Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj S Pavlem Čížkem nejen o politice

S Pavlem Čížkem nejen o politice

2. 8. 2016

Pavel Čížek ze Spáleného Poříčí je původním povoláním agronom. I proto má doma malé hospodářství. Týdeníku 5plus2 také prozradil, co se mu líbí na české krajině, i to že s manželkou rád vyráží na horské výšlapy.
S Pavlem Čížkem nejen o politice

S Pavlem Čížkem nejen o politice

SPÁLENÉ POŘÍČÍ | Malé hospodářství se švestkovým sadem a pastvinami. To zabere Pavlu Čížkovi ze Spáleného Poříčí nejvíce volného času. Jako starosta města ho ale příliš nemá. „Jsem původně agronom. K tomuto povolání mě to vždy táhlo. Bydlím na samotě, pěstuji stromy a chovám nějaká zvířata. Je to celoroční práce,“ říká Pavel Čížek, který se léta věnuje také včelařství. Věci, které je třeba ohledně hospodářství zařídit, dělá ihned poté, co se vrátí z úřadu. Mezi jeho další velké záliby patří historie. K jejímu rozvíjení mu pomohla i jeho práce. „Mám rád různá období. Česká krajina je skvělá, protože se tu prolínají různé styly a slohy. Můj zájem souvisí i s tím, že jsme ve městě řešili obnovu mnoha památek. Také pracuji ve Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Snažíme se o to, aby byly na opravu a údržbu památek stále nějaké peníze. Péče o ně je totiž náročná a v podstatě nekonečná práce,“ konstatuje Pavel Čížek.

 

Rád objevuje zchátralé památky

Na památkách je podle něho pořád co dělat. „Je to ale hodně důležité. Ať jde o velké město nebo malou vesničku, všude je třeba mít nějakou vazbu na historii. Je jedno, jestli to jsou tři selské statky, kaplička nebo náměstí. Lidé chtějí žít v příjemném prostředí. Vyžadují určitou nadstavbu. Nestačí jim pouze vyasfaltované silnice a opravené domy. Chtějí mít vše perfektně uklizené, spoustu zeleně a také si zakládají na tom, že jsou opravené objekty spojené s historií města či obce,“ podotýká starosta Spáleného Poříčí. Ten teď ve městě momentálně řeší využití místního zámku. „Jen zrenovovat památky nestačí. Musí se v nich také něco dít. Neměly by být pouze stavbou, do níž nikdo nemůže. Nám se teď využití ztratilo, protože střední škola, která tam sídlila, se přemístila do Plzně. S vlastníkem objektu, Metropolitní kapitulou u svatého Víta, nyní řešíme, co se zámkem bude v blízké budoucnosti,“ dodává Čížek. Ten prý pozoruje, že v poslední době se lidé zajímají ve větší míře o českou historii i přírodu. „Je to jenom dobře. Na jednu dovolenou jede rodina třeba do ciziny a druhou stráví v Česku. Tomu bychom měli vycházet vstříc například výstavbou cyklostezek. Lidé nemusí jet třikrát za rok k moři. Je skvělé, když peníze utratí v Čechách. Z toho pak mohou žít místní památky i podnikatelé,“ myslí si. Pokud jsou památky opravené, je to podle něho samozřejmě skvělé. Osobně ale rád navštěvuje i ty, které zrovna v perfektním stavu nejsou. „Je spousta regionálních tvrzí, špejcharů nebo zpustlých zámečků. Zrovna v západních Čechách je jich opravdu hodně. Jsou mnohdy velmi zanedbané. Mají ale své kouzlo. Je příjemné je objevovat, prohlížet si je a vymýšlet, jak by se daly využít, aby se do dané obce nebo města opět začlenily,“ říká Pavel Čížek. Jako příklad uvádí zemědělský statek, který už léta neslouží svému účelu. „V areálu je starý zámeček, konírny a pak třeba také kravín ze sedmdesátých let 20. století. Je třeba pro takové objekty najít náplň. Pro obce je to velká výzva, ovšem ty malé na to většinou nemají peníze. Potřebovaly by pomoc prostřednictvím dotací. Programů, které se na to vztahují, je ale málo. Přitom hrozí, že některé stavby mohou za pár let spadnout,“ doplňuje.

 

Na horské túry vyráží s manželkou

V minulém roce si užíval festival 9 týdnů baroka, který se konal v rámci projektu Plzeň 2015. „To je přesně ten správný příklad. Akce přivedly lidi do míst, kde nikdy nebyli a o kterých by třeba ani nevěděli. Letos festival pokračuje v menším rozsahu. Je důležité, aby ta akce měla dlouhodobý rozměr. Jako je tomu v případě Haydnovských slavností. Ty také už léta oživují regionální zámečky nebo kostely. Vždycky rád na nějaký koncert zajdu,“ uvedl Pavel Čížek, který má velmi rád barokní hudbu. „Určitě si ji rád poslechnu. Výborné jsou třeba koncerty v Nebílovech, kam zvou i úžasné interprety,“ dodává Čížek. Vzhledem k tomu, že má hudbu rád, do divadla chodí nejčastěji na operu. „Pokud se chci podívat na nějakou činohru, hodně si vybírám, aby to mělo nějaký přínos,“ sděluje. Rád také navštěvuje světové galerie. „Nejraději mám asi francouzské malíře 19. století,“ dodává Pavel Čížek. Toho baví také horská turistika. „Na hory chodím opravdu rád. Dříve jsem se trochu amatérsky věnoval i horolezectví, teď ale rád využívám ferraty, zajištěné cesty v horském terénu,“ prozrazuje. Tuto zálibu prý sdílí se svou manželkou. „Ta horolezectví dříve dělala i sportovně. Rádi spolu na hory vyrazíme. Bohužel je stále méně času. Teď už jsme asi tři roky nikde nebyli. Snad se brzy něco opět povede,“ doplňuje Čížek.

 

S čím jdou Starostové a Patrioti do voleb?

Prioritami jsou pomoc regionálnímu rozvoji. Chtějí také udělat více pro rozvoj cestovního ruchu. Například budování cyklostezek. Podle nich je třeba i vylepšit silniční síť na Sušicku, Horažďovicku a Kralovicku. Plzeň potřebuje západní obchvat. Chtějí také podpořit volnočasové aktivity pro děti. Především ty sportovní.

 

Ladislav Vaindl, 5plus2