Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Aktuality Největší turistický hit Litovle je opravený

Největší turistický hit Litovle je opravený

23. 1. 2015

Téměř sto osmdesát schodů je potřeba vyšlapat ke komůrce ponocného ve věži litovelské radnice. Turisticky nejoblíbenější památka v Litovli na Olomoucku se už pomalu chystá na novou sezónu.
Největší turistický hit Litovle je opravený

Největší turistický hit Litovle je opravený

Po loňské několika měsíční opravě se otevře ve zbrusu novém kabátě.

„Rekonstrukce byla potřeba. Poslední úpravy, které se dělaly byly dost necitlivé. Po revoluci přišly divoké nápady, třeba do pokojíku ponocného, tedy až úplně nahoru vyvézt vodu a odpad. Že se tam turistům bude vařit káva. Jenže to fungovalo rok, v zimě voda v trubkách zamrzla a bylo po všem. Novodurové trubky ale ve věži zůstaly," zavzpomínala manažerka Mikroregionu Litovelsko Eva Vaňková

Připomněla, že v jednotlivých podlažích litovelské věže byly vidět elektrické dráty, díry a omítky byly ve špatné stavu.

„Zdálo se mi, že škody jsou už nevratné, proto mě velmi mile překvapilo, že po loňské opravě, která se dělala od března do listopadu, není už téměř nic vidět," přidala.

Možná i promítání historie

Po vyjití dvaasedmdesáti kamenných schodů, se návštěvníkům otevře první mezipatro. Nová dřevěná podlaha je ještě cítit, stejně jako bílý nátěr na stěnách voní vápnem.

Elektrické rozvody se schovaly do dřevěných lišt a dřevěné zábradlí zpevnila kovová lanka.

„Pokud to zastupitelstvo schválí, tak tady ještě přibude malý projektor. Chtěli bychom na zeď promítat historické fotky města," popsala plány Eva Vaňková.

Zbývajících více než sto dřevěných schodů návštěvníky vedou přes jednotlivá patra až do komůrky ponocného.

Hodinový mechanismus z roku 1727

K vidění jsou do prosklené skříně ukryté hodiny, které odbíjely věžní čas až do roku 2003. Pak je nahradil digitální systém.

„Ve věži zůstal i zvon, který býval přímo na ochozu věže. Táhlo od něj vedlo až na náměstí, a když bylo potřeba, lidé zvonili na poplach. Sama si táhlo ještě pamatuji. Až když se v roce 1992 opravovala fasáda radnice, tak se táhlo oddělalo. Úchytky na ochozu ale stále jsou," popsala manažerka mikroregionu Litovelsko.

Nechybí ale ani hodinový mechanismus z roku 1727, který loni prošel rukama odborníka. Ty úplně první hodiny ale shořely při velkém požáru v 17. století.

Návštěvníci při stoupání na ochoz a ke komůrce ponocného nemohou minout obří skleněné ciferníky, které v roce 1958 nahradily původní menší plechové. I ty by se ale měly ve věži na jaře objevit, jako součást výstavní expozice.

„Mezi vánočními svátky se tady byly podívat dvě skupiny turistů a jeden pán vzpomínal, že v komůrce ještě držel službu. Ponocný ve městě skončil už v polovině 19. století, ale i později během války nebo pak při žních, když hrozily požáry, se ve věži držela služba. Pán říkal, že se to změnilo k nepoznání," usmála se Eva Vaňková.

Rudý prapor při požáru

V čistě vybílené místnosti ponocného dnes za stolem sedí mužská postava a naproti ní stojí dítě s houslemi v ruce. V koutě svítí lucerna a nad ní září rudý prapor.

„Ponocný hlídal město před ohněm a před napadnutím vojáků, ale musel ještě vyučovat hudbu.Byla to vlastně první hudební škola ve městě," vysvětlila Eva Vaňková.

Ponocný měl ještě pomocníka, protože služba se držela 24 hodin.

„Když hořelo, tak na tu stranu se vyvěsil červený prapor a vytruboval na poplach. Když to bylo v noci tak místo praporu pověsil lampu," popsala tehdejší praxi.

Sezona začíná v dubnu

Do nově opravené věže se lidé mohou vypravit už teď, stačí si jen rezervovat prohlídku v litovelském Informačním centru.

Naplno se však turistická sezóna otevře začátkem dubna.

„Je to nejnavštěvovanější památka. Kdo přijede do Litovle, chce jít na věž. Jednak z ní je krásná vyhlídka a také uvnitř věže je co k vidění," uzavřela manažerka Mikroregionu Litovelsko.

Náklady na rekonstrukci se pohybovaly okolo tří milionů korun, město Litovel získalo na dotacích necelých dva a půl milionu korun a zbytek zaplatilo ze své pokladny.

13.1.2015
 
 

Autor: Petra Pášová

Článek i fotografii jsme převzali z Olomouckého deníku: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/nejvetsi-turisticky-hit-litovle-je-opraveny-takto-vypadala-vez-pred-a-po-2015011.html