Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Petra PECKOVÁ na programové konferenci ČTYŘKOALICE

Petra PECKOVÁ na programové konferenci ČTYŘKOALICE

28. 3. 2024

V sobotu jsem oželel překážkový běh Gladiátor a šel na konferenci o budoucnosti Královéhradeckého kraje ve vědecké knihovně. Možná dobře, zbývajícímu účastníkovi - synovi se vůbec nedařilo. Šlo to ale na konferenci, a to velmi.

Petra PECKOVÁ na programové konferenci ČTYŘKOALICE

Petra PECKOVÁ na programové konferenci ČTYŘKOALICE

 

Na konferenci první vystoupila hejtmanka Petra Pecková, velice nás zajímalo úspěšné Středočeské inovační centrum, hlavně zda vložené prostředky něco pozitivního vytvářejí, jak a kde. Střední Čechy jsou opravdu velký kraj, přesto je řízen tak nějak soft, v intenzivní spolupráci, kontaktu s městy i menšími obcemi.

A pak se šlo na náš, tedy Královéhradecký kraj, vznikající Čtyřkoalice chce především kraj zásadně modernizovat. Není důvod proč by náš kraj nemohl být na ekonomické úrovni některého ze švýcarských kantonů. Těžko asi došáhneme na úroveň Basileje (město) nebo Ženevy, ale není důvod se nepoměřovat s Graubündenem nebo oběma Appenzelly. Je třeba se soustředit na to, co přináší konjunkturu: kvalitní vzdělané lidi, otevřenost, dopravní dostupnost, jednoduchost a přívětivost všech procesů – což ovšem např. nové stavební právo nebude (… a ve Švýcarsku se daňové přiznání podává jednou za dva roky).

Organizátor konference Matěj Ondřej Havel - východočeský poslanec rozdělil jednání do několika sekcí. Sám si vzal na starost téma modernizace školství. Je třeba aby gymnázia formovala samostatně myslící, široce vzdělané, aktivní lidi. Na jednu stranu kompetentní ke studiu jakékoli vysoké školy i v zahraničí – a v kraji budou třeba bilingvní gymnázia. Na druhou stranu musí jít o samostatně činné osoby – aby obstáli v dnešním (pro někoho) technologicky a organizačně složitém světě, samy, ale i jako lídři. Lukáš Řádek - náměstek primátorky má velice konkrétní představu, jak vytvořit krajské inovační centrum, jakýsi podnikatelský inkubátor.

Přemyšlení o klasickém regionálním rozvoji v našem kraji si pro konferenci vzali na starost Jan Balcar a Matěj Hlavatý. Budoucnost a potřeby krajské zdravotnictví posunují Zdeněk Fink a Leoš Heger, nejde jen o supermoderní špitály v každém okrese, ale i o dostupnost dětských a zubařů. Příprava lékařů se zlepší až se dostaví universitní kampus u fakultní nemocnice. Z té budeme daleko více benefitovat až tam budou parkovací domy. Obecně nutno zlepšit dopravní návaznosti na celý kraj. Základem rozvoje periférii budou obě dálnice, D 35 směr Jičín, a D 11 směr Trutnov. Nicméně v Hradci musí být dořešen severní i jižní obchvat (tzv. tangenty). Průchodnost kraje je třeba „upgradovat“ obchvaty, tak jako se to daří směrem k průmyslové zóně Solnice-Kvasiny, tam už je třeba už jen obchvat Kostelce nad Orlicí. V nové části průmyslové zóny, kterou kraj se státní dotací teď dokončil, se teď, shodou okolností, začaly prodávat pozemky, základní cena je 1200 Kč/m3.

Sobotní krajské konferenci předcházely konference v každém z 5 okresů (byť to bylo v Úpici, Bystrém nebo Tetíně), kde se řešily konkrétní problémy každého regionu.

Čtyřkoalice: Starostové, TOP 09, HDK a LES je programově skvěle vybavena, máme konkrétní představu pro modernizaci každého odvětví činnosti kraje. Za mimořádné pozitivum je pak třeba považovat přítomnost řady osobností na konferenci i v realizaci programu, kteří dokážou pomoci z centrální úrovně, byl tam např. i ministr Martin Dvořák, na kandidátce budou dále senátoři Jan Grulich a Jan Sobotka a Sobotka, a evropsky profilovaná poslankyně Lucie Potůčková.

Obecně půjde o nejsilnější kandidátní listinu a je jen na lidech z našeho kraje, jak široký mandát nám svěří, nejlepší by bylo, kdybychom volby vyhráli, to by znamenalo transformaci našeho kraje o 10-20 let dopředu.

https://denikn.cz/minuta/1385167/

Rudolf COGAN, máměstek hejtmana Královéhradeckého kraje

Autor: Miroslav Sazeček