Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Karviná podpoří své podnikatelé

Karviná podpoří své podnikatelé

20. 12. 2020

Na návrh opozičních zastupitelů Petra Letochy (STAN) a Zuzany Klusové (Piráti) budou karvinští zastupitelé v lednu projednávat podpůrný program pro místní podnikatelé, kteří byli zasaženi krizovými opatřeními vlády kvůli pandemii nemoci covid-19 museli přerušit svou činnost.

Petr Letocha

Petr Letocha

Na prosincovém zastupitelstvu předložil Petr Letocha spolu se Zuzanou Klusovou návrh, aby zastupitelstvo vyčlenilo na podporu finanční prostředky ze svého rozpočtu a navrhli podmínky, za kterých budou moci podnikatelé o podporu formou daru žádat.

Podle nás by město mělo pomoci podnikatelům, kteří teď finanční injekci nutně potřebují. Obracejí se na mě živnostníci, kteří jsou v tuto chvíli v opravdu těžké situaci a bez pomoci už další vlnu uzavírání prostě nezvládnou. Karviná přitom už dříve v rozpočtu vyčlenila 20 milionu právě na pomoc a náklady spojené s koronakrizí. Použít pětinu této částky na podporu malého a středního podnikání mi přijde smysluplné,” uvedl předkladatel návrhu Petr Letocha. 

Účelem pomoci je udržet zaměstnanost a vyslat jasnou zprávu místním podnikatelům, že na ně město nezapomnělo a že jim v těžkých chvílích pomůže. Inspirovali jsme se Ostravou, která podnikatelům poskytovala neúčelové dary už v první vlně. Forma daru místo dotačního titulu je zvolena proto, že zásadně snižuje administrativu jak na straně žadatelů, tak úřadu, který musí žádosti posuzovat,” doplňuje Zuzana Klusová.

Pomoc je nenároková a bude poskytnuta ve třech úrovních podle výše příjmů žadatele. Město Karviná již odpustila podnikatelům nájem v nebytových prostorech města a příspěvkových organizací. Mimořádnou dotací pomohlo také místním sportovním klubům a kultuře.