Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Středně velké obce se brání diskriminaci ze strany státu, tvrdí, že venkov Prahu nezajímá

Středně velké obce se brání diskriminaci ze strany státu, tvrdí, že venkov Prahu nezajímá

27. 8. 2009

Bolatice - Systém přerozdělování peněz poškozuje hodně obcí. Jednou z nich je obec Bolatice, která svou první petici zaslala Spolku pro obnovu venkova už v dubnu 2007. Připojila se tím k akci Petice proti diskriminaci obyvatel venkova.

 

„Stát se k nám chová vyloženě nespravedlivě. Sám si bere všechny spotřební daně a rozděluje je podle svého bez pohledu na to, že obce už nemají žádnou možnost získat peníze navíc. Na obce naopak přenáší stále víc odpovědnosti bez odpovídajícího finančního zajištění,“ upozorňuje starosta Herbert Pavera na nezájem státu o problémy venkova. 
V praxi to vypadá tak, že nejvíc peněz z daní si pro sebe kořistí čtyři velká města -Praha, Brno, Plzeň a Ostrava. Další tučný měšec dostávají od státu nejmenší obce a ty střední zůstávají chudé. Systém právem označují za diskriminační. V boji o nápravu jim vydatně pomáhá Spolek pro obnovu venkova se Svazem města a obcí, takže určitá naděje přece jen svitla v podobě změny rozpočtového určení daní. Otázkou však zůstává, jestli se ji podaří prosadit, protože velká města s ní budou sotva souhlasit. Případné schválení by jim totiž přineslo do pokladen menší objem financí , než na jaký jsou zvyklá. 
Diskriminované obce se však také vzdávat nemíní. Hodně spoléhají na pomoc poslance Petra Gazdíka (TOP 09), který byl do Parlamentu zvolený za stranu Starostové a nezávislí. 
„Všechno nasvědčuje tomu, že má skutečně velký zájem zasadit se o naši věc,“ neztrácí Herbert Pavera optimismus. Spojuje síly s představiteli dalších podobně postižených obcí a zatím věří, že slíbená změna rozpočtového určení daní bude v roce 2013 skutečně zajištěna. Pokud ne, jsou Bolatice spolu s dalšími obcemi připravené podat stížnost k Ústavnímu soudu a případně i k Evropskému soudu. 

Autor: Opavský a hlučínský deník