10. 9. 2024
Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Migrační pakt neobsahuje povinné kvóty a země zasažené vysokou mírou migrace budou moci žádat o výjimku. I to zaznělo na dnešní schůzi Sněmovny
Migrační pakt neobsahuje povinné kvóty a země zasažené vysokou mírou migrace budou moci žádat o výjimku. I to zaznělo na dnešní schůzi Sněmovny
18. 4. 2024
Téma migrace je bohužel standardně předmětem manipulace a strašení, a to se naplno projevilo i v diskusi, která se v Česku vede na téma migračního paktu. „Netvrdíme, že migrace není problém. Vyžaduje ale racionální řešení, ne iracionální strašení,“ řekl Vít Rakušan na schůzi. „Stávající stav je neuspokojivý, nefunkční, to je jedna z mála věcí, na nichž se s odpůrci migračního paktu shodneme. Nefunguje dostatečně ochrana vnějších hranic a hraniční procedura, země na okraji EU dnes nejsou často dostatečně motivované, ani nemají dostatečné nástroje k tomu, aby zabránily nekontrolovanému pronikání nelegální migrace do EU. Pomalá je i návratová politika,“ dodal.
Migrační pakt neobsahuje povinné kvóty a země zasažené vysokou mírou migrace budou moci žádat o výjimku. I to zaznělo na dnešní schůzi Sněmovny
Stávající migrační pakt, na jehož dojednání se významně spolupodílelo české předsednictví EK, situaci významně zlepšuje. Zavádí možnost detence na hranicích EU, která umožní identifikaci migrantů, bezpečnostní screening a rozhodnutí o tom, zda daný člověk má, nebo nemá nárok na nějakou formu ochrany v EU. „Dojednali jsme pakt bez povinných relokačních kvót, které se ukázaly jako řešení jak politicky neprůchozí, tak nefunkční. Když Bulharsko nabídlo převzít 1000 migrantů z jiných zemí EU, dorazilo jich do Bulharska 16,“ zdůraznil ministr Rakušan a dodal: „Je potřeba si uvědomit, že podle stávajících pravidel povinné relokace možné JSOU, až schválením paktu tato možnost odpadá.“
Diskutovaná výjimka pro Česko
„Je příznačné, že centrem debaty u nás je vedle kvót také výjimka pro Česko a další státy zatížené migrací. Nás vlastně na celém paktu nejvíc zajímá to, abychom ho nemuseli dodržovat,“ podotkl Rakušan. „Faktem ale je, že neexistenci povinných relokací potvrdila naposledy dnes ráno komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johansson, stejně tak jako potvrdila možnost zemí zatížených vysokým počtem migrantů žádat o výjimku ze solidárního systému.“
Existenci výjimky pro země zatížené migrací potvrzuji dokonce i takoví odpůrci migračního paktu, jako jsou europoslanci Zdechovský nebo Konečná. Namítají, že výjimka je dočasná, jen do té doby, dokud u nás bude velké množství Ukrajinců. „Já si na rozdíl od nich upřímně přeju, aby ta výjimka nebyla trvalá, aby Ukrajinci z našeho území mohli co nejdřív odejít zpátky do své země. A pak se samozřejmě normálně zapojíme do solidárního řešení migrace, jak se na standardního člena EU sluší,“ prohlásil Vít Rakušan.
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák pak připomněl, že tolik kritizovaná solidarita stojí v základech a principech EU. Kdo se vymezuje proti solidaritě, z níž v uplynulých letech Česko významně profitovalo, vymezuje se proti Unii jako takové. „Odmítat to, že se máme podílet na solidárním, celoevropském řešení migrace, je příklad ani ne tak euroskepticismu, jako spíš euro-oportunismu. Solidaritu akceptujeme jen v případě, že je pro nás výhodná. To je princip a postoj, který odmítáme,“ řekl ministr Dvořák a dodal: „Neslyšel jsem v žádné z těch laciných kritik stopu obdobného řešení žádné reálné řešení. Ti, kdo se zaštiťují odporem k „povinné solidaritě“ tím totiž ve skutečnosti jen maskují to, že nejsou ochotni pomoci nijak. To je pozice euro-oportunistů: „Dotace? Bereme. Odpovědnost? Děkuji, nechci…,“ uzavřel Dvořák.
Autor: Sára Beránková