Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Novoroční bilancování senátora Marka Ošťádala

Novoroční bilancování senátora Marka Ošťádala

6. 1. 2023

Na prahu roku 2023 všechny zdravím a jak jsem byl zvyklý na obci jako starosta bilancovat to, co se podařilo a co moc ne, dovolte mi malou rekapitulaci. Už jsou tomu dva roky, co jste mě jako starostu Nákla zvolili senátorem, a tak si myslím, že si nějaké hlášení zasloužíte.

Senátor Marek Ošťádal

Senátor Marek Ošťádal


Pokud bych si měl ty dva roky sebekriticky a spravedlivě oznámkovat, moc dobře bych to neviděl. "Lítání" mezi Prahou a Náklem práci senátora moc neprospívalo a spíš to bylo tak, že jsem obě práce dělal, aspoň podle mého, ne tak, jak bych si sám představoval. Toto se ale před koncem roku vyřešilo tím, že jsme vedení obce Náklo předali novým zastupitelům a nové starostce. Přál bych Náklu, Mezicím a i Lhotě nad Moravou, aby tady ta změna byla pro obec přínosem v dobrém smyslu slova. I když jsem slíbil, že se do toho novému vedení nebudu plést, pokud mě o to sami nepožádají, jedno mi to po těch dvanácti letech určitě nebude a z povzdálí budu jejich konání bedlivě sledovat.

Když jsem kandidoval do Senátu, měl jsem několik cílů. V té době jsem kandidoval za Starosty a chtěl jsem rozumně a čestně hájit zájmy a potřeby všech, kteří žijí v hanáckém senátním obvodu 66. Rozhodl jsem se teda, že svoji práci v regionu zaměřím na starosty a potřeby jejich obcí. Je to dost podobné tomu, co jsem dělal posledních 12 let, a tak mi to dává smysl.

Do konce roku 2022 se mi podařilo většinu z těchto obcí a jejich starostek a starostů aspoň na chvíli navštívit, představit se a aspoň rámcově zmapovat, co je trápí za problémy. Víte, bylo smutné mnohdy slyšet, že v některých obcích se historicky nikdy žádný politik neukázal. Tady v tomto bych si to chtěl v následujících čtyřech letech skutečně odpracovat a doufám, že to k něčemu bude.

V rámci svého působení v Senátu mám možnost zvát do Senátu exkurze a už jsme jich s asistenty i několik zrealizovali. Jednalo se o Mikroregion Litovelsko a pak několik škol z obvodu. Hlavně u těch studentů se snažím v rámci besedy, kterou při exkurzích děláme, šířit osvětu o tom, co by měl vlastně správný politik dělat a co by měla být jeho skutečná práce, dost často se tak podlé mého totiž neděje. 

Při kandidování do Senátu jsem projevil snahu sjednotit senátory za Olomoucký kraj a být tak společnými silami pro tento kraj užiteční. Toto se víceméně také podařilo, setkání v kanceláři pana hejtmana Ing. Josefa Suchánka proběhlo několik a byla za účasti senátora za Olomouc Lumíra Kantora, senátora za Šumpersko Mirka Adámka a mé. Paní senátorky se zatím neúčastnily, což je podle mého škoda, ale třeba se to v budoucnu podaří ještě vylepšit.

Další věc, kterou jsem chtěl svým působením v Senátu postrčit, jsou záležitosti regionálních tradic. I tady se pár drobností podařilo, ale zdaleka ne to, co bylo cílem. Co je ale důležité, našli jsme cestičku, kterou bychom se chtěli vydat, a tak se nám snad společně podaří celý projekt rozšířit na pořádnou dálnici. Haná má bohatou kulturu a tradici a určitě si to zaslouží.

Kancelář mám v Nákle na faře, číslo popisné 13, tak když budete mít chuť zavítat na kus řeči, rád vás přivítám, jen je potřeba to domluvit dopředu. Práce politika v regionu je podle mého dost důležitá a mnohdy násobně užitečnější, než nějaké politikaření v Praze. I tam se ale dál budu snažit dělat práci podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, i když vždy ne všem po chuti, ale to ani nejde. Za svými postoji si ale stojím a jsem připravený je konfrontovat. Ne ale tady na "sítích", ale z očí do očí u stolu, jak tomu bývalo za starých časů.

Závěrem bych chtěl poděkovat asistentům a všem lidem, kteří to tady s tím světem myslí době a se kterými mám tu čest spolupracovat. V novém roce Vám přeji vše dobré, ať se Vám daří vše, na co chytnete a ať jste zdraví Vy i všichni Vaši blízcí. Mějte se hezky. 

Marek Ošťádal, senátor