupitelstvo rozhodlo pro zrušení společnosti. Nevadilo by nám převedení majetku na SOŠ a SOU H. Týn a pokračování činnosti školního statku pod novou značkou. Přijaté řešení však rozhodně plánované příjmy nepřinese. Pachtovné ve výši přes 10 000 Kč/ha je v našich podmínkách naprosto nereálné. Pachtovné se na Domažlicku pohybuje od 1500 do 2800 Kč/ha.  Nevěřím tomu, že najdeme nájemce, který zaplatí čtyřnásobek běžné ceny pachtovného a ještě bude na pozemcích zajišťovat výuku.

Majetek statku získal kraj bezplatně od státu s tím, že na tomto majetku bude prováděna výuka studentů zemědělských oborů. Plzeňský kraj riskuje, že tento majetek bude nucen vrátit. Stát by ho potom dle nově přijatého zákona prodal za odhadní cenu stávajícímu nájemci. Věřím, že se tento scénář nenaplní. Věřím, že v jednání vedení PK není žádný jiný úmysl než rozvoj zemědělského školství v Horšově. Doufám, že po neúspěšném ukončení veřejné soutěže na pacht pozemků rada PK svůj postup přehodnotí a bude hledat možnost využití pozemků přímo SOS a SOU pro výuku. Nejhorší variantou by však bylo nalezení solventního „pachtýře“, který by požadovanou sumu nabídl, poté by prokázal, že na těchto pozemcích výuka studentů neprobíhá a následně by za odhadní cenu tyto pozemky (jako jediný možný zájemce) od státu získal.

Jako opoziční zastupitelé budeme nadále průběh „transformace školního statku“ pozorně sledovat.

                            

Ing.Miroslav Mach, starosta města Domažlice, zastupitel PK za STAN