Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Aktuality Medvědovi a jeho masopustnímu průvodu svítilo slunce nad hlavou

Medvědovi a jeho masopustnímu průvodu svítilo slunce nad hlavou

9. 2. 2015

Ústí – Masopust, vodění medvěda, končiny nebo fašank. Takto se označuje konec masopustního období, který trvá od Tří králů až po úterý před Popeleční středou. Poté následuje čtyřicetidenní půs­t.
Medvědovi a jeho masopustnímu průvodu svítilo slunce nad hlavou

Medvědovi a jeho masopustnímu průvodu svítilo slunce nad hlavou

Jako každý rok patří Ústí na Hranicku mezi první vesnice, které vodily medvěda. Letos tento den padl na sobotu 7. února. „Jde nám především o udržování dlouholetých tradic. Končí nám období radovánek a začíná postní období až do Velikonoc," uvedl místostarosta Jaromír Nedbal. Jako dobrý voják Švejk se letos průvodu zúčastnil i starosta obce Ústí Libor Vykopal se svou ženou Hanou převlečenou za jahodu. „Každoročně začínáme asi o půl 9 u místní části Mariánské údolí, kde se sejdeme s muzikanty z Jindřichova. Auty se přesuneme do vesnice, která je vzdálená asi jeden kilometr," vysvětluje starosta. Dopoledne masky zvládnout jednu polovinu obce, v poledne se zastaví na guláš v místní hasičské stanici, poté pokračují dál. Průvod se v ulicích veselí většinou do pěti, šesti hodin večer.

Nejdůležitější roli zde má medvěd. V Ústí mají pro jistotu dva. „Medvědi se v polovině dne střídají, protože to nevydrží. Musí si totiž zatančit s každou paní domácí. Občas tančí i s pánem, když není doma žena," směje se Jaromír Nedbal. Spolu se starostou si vzpomněli i na básničku, která by se měla u každého domu říkat. „Kdo medvěda vyžene, toho medvěd sežere. Kdo medvěda pohostí, zatančí si s radostí," odrecitovali společně.

Slunce se na procesí masek smálo, o to byla jejich cesta veselejší. A do kroku i do tance jim hrálo uskupení Luha Jindřichov. V něm mimo jiné bubnuje Lída Zdráhalová. „Kdysi jsme na masopustu hrávali s ústeckým souborem, ale už tu nikdo z nich není, zůstala jsem tu sama, tak bubnuju s Luhou. Začala jsem se účastnit vodění medvěda už v sedmi letech," vzpomíná.

Ústečtí již medvěda vyhlíželi, protože hasiči všem domácnostem zašlou pozvánku. Hospodyňky otevíraly dveře a s chutí si zatančily se, zprvu řvoucím, medvědem, který při tanečku řádně zkrotl. Masky a hudebníky po písničce obdarovaly lahodným mokem a domácími koblížky.

V Ústí je tradice vodění medvěda více než stoletá. Dříve masopust pořádali sokolové, nyní už je průvod pouze pod taktovkou hasičů.

V průvodu šla i Jana z Bystřice pod Hostýnem, která si v Ústí našla přítele. „Poprvé v životě se účastním něčeho takového. Přemluvila mě kamarádka, ať do toho jdu. Jsem za to ráda. Je to taková dobrá sranda," popsala své pocity. Jana převlečená za cikánku Eržiku z Karviné nechávala vyvolené vytáhnout si kartu z jejího věšteckého pytlíku se slovy, že přesně to, co si vytáhnou se dnes večer stane.

Průvod čítal dohromady asi třináct masek. Ty se pokaždé, když medvěd zabušil na dveře a muzikanti spustili svou písničku, roztancovaly. „Každoročně průvod navštíví asi sto sedmdesát až sto osmdesát obydlí. Peníze, které se vybírají do kasičky, jdou potom na pohoštění, muziku a další chod hasičského sboru," zakončil starosta Libor Vykopal. (jes)

Článek i fotografii jsme převzali ze stránek Přerovského deníku: http://prerovsky.denik.cz/zpravy_region/medvedovi-a-jeho-masopustnimu-pruvodu-svitilo-slunce-nad-hlavou-20150208-x7c3.html