Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Tiskové zprávy Starostové: vláda v prohlášení příliš nemyslí na obce

Starostové: vláda v prohlášení příliš nemyslí na obce

21. 2. 2014

Neúplnost, přílišná všeobecnost, sliby neúměrné finančním možnostem a především nedostatečný ohled na obce. Tak hodnotí moravskoslezští starostové z hnutí STAN nedávno schválené programové prohlášení vlády.

Kritika nového vládního dokumentu zazněla v posledních dnech z poslaneckých lavic i starostovských židlí: materiál je neúplný, nekonkrétní a místy nesrozumitelný. „Mnoho oblastí je zcela opomenuto nebo řešeno jen okrajově. Sliby nepodložené čísly, analýzami, výhledy, finančním krytím. Otázka, která zazněla už několikrát: kde na to všechno brát a nekrást? byla na místě. Doufejme a přejme si, aby se vládě podařilo splnit alespoň něco z jejich záměrů,“ komentovala vládní prohlášení předsedkyně krajského výboru STAN a starostka obce Velká Polom Ludmila Bubeníková.

Dokument podle starostů příliš nesignalizuje, že by nový kabinet jevil zájem o dění v obcích. Ba právě naopak. „V celém prohlášení není žádná zmínka směrem k obcím a městům. V koaliční smlouvě je alespoň jedna věta týkající se rozvoje obcí a měst. Obce a města jsou stejně jako rodina základní stavební jednotky dobře fungujícího státu. V programovém prohlášení jsem nenašel žádnou významnou zmínku o tom, jak by chtěla vláda pomoci obcím a městům v jejich rozvoji nebo v jejich boji za omezení byrokracie, nebo že by chtěla jakkoliv posílit jejich pravomoci například i tím, že by navýšila jejich rozpočty,“ nešetřil kritikou vládní materiál starosta obce Bolatice Herbert Pavera.

Poukázal přitom na zkušenosti z vyspělých evropských regionů, například z jižního Tyrolska v severní Itálii nebo z Bavorska, kde je jasně patrné, že obce a města, které mají dostatek financí pro svůj rozvoj, se daleko lépe starají o své občany, životní prostředí i podporu podnikání.

Nic podle Pavery neříká ani informace v kapitole Ministerstva pro místní rozvoj, kde se mluví právě o podpoře regionálního rozvoje. „V kapitole Ministerstva zemědělství se zase hovoří o venkovu v souvislosti s rozvojem zemědělství v podmínkách společné zemědělské politiky a programu rozvoje venkova. Snad ještě něco málo se týká obcí v kapitole školství, kde nalezneme zmínku o podpoře výstavby mateřských a základních škol,“ vyjmenoval Herbert Pavera body programového prohlášení, které se mohou týkat obcí.

Posledně zmíněný bod se stal předmětem kritiky jeho kolegy, místopředsedy krajského výboru STAN a starosty Studénky Ladislava Honuska. „Snaha podpořit zvýšení kapacity předškolních zařízení bez jistoty finančních prostředků na následný provoz, v souladu s dalšími požadavky, je sice na první pohled velmi líbavá, ale po dalším zamyšlení ji lze spíše přirovnat k situaci, kdy pekař, který mi nařídí rozvážet rohlíky, mi přispěje na koupi vozu, ale nedá mi prostředky na naftu,“ vyjádřil svůj názor Ladislav Honusek.

Autor: Petr Rys