Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Záchranka má sloužit nepřetržitě

Záchranka má sloužit nepřetržitě

23. 4. 2014

Skuteč, Proseč, Chrast - Skutči se nelíbí, že nová stanice rychlé záchranné služby slouží pouze dvanáct hodin denně. Zařízení, které bylo uvedeno do provozu právě před rokem, patří podle analýz mezi nejvytíženější „jednovýjezdové" záchranné stanice v kraji a provoz od sedmi hodin ráno do sedmi hodin večer prý není dostačující. Stejný názor mají i zástupci dalších měst a obcí ve skutečské spádové oblasti.
Záchranka má sloužit nepřetržitě

Záchranka má sloužit nepřetržitě

Skutečští zastupitelé na své poslední schůzi jednomyslně schválili usnesení týkající se provozu 24 hodin denně. Provoz RZS ale financuje ze svého rozpočtu Pardubický kraj, takže to bude on, kdo bude mít ve věci poslední slovo.
 
„Byl jsem pověřen podáním žádosti na Pardubický kraj a jednáním v této záležitosti," uvedl starosta Skutče Pavel Novotný, podle něhož je varující a znepokojující situace od 19 hodin večer do 7 hodin ráno, kdy například hlinecká záchranka veze pacienta do chrudimské či jiné nemocnice a celé území zůstává v té době nepokryto. „Rozšíření provozu stanice RZS ve Skutči tedy bude představovat zlepšení nejen na Skutečsku a Hlinecku, ale také v celém okrese Chrudim. Chci věřit tomu, že představitelé kraje současný stav vyhodnotí a částku asi 1,3 milionu korun na rozšířený provoz od poloviny letošního roku uvolní," míní starosta Novotný."
 
Aby Skutečští svou žádost pro kraj podepřeli, vyvolal starosta Novotný jednání se starosty okolních sídel, konkrétně Luže, Proseče, Předhradí a Prosetína. A uspěl u nich. „Jsem pro nepřetržitou službu," říká rozhodně také prosečský starosta Jan Macháček.
 
„Myslím si dokonce, že prodloužení služby záchranky je v podstatě nezbytnost, na kterou by kraj měl kývnout. Jistě, že to bude stát nějaké peníze, ale věřím, že žádost adresovaná hejtmanovi Martinu Netolickému a náměstkovi pro zdravotnictví Romanu Línkovi se setká s kladnou odezvou a že nám kraj vyjde vstříc. Připomenu, že my jsme kraji vyšli vstříc při samotné stavbě sídla záchranky. Výstavbu totiž organizovalo a platilo město Skuteč za přispění Proseče, Luže a dalších sídel, a kraj pak vše odkoupil za 3,5 milionu korun, tedy za cenu mnohem nižší, než za kolik se jinde provádějí pouhé rekonstrukce starých budov pro záchranné služby," pokračuje prosečský starosta. „Když už tu ta budova je, bude její celodenní využití jen logickým krokem ke zvýšení efektivity poskytované služby," dodává Jan Macháček.
V Chrasti drží palce
 
Snahu Skutče, Proseče, Luže a Prosetína sladuje zpovzdálí i starostka Chrasti Martina Lacmanová. Ta sice na jednání přizvána nebyla, ale říká, že úsilí sousedů je jí sympatické. „Máme to sice do Chrudimi i do Skutče zhruba stejně daleko, ale je jasné, že jsou případy, kdy bychom v noci zásah skutečských záchranářů uvítali. Nehledě na to, že některé naše místní části leží přece jen blíž ke Skutči," doplňuje Martina Lacmanová.
 
Skutečská záchranka byla vloni v dubnu zřízena kvůli tomu, že někdejší dojezdové časy posádek záchranek z Chrudimi nebo Hlinska se v některých případech pohybovaly až pět minut nad zákonem stanoveným dvacetiminutovým limitem.
 
Skutečským by teď mělo hrát do karet i to, že o prodloužení služby na 24 hodin se v souvislosti s jejich záchrankou hovořilo již v době, kdy se o jejím zřízení teprve rozhodovalo, tedy v roce 2012.
 
„Zpočátku by se sloužily denní dvanáctihodinové směny, ale předpokládáme postupné zavedení čtyřiadvacetihodinového provozu," uvedl tehdy radní pro zdravotnictví, nyní hejtman Martin Netolický.
Autor: Marek Nečina
lustrační foto Autor: DENIK