Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Přehrady nejsou řešení

Přehrady nejsou řešení

30. 6. 2020

Extrémní sucho, které zasáhlo v minulých měsících Českou republiku vystřídal vysoký nárůst srážek. Oba živly, které momentálně ovlivňují naše každodenní životy, oživily diskusi o výstavbě nových přehrad a budování rybníků. Ministerstvo zemědělství představilo program proti vysušování krajiny, a to v podobě plánu na další vodní nádrže.

ilustrační foto

ilustrační foto

V Moravskoslezském kraji mají kromě dlouho plánované přehrady v Nových Heřminovech a ve Stěbořicích na Opavsku. Vystavěním přehrady se ale problém sucha dlouhodobě nevyřeší. 

Vodu je třeba zadržovat v krajině, ne v přehradách. Masivní zásahy do krajiny jsou jednou z příčin současné situace. Přehrady nejsou řešením problému, jsou jeho součástí. Co nám tedy mají přehrady přinést? Nejsem si jistý, jestli splní svůj účel. Je třeba přicházet s efektivnějším řešením. Musíme se co nejrychleji vrátit k přirozené skladbě lesů, smíšené lesy zadržují více vody. Je také nutné zlepšit hospodaření se zemědělskou půdou, kvůli používání těžké techniky je půda zhutněná, takže se do ní srážky hůře vsakují. Budujme mokřady, ne přehrady,” okomentoval problematiku spjatou s výstavbou přehrad lídr hnutí STAN za Moravskoslezský kraj Jan Lipner. 

To, co nám výstavba dalších přehrad přinese můžeme jen odhadovat. Co ale víme jistě je to, že dojde k likvidaci desítek budov, ať už rodinných domů nebo podniků, dále také k záboru zemědělské půdy. Do krajiny přehrady přinesou tuny betonu. A v neposlední řadě přinesou miliardy korun ze státního rozpočtu stavebním firmám, lobbistům, projekčním kancelářím a dalším úřadům. 

Opatření vedoucí k lepší péči o půdu jsou klíčová. Zlepšení stavu lesů a půdy nejsou jediná opatření, která mohou zadržování vody pomoci. Změnu k lepšímu by přinesly i další kroky. Mělo by se například skončit s odvodňováním. Tomu sloužily především od druhé poloviny dvacátého století meliorace. V zemědělství se od nich, hlavně kvůli velké finanční náročnosti, z větší části upustilo, v lesích se však meliorační rýhy odvádějící vodu stále používají. Například farmáři přitom mohou stále žádat o státní podporu na odvodňování polí. 

Více o tom, jaká řešení navrhuje STAN v boji proti suchu se dočtete zde. https://www.stanprotisuchu.cz 

Nám to není jedno. Bojujme proti suchu cestou zdravého rozumu. 

Autor: L Honusek 2