Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Kvůli velké vodě trestní oznámení

Kvůli velké vodě trestní oznámení

21. 5. 2013

Radnice ve Studénce chce vědět, kdo může za zničující povodeň. Zjistit to má policie. Ve Studénce ještě teď suší domy. Před necelými dvěma týdny je desítkám rodin z Butovic, místní části Studénky, vyplavila povodeň po prudké bouřce. Město teď podává trestní oznámení na neznámého pachatele. Chce nechat prověřit, zda na vině není Ředitelství silnic a dálnic.
Kvůli velké vodě trestní oznámení

Kvůli velké vodě trestní oznámení

„Právě na dnešek mi právníci žalobu připravili. Půjde o trestní oznámení pro podezření z obecného ohrožení,“ ohlásil včera starosta Studénky Ladislav Honusek. K velké vodě totiž měl podle místních výrazně přispět dálniční přivaděč z Bílova. Nemá takzvané retenční nádrže, které by vodu stékající z cesty zadržely. Ta proto teče přímo do Butovického potoka. A pomáhá jej rozvodnit.

Studénka už na problém upozorňuje dva roky. Poté, co letos 8. května velká voda způsobila milionové škody, se město rozhodlo jednat. „Výsledek necháme na policii. Nevíme, zda pochybilo ŘSD nebo někdo jiný,“ komentoval starosta.

Jen městu povodeň způsobila dvoumilionové škody. Lidé je ještě sčítají. Větrají mokré domy, suší vybavení. „Bahno jsme odklízeli a čistili zhruba sedmdesát hodin. Teď u nás jedou tři vysoušeče ve dne v noci. Museli jsme předláždit podemleté parkoviště, čeká nás oprava výtahu, malování stěn,“ popisuje ředitelka Charity Studénka Anna Šikulová. Velká voda totiž vyplavila i Domov sv. Anny, zařízení pro seniory.

Přivaděč retenční nádrže nemá

Podle Petra Březiny z Povodí Odry je velmi složité říci, jak moc se chybějící protipovodňová opatření na dálničním přivaděči na rychlé povodni podílela. „Silnice vždycky zhorší situaci. Trávu, do které se voda vsakuje, nahradí nepropustným povrchem. Dálnici má ŘSD zabezpečenou pečlivě, horší je to právě u přivaděče. Ten retenční nádrže nemá,“ říká Březina.

Když už před dvěma lety Studénka na problém upozornila, jednalo s ŘSD i Povodí Odry. „Ředitelství slíbilo, že je dodělá,“ upřesnil Březina. Dodal ale, že bouřka sama o sobě byla 8. května mimořádně silná. „I v horní části Butovic měla voda charakter stoleté vody. A v nedaleké Bílovce byl třetí povodňový stupeň. Určit, zda a jak zásadní roli hrála voda z dálnice, bude velmi těžké,“ míní.

Nina Ledvinová z Ředitelství silnic a dálnic říká, že při stavbě přivaděče z dokumentace vodohospodářů nevyplývalo takové množství nahromaděné vody. Protipovodňová opatření se začnou stavět ještě letos. „Předpoklad zahájení prací je druhá polovina roku 2013,“ dodala Ledvinová.

Autor: Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj