Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Líheň vzpěračů je v Horní Suché

Líheň vzpěračů je v Horní Suché

27. 6. 2019

22. června 2019 se v Horní Suché konalo mistrovství ČR ve vzpírání juniorů a juniorek do 23 let.

Líheň vzpěračů je v Horní Suché

Líheň vzpěračů je v Horní Suché

Přijeli zde soutěžit zástupci celkem 19-ti oddílů z celého státu v sedmi dívčích a deseti chlapeckých kategoriích. Soutěž skončila velkým úspěchem domácích, kteří se stali ve čtyřech váhových kategoriích mistry republiky a každý z devíti borců bral medaili. Pro srovnání – v neoficiální soutěži družstev, kde se bodovala jednotlivá umístění, zvítězili s velkou převahou a ziskem 50- ti bodů, druhý byl Holešov s 19-ti a třetí Sokolov s 16-ti body. Tento oddíl se navíc jako jediný nachází v menší obci, ostatní účastníci mistrovství působí ve městech.

Zúročila se zde několikaletá snaha podchytit děti z často neutěšených rodinných poměrů, či dokonce vyloučených lokalit, stáhnout je z „ulice“ a dát jim vhodnou náplň volného času, či dokonce nový smysl života. Ano, nejde jen o sportovní úspěchy. Stejně cenná, jako medaile z Olympiády mládeže v Buenos Aires, kterou přivezl loni zřejmě nejlepší vzpěrač oddílu František Polák je skutečnost, že se tito kluci zapojují do normálního života a učí se zásadám sportovního fair – play, vytrvalosti i cílevědomosti. Velký dík za to patří zejména trenérovi Emilu Brzoskovi, který se pro ně mnohdy stal druhým otcem.

Tato soutěž se konala naposledy ve víceúčelové sportovní hale Obce Horní Suchá. Další velké sportovní klání – 3. kolo ligy juniorů – se již zřejmě bude konat v říjnu letošního roku v nové vzpírárně, která se v současné době dokončuje. Nejlepší vzpěračský oddíl České republiky si ji jistě zaslouží.

Jan Lipner, starosta Horní Suché

Autor: L Honusek 2