Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Zasloužíme si levnější a kvalitnější zeleninu

Zasloužíme si levnější a kvalitnější zeleninu

17. 7. 2020

Aktuálně trápí české občany vysoká cena zeleniny a především brambor. Může za ně především loňské sucho. Důvodem jsou  i zmenšující se plochy, kde se brambory pěstují. 

ilustrační obrázek

ilustrační obrázek

Co může za rekordně vysoké ceny brambor? Především sucho, to ale není jediným viníkem. Svojí roli hrají také zmenšující se plochy, kde se brambory v České republice pěstují. Od revoluce je to pouhá pětina tehdejších ploch. Naopak řepka, která byla dříve oseta na přibližně stejně velkém prostoru jako brambory, se rozšířila čtyřnásobně. Řepka se zemědělcům vyplatí produkovat více než brambory. Má přitom neblahý vliv na životní prostředí.

V Česku pěstujeme řepku na ploše 400 tisíc hektarů, ale brambory pouze na ploše 30 tisíc hektarů.  Změňme to! Sucho a zmenšující se plochy, na kterých  se brambory pěstují, způsobují zvyšování jejich ceny. Zasloužíme si levnější a kvalitnější zeleninu, nikoliv řepkové lány, “ okomentoval současnou situaci kandidát do senátu Rostislav Gromnica. 

Zemědělcům se totiž vyplatí spíše osít právě řepku. Pěstování řepky v takovém množství však  může mít i špatné účinky na životní prostředí, protože řepka potřebuje velkou chemizaci, více než jiné plodiny. Potřebuje více pesticidů nebo herbicidů, čímž zvyšuje zátěž podzemních a povrchových vod, kam se část chemických přípravků dostane.

Bojujme za kvalitnější a levnější zeleninu a nepodporujme řepkového lány. Protože nám to není jedno. 

 

Autor: L Honusek 2